Kinami sa pohybujú zombie slovenskej výroby

Osemdesiate roky, Slovensko. Zväzáčky v rovnošatách s krátkymi sukňami, vyzbrojené sekerou a samopalom, bojujú proti desiatkam krvilačných zombie, ktorí sa nakazili sovietskym bojovým plynom, a proti šialenému školníkovi v útrobách zamknutej školy. Popri súbojoch si stihnú vybaviť zopár žiarlivostných výstupov. Presekajú sa s tými, čo prežili, von? Odpoveď treba hľadať v novom slovenskom béčkovom horore Socialistický Zombi Mord (2013), celovečernom nízkorozpočtovom filme partie nadšencov, ktorí začali nakrúcať v roku 2006 a 25. apríla 2014 predstavili výsledok. Odvtedy sa už ich film dostal do niekoľkých kín, hoci na základe úsilia samotných tvorcov, nie distribučných spoločností. V júni sa má snímka režisérskej trojice Rastislav Blažek, Peter Čermák a Zuzana Paulini premietať v kine Mier v Nových Zámkoch (3. jún), v Kine Lumière v Bratislave (10. a 11. jún), v kine Mier v Modre (12. jún) a v pezinskom Amfiku (14. jún). Horor uvedie aj Art Film Fest v rámci sekcie Nočná prehliadka. Vo filme účinkujú neprofesionálni herci, no obsahuje aj náročnejšie trikové scény (napríklad s bojovými vrtuľníkmi) a o digitálnu postprodukciu sa postarali profesionáli.

dan

ASFK chystá na jún dva semináre

Vzdelávací projekt Nové kino, ktorý organizuje Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK), pokračuje v júni už tretím seminárom. Uskutoční sa 5. a 6. júna v Krpáčove a jeho témou bude kvalita programu a propagácie – dramaturgia kina, programové formáty a filmová prehliadka, festival, seminár ako špecialita v programe kina a marketing. Séria seminárov, ktorá sa rozbehla vo februári a potrvá až do novembra 2014, je venovaná slovenským kinárom a pracovníkom kín s cieľom sprostredkovať im praktické informácie z oblasti prevádzkovania a programovania kina. Prvý seminár sa konal v Bratislave, druhý prebehol v Trenčíne a tretí sa bude rovnako ako oba predošlé konať za účasti odborníkov z rôznych oblastí slovenskej i českej audiovízie. Nové kino prinesie do konca roka ešte dva semináre: 23. septembra sa v Bratislave uskutoční seminár s témou Finančný a právny rámec prevádzky kina a postprodukcia a posledný piaty workshop sa bude konať od 13. do 14. novembra v Martine na tému Kvalita propagácie a priestoru a 3D technológia v kine.

Prvý júnový víkend bude tradične patriť jarnému programovaciemu semináru, ktorý je pracovným stretnutím zástupcov filmových klubov zaregistro­vaných v ASFK. Pravidelné stretnutia „klubistov“ organizuje ASFK dva razy do roka na jar a na jeseň už od roku 1993. Tohtoročný jarný seminár sa bude konať od 6. do 8. júna v Krpáčove a počas neho sa uskutočnia prednášky, lektorské úvody k filmom a  odborné besedy spojené s premietaním zahraničných aj slovenských noviniek. Účastníci seminára tu uvidia aj dokumentárny film 50 výročie filmového klubu o pôsobení najstaršieho filmového klubu na Slovensku, ktorý je v Banskej Bystrici. Zástupcovia ASFK predstavia nový vzdelávací projekt Filmový kabinet deťom. Programovacie semináre, na ktorých sa zúčastňujú aj slovenskí tvorcovia a zahraniční hostia, sú jediným kontinuálne organizovaným podujatím na tvorivo-pracovnú diskusiu v oblasti klubového hnutia v SR.

er

Minister kultúry ocenil umelcov

V priestoroch Dvorany MK SR na Námestí SNP v Bratislave sa 21. mája uskutočnilo odovzdávanie Cien ministra kultúry SR v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2013. Ocenenie získali aj osobnosti z oblasti filmu a audiovizuálnej tvorby. Za mimoriadny prínos v oblasti divadelného, filmového a rozhlasového herectva a šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí udelil minister Marek Maďarič ocenenie hercovi Ladislavovi Chudíkovi. Za dlhoročný osobnostný tvorivý prínos k rozvoju obrazovej štylizácie a vizuálneho umenia v slovenskej televíznej a filmovej tvorbe bol ocenený ka­meraman Ladislav Kraus. Minister kultúry ocenil aj Ivanu Laučíkovú, Ivanu Šebestovú a Katarínu Kerekesovú za výnimočný prínos v oblasti audiovízie, pričom vyzdvihol ich kontinuálnu tvorivú a producentskú činnosť s dôrazom na vytvorenie viacerých umelecky náročných, štýlovo výnimočných a medzinárodne oceňovaných animovaných diel. Ďalšími ocenenými sú Ivan Kolenič, Peter Mikuláš, Milan Paľa, Eva Ľuptáková a Bratislavský chlapčenský zbor.

zs

Zlatého ledňáčka z Plzne má film Ako nikdy

Koprodukčná česko-slovenská psychologická dráma Ako nikdy v réžii Zdeňka Tyca získala hlavnú cenu Zlatého ledňáčka v kategórii celovečerných hraných alebo animovaných filmov na 27. ročníku festivalu Finále Plzeň (27. apríla – 3. mája). Rozhodla o tom päťčlenná porota na čele s režisérom Jurajom Herzom, ktorá vyberala zo štrnástich súťažných titulov. Tento rok sa medzi nimi nachádzalo aj niekoľko slovenských alebo majoritne slovenských koprodukčných filmov – Miluj ma alebo odíď (r. M. Čengel Solčanská), Ďakujem, dobre (r. M. Prikler) a Zázrak (r. J. Lehotský). Zvláštne uznanie poroty patrí režijnému debutu Jiřího Mádla Pojedeme k moři. Porota dokumentárnych filmov udelila Zlatého ledňáčka titulu Velká noc, ktorý nakrútil Petr Hátle. V tejto súťažnej kategórii bolo 22 snímok, medzi nimi aj slovenské dokumenty Kauza Cervanová (r. R. Kirchhoff), Banícky chlebíček (r. R. Fábian) a Zamatoví teroristi (r. P. Pekarčík, I. Ostrochovský, P. Kerekes). Festival spustil i novú súťaž českej a slovenskej televíznej tvorby, pričom Zlaté ledňáčky udeľoval zvlášť za dramatické TV programy a za komediálne. V prvej kategórii zvíťazil seriál Cirkus Bukowsky v réžii Jana Pachla, v druhej porota vybrala seriál Čtvrtá hvězda režisérov Jana Prušinovského a Miroslava Krobota.

dan

Top 10 Slovensko

Keď Európske audiovizuálne observatórium porovnávalo návštevnosť v kinách za prvý kvartál roku 2013 a za rovnaké obdobie roku 2014, prekvapujúco zistilo, že najväčší nárast nezaznamenali vo Francúzsku či v Rusku (18,6 percenta), ba ani v Turecku (30,9 percenta), ale na Slovensku! Zatiaľ čo v roku 2013 prišlo za prvé tri mesiace do slovenských kín 773 502 divákov, za prvý kvartál 2014 ich bolo 1 156 765, čo znamená nárast o 49,5 percenta! A hrubé tržby 5 806 208,38 eura tvoria takmer tretinu tržieb za celý rok 2013, v ktorom boli rekordné. Medzi 67 premiérami prvého štvrťroka 2014 boli aj štyri domáce tituly, všetko dokumenty. Najúspešnejším domácim filmom tohto obdobia a najúspešnejším dokumentom v ére samostatnosti sa stali Všetky moje deti (20 029 divákov k 30. marcu 2014/23 923 divákov k 15. máju 2014), nasledovali Arcibiskup Bezák Zbohom... (8 399/11 313), Štvorec v kruhu alebo Život medzi únikmi a snami (222/290) a Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom (90/2 699).

miro

Creative Europe Desk Slovensko informuje

Program Kreatívna Európa kladie veľký dôraz na niekoľko nových tém, ktoré reflektujú aktuálne očakávania a potreby podpory sektoru kreatívne­ho priemyslu. Jednou z týchto tém je práca s publikom a to je dôvod, prečo kancelária Creative Europe Desk Slovensko organizuje zážitkovú konferenciu Práca s publikom – od inšpirácie k manipulácii, ktorá sa uskutoční v piatok 13. júna od 9.30 hod. v Múzeu dopravy v Bratislave (Šancová 1/A).

Aktuálne uzávierky podprogramu MEDIA:
– Výzva EAC/S30/13, Podpora vývoja jednotlivých projektov, uzávierka je 6. júna 2014.
– Výzva EAC/S24/13, Podpora uvádzania európskych audiovizuálnych diel v televíznych progra­moch, uzávierka je 13. júna 2014.

Podrobný program celodennej konferencie, ako i slovenské preklady výziev a ďalšie potrebné informácie sú na našej webovej stránke www.cedslo­vakia.eu, v prípade potreby osobných konzultácií vás radi privítame v našej kancelárii.

vs

Aktuálne uzávierky

► Do 10. júna sa dajú prihlasovať filmy na 38. ročník medzinárodného festivalu animovaného filmu Cinanima, ktorý sa bude konať od 10. do 16. novembra v meste Espinho v Portugalsku.

► Tridsiateho júna je uzávierka na prihlasovanie filmov na 7. ročník MF filmov strednej a východnej Európy CinEast, ktorý sa uskutoční od 9. do 26. októbra v Luxemburgu. Viac na www.cineast.lu.

► Štyridsiaty štvrtý ročník MFF Molodist v Kyjeve na Ukrajine prijíma hrané, animované i dokumentárne filmy do 1. júla. Festival sa bude konať v dňoch 25. októbra až 2. novembra. Viac na www.molo­dist.com.

► Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jihlava spustil prihlasovanie snímok na svoj 18. ročník. Do 30. júna sa môžu prihlasovať filmy dokončené v roku 2014, pre prihlášky hrubých zostrihov filmov platí uzávierka 31. júla. Viac na www.dokument-festival.cz.

► Dvadsiaty druhý ročník MFF Camerimage (15. – 22. novembra) v Bydgoszczi v Poľsku, ktorý je zameraný na kameramanské umenie, prijíma filmy vo viacerých kategóriách: v hlavnej súťaži a v súťaži hraných debutov do 30. júna bez poplatku a do 31. júla s poplatkom, v súťažiach študentských a dokumentárnych filmov do 31. augusta a v súťaži hudobných videoklipov do 18. augusta. Viac na www.camerimage.pl.

► Tréningový program pre nových európskych producentov Maia Workshops ponúka v roku 2014 tri päťdňové rezidenčné workshopy. Druhý s témou Legal & Financial Issues prebehne od 23. do 27. júna, prihlášky na tretí workshop s témou Marketing & Distribution, ktorý sa bude konať od 29. septembra do 3. októbra, možno zasielať do 27. júna. Workshop s kapacitou 20 účastníkov bude v anglickom jazyku. Viac na www.maiaworkshops.org.

zs

Envirofilm rozdal ceny

Dvadsiaty ročník medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm, ktorý sa konal od 19. do 24. mája v Banskej Bystrici, pozná svojich víťazov. Hlavnú cenu si odniesol nemecko-novozélandský dokument Zobák a mozog (r. V. Artz, A. Sigl). Spoluorganizátorom festivalu je aj Slovenský filmový ústav a medzi 15 oceneniami je i Cena generálneho riaditeľa SFÚ, ktorú získal maďarský titul Malý Žitný ostrov – vnútrozemská delta Dunaja (r. S. Mosonyi). Najlepším dokumentárnym filmom sa stal čínsky titul Syn Zeme (r. L. Sheng) a v kategórii spravodajské a publicistické programy, magazíny a filmy uspela dánska snímka Podvod­níci s emisiami (r. T. Heinemann). Na jubilejnom ročníku Envirofilmu mohli diváci počas piatich dní vidieť 63 súťažných snímok.

zs

Martina Šmatláka zvolili za riaditeľa AVF

Martin Šmatlák sa stal staronovým riaditeľom Audiovizuálneho fondu. Rada Audiovizuálneho fondu ho 29. apríla jednohlasne zvolila na ďalšie päťročné funkčné obdobie. Šmatlák bol jediným prihláseným kandidátom na pozíciu riaditeľa, ktorú v prvom funkčnom období zastával od mája 2009.

zs

Najstarší slovenský filmový klub oslávil päťdesiatku

Zlaté šesťdesiate, roky normalizácie, revolúciu aj finančnú krízu – to všetko prežil Filmový klub v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Najstarší klub na Slovensku oslávil minulý mesiac 50. výročie svojho vzniku. Počas svojej bohatej histórie sídlil v rôznych kinách, dokonca ako jediný klub fungoval aj v multikine Europa Cinemas, ale teraz je už dva roky v Múzeu SNP. „Zlaté časy klubu v Banskej Bystrici boli v šesťdesiatych rokoch, keď premietal diela veľkých tvorcov, ako boli Bergman, Fellini, Saura, francúzsku a českú novú vlnu, keď do filmového klubu prišlo ročne viac ako 20-tisíc divákov, premietanie nemalo veľkú konkurenciu v podobe televízie a iné médiá ešte ani neexistovali,“ hovorí jeho dlhoročný dramaturg Ivan Polóny. Zlaté časy zažívali aj s nástupom Wendersa, Kieślowského, Tarkovského. „Zlaté časy boli aj vtedy, keď sme mali voľnú ruku a po zániku všetkých kín sme premietali v multiplexe dramaturgicky neobmedzovaní. Odrazu sme mali 1 700 členov a dvakrát sme získali cenu ako najlepší filmový klub roka. A zlaté časy sú aj teraz, keď po 50 rokoch činnosti nestrácame uprostred strašného konkurenčného boja médií divákov a stále dokazujeme, že kvalitná altenatíva má svoje pevné miesto na trhu s filmovým umením,“ dodáva Polóny.

zs