Butch Cassidy a Sundance Kid 
(Magic Box)
Komerčný úspech spaghetti westernov v druhej polovici 60. rokov mal výrazný vplyv aj na westernové príbehy Hollywoodu. Rozbitie kanonizovaných naračných schém najtradičnejšieho z amerických filmových žánrov inými dejotvornými štruktúrami nielen katalyzovalo nástup generácie nového Hollywoodu, ale aj umožnilo revidovať filmový pohľad na dejiny divokého západu. Desperáti Butch Cassidy a Sundance Kid so svojou bandou Hole in the wall gang pravidelne prepadávajú banky a užívajú si život z nakradnutého lupu. Postupujúca technifikácia západných teritórií, nástup priemyselných korporácií a  ruka v ruke s nimi aj nové spôsoby (i)legálneho obohacovania, korupcie, ale aj práva postupne vytláčajú dobrodruhov a  zločincov zo šírych plání a divokých kaňonov. George Roy Hill príbeh dvojice neustále utekajúcej pred zákonom obohatil nostalgickým romantizovaním, ale aj jemnou paródiou žánru. Butch a Sundance v  podaní dokonalej filmovej dvojice Newman – Redford predstavujú akúsi kvintesenciu neohrozených hrdinov, ktorí sa márne snažia vybabrať s osudovo sa blížiacou budúcnosťou.

Distribútor prichádza po dvoch vydaniach tejto klasiky (prvé bolo jednodiskové a  neobsahovalo český dabing, druhé bolo dvojdiskové aj s dabingom) s  reedíciou prvého disku špeciálnej dvojdiskovej edície. Ten obsahuje anamorfný obraz, český dabing aj titulky a z bonusovej výbavy sú tu audiokomentáre režiséra Hilla a scenáristu Goldmana.

Predátor 
(Magic Box)
Záchranný tím majora Dutcha povolajú do juhoamerickej džungle. Schopní vojenskí špecialisti majú zachrániť Američanov zo zajatia tamojších povstalcov. K misii sa pridá aj Dutchov dávny priateľ Dillon, ktorý pracuje pre CIA. Okolnosti záchrannej misie sa postupne stávajú čoraz podozrivejšími... Osemdesiate roky 20. storočia zrodili neohrozených amerických akčných hrdinov a postavili ich proti zlu každého druhu. Keď sa vyčerpali námety boja proti zločinným diktátorom, skorumpovanému systému či totalitným mocnostiam a ich prisluhovačom, nastal čas hľadať nepriateľa „zvonka“. A to priamo vo vesmírnych diaľavách, ponúkajúcich nekonečné množstvo nebezpečenstva a  neznámych. John McTiernan pristúpil ku kombinácii akčného filmu a sci-fi pragmaticky. Napriek realizačným komplikáciám a sporom na pľaci zinscenoval z dnešného pohľadu remeselne zručný film, ktorý inšpiroval vznik niekoľkých pokračovaní a dokonca aj filmové „krížence“ spájajúce vesmírneho lovca so Scottovým Votrelcom. Bohužiaľ, ani DVD reedícia neprináša fanúšikom schwarzeneggerovskej klasiky žiadnu bonusovú pridanú hodnotu, ktorá by osvetľovala cinefilské línie, čo povstali z tohto základu.

Nechajte ho ísť
(Magic Box)

Manželia Blackledgeovci prišli o syna pri tragickej nehode. Keď sa ich ovdovená nevesta znovu vydá a rozhodne sa odísť s ich vnukom a novým manželom do Severnej Dakoty, rázna babička, nedobrovoľná svedkyňa domáceho násilia, sa s  nečakaným krokom nehodlá zmieriť a rozhodne sa priviesť vnuka späť za každú cenu. Rodinná retrodráma režiséra Thomasa Bezuchu plynie pozvoľna od malých náznakov napätia cez úsporné dialógy, dokresľujúce charakter postáv, až k nevyhnutnej eskalácii násilia, ktorého korene siahajú k  despotickému matriarchálnemu archetypu stelesnenému prísnou svokrou a  matkou „svojrázne“ vychovaných synov. Dráma, ktorá vo finále hraničí s  temným trilerom, stojí najmä na precíznych hereckých výkonoch skúsených hollywoodskych matadorov Diane Lane a Kevina Costnera. Na menšom priestore im zdatne sekundujú Leslie Manville a Jeffrey Donovan vo vedľajších úlohách. Nenápadný film vychádza na DVD nosiči s neobvykle bohatou bonusovou výbavou, ktorú tvorí film o filme, portréty hlavných predstaviteľov a  slovo režiséra a  scenáristu o vzniku filmu.

Jaroslav Procházka