Láska kvitne nielen v máji
Portál DAFilms.sk ponúkne programový špeciál zostavený z filmov, ktorých témou je láska. Príbeho láske dedinského poštára Jakuba v podaní Juraja Nvotu a Jolanky z neďalekej rómskej osady v podaní Ivy Bittovej prináša film Ružové sny Dušana Hanáka. Podobný motív zakázanej lásky medzi mladou Rómkou a jarmočným predavačom cukroviniek zobrazuje aj novšia snímka Loli paradička (r. Víťo a Richard Staviarski). Prvé lásky sprevádzajú dospievanie hlavných hrdinov vo filmoch Slnko v sieti Štefana Uhra, Lásky jedné plavovlásky Miloša Formana a v muzikáli Starci na chmelu Ladislava Rychmana. Hrdinovia okolo tridsiatky sú protagonistami filmu Karel, já a ty Bohdana Karáska a dokumentárnej komédie Nesvadbovo Eriky Hníkovej, v ktorej sa starosta obce Zemplínske Hámre, generál vo výslužbe, snaží dať dokopy miestnych tridsiatnikov. Neštíti sa pritom použiť ani „donucovacie“ prostriedky, ako obecný rozhlas a zoznamovací večierok. Lásku ľudí v zrelom veku zachytáva Baba z ľadu Bohdana Slámu, ale aj Láska v Toskánsku (r. James DʼArcy). Špeciál na túto tému ponúkne aj oceňovaný dokument Juraja Lehotského Slepé lásky o rôznych podobách lásky medzi nevidomými ľuďmi. Láska ako inšpirácia spisovateľky Virginie Woolf k napísaniu Orlanda je témou filmu Vita a Virginia (r. Chanya Button) a komplikácie, ktoré s láskou súvisia, rozoberá animovaný film Ivany Šebestovej Štyri.

LÁSKA MÁJOVÁ
od 1. mája
www.dafilms.sk

 

Amerika očami Roberta Minerviniho
„Vizuálne pohlcujúce obrazy a výjavy z odvrátenej strany dnešnej Ameriky charakterizujú tvorbu oceňovaného talianskeho filmára Roberta Minerviniho, ktorý trvalo žije a tvorí v Spojených štátoch amerických,“ uvádzajú kurátori špeciálu na DAFilms.sk, kde ponúknu retrospektívu Minerviniho celovečerných filmov aj živý stream z diskusie režiséra s uznávaným kritikom a umeleckým riaditeľom festivalu v Locarne Gionom Nazzarom (19. mája o 19.00). Zatiaľ posledný Minerviniho film Čo urobíš, až svet vzplanie? z roku 2018 je filmovou výpoveďou o afroamerickej komunite na americkom juhu. Zaujala na festivale v Benátkach, odkiaľ si odniesla tri ceny. Úspešné na festivaloch boli aj jeho ďalšie filmy, v ktorých preukazuje mimoriadny pozorovací talent a schopnosť s úctou, bez súdov a hodnotení priblížiť vnútorný svet protagonistov. Retrospektíva uvedie filmy z jeho takzvanej texaskej trilógie (Zastaviť búšiace srdceOdliv) a snímku Druhá strana, ktorá divákov zavedie do odľahlých častí Louisiany, kde žijú na okraji spoločnosti nielen ľudia závislí od alkoholu a drog, ale aj vojnoví veteráni.

ROBERTO MINERVINI: NEPOKOJNÉ SRDCE AMERIKY
od 10. mája
www.dafilms.sk

 

Charlie Chaplin aj Panna zázračnica v Kine doma
Podobne ako slovenský Jánošík bratov Siakeľovcov aj prvý dlhometrážny film Charlieho Chaplina Kid (1921) oslavuje storočnicu. Snímku, ktorá sa radí k zásadným dielam svetovej kinematografie, ponúkne virtuálna kinosála Kino doma v rámci cyklu Reštaurovaná klasika. Kid je nadčasovou groteskou, ktorá znamenala v Chaplinovej filmografii nielen zmenu minutáže, ale aj zmenu dramaturgie. Od tohto filmu sa Chaplin v tvorbe ešte viac orientuje na príbeh, v jeho dielach intenzívnejšie znejú sociálne podtexty a súcit so slabšími a chudobnými. Film sa premieta spolu s titulom Psí život (1918), kde tulákovi Chaplinovi zmení život záchrana opusteného psíka. Po filmoch nasleduje diskusia s filmovým kritikom Petrom Konečným a teoretikom popkultúry Jurajom Malíčkom. Cyklus Reštaurovaná klasika uvedie aj Chaplinov Cirkus (1928), ktorý sa radí medzi komerčne najúspešnejšie filmy nemej éry. Príbeh tuláka sa tentoraz odohráva v prostredí cirkusu. Protagonista v ňom zvádza jeden zo svojich bojov nielen o miesto pod slnkom, ale aj v srdci milovanej ženy. Napriek všetkým nezdarom sa nikdy nevzdáva.

Snímku so surrealistickými prvkami Panna zázračnica (1966) podľa rovnomennej novely Dominika Tatarku nakrútil režisér Štefan Uher. V roku 2018 vyšla vo významnom anglickom vydavateľstve Second Run na blu-rayi ako prvý slovenský film na tomto nosiči. V bohatej bonusovej výbave bol aj dokumentárny film Príbeh Panny zázračnice (2018) režiséra Ivana Ostrochovského, ktorý Kino doma uvedie tiež. Vznikol v produkcii Slovenského filmového ústavu a osvetľuje niektoré kľúčové aspekty vzniku Uhrovho filmu. Vystupujú v ňom dramaturg a spisovateľ Albert Marenčin, filmový a výtvarný teoretik Juraj Mojžiš, filmový historik Václav Macek a režisér Martin Šulík, ktorý sa venuje režijnému prístupu Štefana Uhra, jeho vplyvom a inšpiráciám, ale aj audiovizuálnemu prostrediu druhej polovice 60. rokov celkovo. Po projekcii by mala nasledovať prednáška kurátora Filmotéky Kina Lumière Michala Michaloviča.

REŠTAUROVANÁ KLASIKA
17., 24., 31.máj    20.20
Kino doma – virtuálna kinosála Kina Lumière (zapojené kiná: Lumière Bratislava, Úsmev Košice, Fontána Piešťany, Tatran Poprad a Iskra Kežmarok)
www.kino-doma.sk

 

Cesty za dobrodružstvom aj ochrana prírody
Dvadsiaty prvý ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto prinesie najnovšie tituly s tematikou hôr, extrémnych športov aj cestovateľské snímky z rôznych kútov sveta. Dlhodobo je súčasťou programu aj zameranie na environmentálnu problematiku, ktorá prepája všetky tematické sekcie festivalu. Hlavnou časťou programu je medzinárodná filmová súťaž. „Približne štvrtina všetkých filmov súťažnej prehliadky je nová tvorba slovenských filmárov, pričom kvalita filmov každoročne rastie,“ uvádzajú organizátori festivalu, ktorý sa stal dôležitou platformou pre slovenských tvorcov outdoorových filmov. Z najnovších domácich filmov festival uvedie v súťaži tituly Aladaglar Skiexpress (r. Robert Vrlák), Everest – najťažšia cesta (r. Pavol Barabáš), Nájdem odvahu a Štefánik v karanténe (r. Viliam Bendík), Nechcený autoportrét (r. Rastislav Hatiar), Remedy(r. Jakub Šipoš) a Vo svetle noci (r. Matej Pok). Víťazné snímky vyberie porota v zložení Natália Bokníková (dramaturgička festivalov horského filmu), Martin Ciel (filmový teoretik a kritik), Maria Coffe (britská spisovateľka a aktivistka), Samuel Jaško (režisér, dokumentarista a fotograf) a Pat Morrow (kanadský fotograf a aktivista). Súčasťou programu je aj sekcia filmov Best of VIMFF, ktorá ponúkne výber z medzinárodného festivalu horských filmov vo Vancouveri v Kanade (VIMFF) a pásmo filmov pre školy. V programe je napríklad Irakliho lampáš (r. Ben Page) o poslednom obyvateľovi najvyššie položenej dediny v Európe aj Spoveď jedného bežca (r. Bachar Khattar), kombinácia krásnych scenérií, mimoriadnych ľudských výkonov a osobných príbehov. Vzalo si ho more (r. Johnny Burke) rozpráva o vzťahu syna a otca, ktorý ako prvý človek na svete sám prevesloval Tichý oceán, ale z jednej zo svojich dobrodružných ciest sa raz nevrátil. Na odľahčenie program zase ponúka úsmevný animovaný film Významný míľnik (r. Ignasi López Fàbregas), konfrontujúci mužský a ženský pohľad na prekážky v ceste pri výstupe na vrchol. Organizátori pripravili aj diskusie a prednášky, napríklad o počasí na horách s meteorológmi Miriam Jarošovou a Mirom Žiakom, o plastoch vo vode s environmentalistkou Martinou Paulíkovou, diaľkovou plavkyňou Soňou Rebrovou a ministrom životného prostredia Jánom Budajom a o horských chatách s chatármi Tomášom Petríkom, Marekom Šurinom a predsedom turistického združenia Hikemates Patrikom Pajtom. Touto formou festival pripomenie aj 100. výročie časopisu Krásy Slovenska .

HORY A MESTO
19. – 23. máj
Kino doma – virtuálna kinosála Kina Lumière (zapojené kiná: Lumière Bratislava, Úsmev Košice, Fontána Piešťany, Tatran Poprad a Iskra Kežmarok)
www.kino-doma.sk