Blížime sa ku koncu abecedy
Májová Filmotéka Kina Lumière uvedie v rámci projektu 100 rokov slovenského filmu snímkyrežisérov Martina Šulíka – Neha (1991), Slnečný štát (2005) a Dušana Trančíka – Víťaz (1972), Fénix(1981). Abecedár slovenského filmu odhalí tituly skryté pod heslami P ako povstanie, R ako Róm, S ako sfinga, T ako TFT a U ako umenie. Cyklus venovaný storočnici slovenského animovaného filmuponúkne krátke snímky v dvoch pásmach na témy (S)poznanie a Hranica. Dvakrát sa v májovom programe objaví aj cyklus Digitálne kino, ktorý zaostrí na filmové portréty a objednávkové filmy.
100 rokov slovenského filmu
3., 7., 10., 11., 14., 16., 17., 21., 23., 24., 25., 28., 31. máj        18.20
(Bratislava – Kino Lumière)
www.kino-lumiere.sk


Nick Cave aj hudba Fleetwood Mac v Lumièri
„Nový dokument Nick Cave: This Much I Know to Be True režiséra Andrewa Dominika zachytáva výnimočný kreatívny vzťah Nicka Cava a Warrena Ellisa pri tvorbe posledných dvoch štúdiových albumov Ghosteen (Nick Cave & the Bad Seeds, 2019) a Carnage (Nick Cave & Warren Ellis, 2021), ako aj prvé živé uvedenie skladieb v sprievode ďalších spevákov a sláčikového kvarteta. Ako špeciálny hosť sa vo filme objaví aj ich priateľka a spolupracovníčka Marianne Faithfull,“ približuje zostavovateľ cyklu Music & Film Miro Ulman a dodáva, že tento dokument je už štvrtým titulom s Nickom Cavom, ktorý v rámci cyklu v Kine Lumière uvádzajú. V máji premietnu aj koncertný film Mick Fleetwood & Friends režiséra Martyna Atkinsa. Bubeník Mick Fleetwood zhromaždil hviezdnu zostavu hudobníkov na jedinečný koncert na oslavu hudby zakladateľa skupiny Fleetwood Mac Petra Greena. Na vystúpení, ktoré sa uskutočnilo vo februári 2020 v londýnskom Palladiu, vystúpili Noel Gallagher, David Gilmour, Kirk Hammett, Steven Tyler, Pete Townshend, Billy Gibbons, Bill Wyman, ale aj bývalí členovia kapely Fleetwood Mac Christine McVie a Jeremy Spencer,“ prezrádza Ulman.
Music & Film
11., 25. máj 17.30/19.30
(Bratislava – Kino Lumière)
www.kino-lumiere.sk
 

Príbehy človeka v krajine
Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto prinesie filmy z rôznych kútov sveta a predstaví aj silné ľudské príbehy. Hlavnou časťou programu je medzinárodná filmová súťaž. Z najnovších titulov prinesie Boj o zlato Nicka Hardiho o štyroch talentovaných lezkyniach, ktorý uvedie slovinská lezecká pretekárka Janja Garnbret, olympijská víťazka a jedna z najlepších športových lezkýň na svete. Diváci sa môžu tešiť na film Záchrana v jaskyni Tham Luang od tvorcovov oscarového dokumentu Free Solo Jimmyho China a Elizabeth Chai Vasarhelyi o záchrannej akcii z roku 2018, keď v thajskej jaskyni uviazlo dvanásť mladých futbalistov a ich tréner. „Vďaka množstvu doteraz nezverejneného materiálu, 3D vizualizácií a exkluzívnych rozhovorov sprostredkúvajú pocity zúfalstva, nádeje, odvahy a viery a ukazujú nám, že keď sa ľudia spoja pre dobrú vec, dokážu aj nemožné,“ približujú organizátori. O nemožné sa pokúša aj hrdina snímkyNezastaviteľný režiséra Pedra McCardella – štrnásťročný chlapec s detskou mozgovou obrnou, ktorý sa rozhodne zdolať najvyšší vrch talianskych Dolomitov. Španielsky film Mrazivé peklo režiséra Guilla Cascanteho sa odohráva na sklonku roku 2000 v katalánskych Pyrenejach, kde skupinu turistov zastihla snehová búrka. Niekoľko z nich zahynulo a niektorí sa tam druhý raz narodili. Zo slovenských filmov uvedú napríklad Dhaulágirí je môj Everest Pavla Barabáša alebo The Sailor Lucie Kašovej. Nebudú chýbať ani prezentácie, diskusie a prednášky, ktoré už tradične prinesú aj envirometálne témy.

Hory a mesto
11. – 15. máj
(Bratislava – Kino Lumière, Amfiteáter Rača)
www.horyamesto.sk

pripravila Jaroslava Jelchová

REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ.