Ismaelove prízraky 
(Film Europe)

Príbeh v príbehu je dokonalým receptom na dielo myšlienkovo bohaté a nejednoznačne interpretovateľné, ako aj na dielo zmätené, zmätočné a účelovo divácky nepriateľské. Ismael je režisér a jeho prízrakmi z titulu filmu sú zmiznutá a údajne znovunájdená manželka, brat dobrodruh Ivan, mladá láska, prípadne režisérov svokor, takisto filmár.

Ismaelov život plynie tak, ako plynie život umelca. Striedajú sa plodné obdobia s obdobiami útlmu. Ismael bojuje s múzami i bežnými životnými peripetiami, a aby toho nebolo málo, zjaví sa v jeho živote aj žena, ktorá tvrdí, že je jeho nezvestnou manželkou. Režisér Arnaud Desplechin – podobne ako vo filme Králi a kráľovná – rozvetvil obrazy do viacerých vrstiev a línií a pred divákom rozprestiera mozaiku emócií, eskapád, žánrov i výkladov.

Okrem Ismaelových prízrakov si doteraz diváci na Slovensku mohli z Desplechinovej tvorby zakúpiť na DVD nosičoch už iba spomínanú snímku Králi a kráľovné. Ani teraz však na DVD nenájdu bonusové materiály. 


Doktor Spánok
(Magic Box)

Doktor Spánok je prezývka Dannyho Torrancea, ktorou ho oslovuje najmä jeho matka. Pre čitateľov obľubujúcich hororové prózy Stephena Kinga je Danny Torrance jedným z hrdinov románu The Shining (v slovenskom preklade vyšiel ako Žiarenie). Pre filmových fanúšikov je filmová adaptácia tohto Kingovho románu jedným z vrcholných diel režiséra Stanleyho Kubricka, korunovaná jednou z najlepších hereckých kreácií Jacka Nicholsona.

V pokračovaní sa dospelý Dan Torrance pretĺka životom a jediným kompasom – popri alkoholových excesoch a známostiach na jednu noc – mu je jeho dar. Ten ho privedie do blízkosti podobne nadanej školáčky. Tú jej schopnosť „žiariť“ totiž práve dostáva do smrteľného nebezpečenstva.

Kráčať v Kubrickových šľapajach sa pokúšal už Steven Spielberg. Pre režiséra Mika Flanagana to bola takmer dvojnásobne náročná výzva. Kým Kubrick bral Kingov román iba ako základ ďalšej, hlbšej a rozvetvenej nadstavby, Flanagan sa – v duchu inej súčasnej Kingovej adaptácie To – sústredil najmä na priamočiary príbeh, okorenený klasickými hororovými dochucovadlami.

Štandardnú výbavu disku (anamorfný obraz, originálny zvuk, český dabing a titulky) tentoraz distribútor neobohatil ani o jediný bonus.


Terminátor: Temný osud
(Bontonfilm)

Terminátor je kyborg z roku 2029, naprogramovaný nato, aby v roku 1984 zavraždil Saru Connorovú. Tá je totiž matkou budúceho vodcu povstania proti strojom, ktoré v nie veľmi vzdialenej budúcnosti ovládnu planétu a zotročia ľudstvo. Autor tohto námetu James Cameron nakrútil v rokoch 1984 a 1991 dva filmy považované v súčasnosti za vrcholné diela sci-fi žánru i akčnej kinematografie. Napriek absurdnosti daného námetu (cestovanie v čase a paradoxy z toho vyplývajúce) dokázal Cameron oba filmy dejovo pevne previazať a maximum z nich vyťažil aj komerčne. Preto nie je prekvapujúce, že úspešný koncept – hoci už pod taktovkou iných tvorcov – využil Hollywood aj v ďalších troch pokračovaniach a v televíznom seriáli.

Temný osud, šiesty diel filmovej série, vznikol opäť pod produkčným dohľadom Jamesa Camerona. Ten pri svojom návrate avizoval, že práve Temný osud bude priamo nadväzovať na jeho dve snímky a mal by byť dôstojným pokračovaním tejto akčnej sci-fi ságy.

Bohatej bonusovej výbavy, známej z takmer všetkých predošlých terminátorských DVD, sa, žiaľ, divák nedočká. Preto musí postačiť anamorfný obraz v originálnom formáte 2,35 : 1, originálny zvuk a séria dabingov a titulkov vrátane českých.

Jaroslav Procházka