strihačka
Alexandra Jonášová

Nedávno mi bolo potešením pracovať na dokumentárnom filme českého režiséra Michala Vargu Cirkus Rwanda, kde sa prostredníctvom nového cirkusu a procesu tvorby konfrontujú dve vzdialené kultúry. Premiéru by mal mať toto leto. Priebežne žijem poéziou skrz ďalší dokumentárny film a v týchto dňoch kompletizujem svoje výstupy z prvého ročníka doktorandského štúdia na FTF VŠMU. V neposlednom rade sa však balím, keďže zajtra odlietam do Paríža (príspevok vznikol 28. 5. – pozn. red.), kde ak všetko pôjde, ako má, strávim nejaký čas prácou a učením sa na väčšom medzinárodnom projekte.

režisér
Slavomír Zrebný

Posledné štyri roky som pracoval v ÚPN, kde sme nakrúcali svedectvá politických väzňov, pripravovali dokumentárne filmy a rozbiehali Festival slobody. Celé to bola skvelá skúsenosť, za ktorú som vďačný. Momentálne pracujem na dokumente o kresťanskom disente. Rozpráva príbeh jedného spoločenstva, ktoré zmenilo Slovensko. Je to aj príbeh našej krajiny od čias slovenského štátu po pád komunizmu. Dokončujem aj dokument o slovenskom biskupovi Milanovi Lachovi, ktorého pápež František vyslal do USA. Je to zaujímavá kultúrna a duchovná konfrontácia. Popritom spolupracujem na celovečernom filme Ivana Ostrochovského Posol.

dokumentaristka
Tereza Križková

Keď toto píšem, práve sedím v kaviarni neďaleko Českého rozhlasu, kde sa zúčastňujem so svojím autorským rozhlasovým dokumentom Slušný človek na International Feature Conference, ktorú organizuje European Broadcast Union (príspevok vznikol 21. 5. – pozn. red.). V poslednom čase sa teda venujem rozhlasovej tvorbe ako dramaturgička a autorka rozhlasových dokumentov. So sestrou Evou Križkovou zároveň pripravujeme dokumentárny film o našom vzťahu s developermi. Ide o náš osobný príbeh, v ktorom sa vyrovnávame s drastickými zmenami prostredia, v ktorom sme vyrastali, a hľadáme odpoveď na otázku: Kam sa ako ľudia developujeme?