Cenu filmovej kritiky FIPRESCI v kategórii celovečerných hraných filmov na festivale goEast (18. – 24. 4.) vo Wiesbadene v Nemecku získala Baba z ľadu (r. B. Sláma).

Film Čiara (r. P. Bebjak) získal ceny za najlepší film, pre najlepšiu herečku (Zuzana Fialová) a najlepšieho herca (Tomáš Maštalír) na Festival International du Film Policier de Liège, zameranom na detektívne a kriminálne snímky, ktorý sa konal od 26. do 29. 4. v Belgicku.

Na podujatí Visegrad Animation Forum v Třeboni (1. – 3. 5.), ktoré sa konalo v rámci festivalu Anifilm, zvíťazil pripravovaný bábkový film O nepotrebných veciach a ľuďoch v pitchingovej súťaži celovečerných animovaných filmov. Poviedkový projekt na motívy knihy Arnošta Goldflama vzniká v koprodukcii Česka, Poľska, Slovenska a Slovinska a v réžii štyroch autorov – Davida Súkupa (CZ), Ivany Laučíkovej (SK), Leona Vidmara (SL) a Agaty Gorządek (PL). Projekt získal aj cenu publika.

Slovenský animátor Dávid Štumpf získal za snímku Woo-Hoo! cenu za najlepší študentský film v kategórii Český obzor na Medzinárodnom festivale animovaných filmov Anifilm, ktorý sa konal od 1. do 6. 5. v Třeboni.

Film Špina (r. T. Nvotová) získal na Medzinárodnom filmovom festivale Riviera (2. – 6. 5.) v Taliansku Cenu za najlepší film a Divácku cenu.

Dňa 13. 5. zomrel vo veku 83 rokov slovenský kameraman a režisér Oskár Šághy, ktorý spolupracoval na stovkách spravodajských a dokumentárnych filmov. V roku 1968 sa ako kameraman podieľal aj na mimoriadnom vydaní filmového týždenníka – Čierne dni, ktorý hovorí o augustovej okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy. V oblasti dokumentárneho a spravodajského filmu spolupracoval napríklad s režisérmi Martinom Slivkom, Ladislavom Kudelkom, Milanom Černákom či Štefanom Kamenickým. Patril do kameramanskej zostavy dlhometrážneho titulu Jozefa Zachara Psychodráma (1964), niekoľko celovečerných hraných filmov nakrútil v 70. a 80. rokoch s režisérom Otakarom Krivánkom (napríklad Srdce na lane, Milosrdný čas).

zs, dan