MFF Karlove Vary so slovenskou účasťou

Program 53. ročníka MFF Karlove Vary, ktorý sa uskutoční od 29. 6. do 7. 7., predstaví aj slovenskú kinematografiu, a to nielen prostredníctvom filmových noviniek, ale i cez staršie tituly. V sekcii Návraty k prameňom bude mať medzinárodnú premiéru digitálne reštaurovaný film Martina Hollého Signum laudis (1980), ktorý pred tridsiatimi ôsmimi rokmi získal vo Varoch Zvláštnu cenu poroty. Príbeh snímky sa odohráva na sklonku prvej svetovej vojny a sústreďuje sa na osobnosť kaprála Hoferika, ktorý je oddaný rakúskej monarchii a poctivo dodržiava armádne pravidlá a povinnosti, až sa mu to napokon vypomstí. Hlavnú úlohu filmu stvárnil Vlado Müller.

Čo sa týka filmových noviniek, dvom minoritným slovenským koprodukciám sa podarilo dostať do hlavnej súťaže festivalu. Jednou je road movie režiséra Olma Omerza Všechno bude, ktoré rozpráva o dvoch tínedžeroch, ich priateľskom pute a túžbe po zážitkoch. Druhou je debutová snímka Adama Sedláka Domestik, ktorú festival charakterizuje ako „klaustrofóbnu minimalistickú štúdiu o plazivom rozpade tela a ducha“. V súťaži Na východ od Západu figuruje česko-slovenský film Chvilky debutujúcej českej režisérky Beaty Parkanovej, ktorá hovorí o nástrahách rodinného života cez mladú hrdinku, strácajúcu samu seba v snahe vyhovieť ostatným. Karlovarská sekcia Zvláštne uvedenie zase obsahuje česko-slovenský dokumentárny film Cirkus Rwanda. Režisér Michal Varga v ňom pozoruje, ako sa českí a rwandskí cirkusoví umelci púšťajú do tvorby spoločného predstavenia, a na tomto pozadí vypovedá o konfrontácii odlišných kultúr a mentalít. Pre Vargu je Cirkus Rwanda celovečerným debutom. Študent réžie na FTF VŠMU v Bratislave Michal Ďuriš sa dostal so svojou bakalárskou snímkou Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch do výberu desiatich projektov vo festivalovom programe Prvé podanie, ktorý má ambíciu predstaviť mladých talentovaných filmárov z Európy a zastrešuje ho organizácia European Film Promotion. Účastníci programu sa okrem prezentácie svojich diel pred publikom zúčastnia aj na masterclasse a môžu využiť stretnutia s odborníkmi z rôznych odvetví audiovizuálneho prostredia.

Vo festivalovej sekcii České filmy 2017 – 2018 si budú môcť diváci pripomenúť snímky Tlmočník (r. Martin Šulík) a Hmyz (r. Jan Švankmajer), ktoré boli nedávno v bežnej kinodistribúcii. Naopak, už dávnejšie sa v kinách premietal film Viditeľný svet (2011), ktorý nakrútil Peter Krištúfek. Svetovú premiéru mal práve v Karlových Varoch a festival ho po rokoch uvedie znovu, aby si uctil jeho režiséra, ktorý v apríli tohto roku tragicky zahynul. V sekcii Festival krátkych filmov Praha uvádza sa premietne aj slovenská snímka Michala Blaška Atlantída, 2003.

Vo Film.sk sme už priniesli reportáž z nakrúcania novinky Marka Škopa Nech je svetlo, ktorú autor predstaví na podujatí Works in Progress v rámci Industry programu MFF Karlove Vary.

Prezentáciu slovenskej kinematografie na 53. ročníku karlovarského festivalu zabezpečuje Národné kinematografické centrum Slovenského filmového ústavu.

dan