Česko-slovenský dokument V sieti (r. Barbora Chalupová, Vít Klusák) o zneužívaní detí na internete sa stal najnavštevovanejším dokumentárnym filmom v českej novodobej histórii. V kinách ho počas prvého týždňa premietania videlo rekordných 179 139 divákov. Dovtedy bol historicky najnavštevovanejším dokumentom Občan Havel (2007) režisérov Pavla Kouteckého a Miroslava Janka, ktorý v kinách videlo celkovo 163 726 divákov. Film V sieti mal počas troch týždňov od premiéry raz takú návštevnosť – videlo ho vyše 300 000 divákov. Potom kiná zavrel nový koronavírus. Na Slovensku sa film pred zatvorením kín premietal iba necelý týždeň a za ten čas ho videlo vyše 6 500 divákov. 

Česko-slovensko-ukrajinský film Pomaľované vtáča režiséra a producenta Václava Marhoula získal 7. marca na 27. ročníku udeľovania cien Českej filmovej a televíznej akadémie za rok 2019 deväť Českých levov. Marhoul si z pražského Rudolfina odniesol ceny za najlepší film, réžiu aj špeciálnu trofej za mimoriadny počin v oblasti audiovízie. Akademici ocenili Pomaľované vtáča aj za kameru (Vladimír Smutný), strih (Luděk Hudec), zvuk (Pavel Rejholec), scénografiu (Jan Vlasák), kostýmy (Helena Rovná) a masky (Ivo Strangmüller). Z troch Českých levov sa tešili tvorcovia česko-slovenských Vlastníkov, keď filmový režijný debut Jiřího Havelku získal ceny za scenár (Jiří Havelka) aj ženské herecké výkony v hlavnej (Tereza Ramba) a vedľajšej úlohe (Klára Melíšková). Rovnaké ceny v mužskej kategórii si odniesli Jiří Schmitzer (hlavná úloha) a Ladislav Mrkvička (vedľajšia úloha), ktorých výkony dominovali hranému debutu Martina Dušeka a Ondřeja Provazníka, česko-slovenským Staříkom. Cenu za najlepšiu hudbu získali Ivan Acher a Michal Novinski za film Hodinárov učeň (r. Jitka Rudolfová), ktorý vznikol v česko-slovenskej koprodukcii. 

Na 17. Medzinárodnom LGBT filmovom festivale Zinegoak, ktorý sa 8. marca skončil v Bilbau v Španielsku, zaznamenal film Marka Škopa Nech je svetlo „hetrik“. Zuzanu Konečnú tu ocenili za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe, medzinárodná porota zvolila Nech je svetlo za najlepší hraný film festivalu a snímka tu získala aj hlavnú cenu, o ktorej rozhodovali aj diváci.

Vo veku 90 rokov zomrel 8. marca švédsky herec Max von Sydow, jeden z dvorných spolupracovníkov režiséra Ingmara Bergmana. Najznámejšia je jeho postava mladého rytiera Antoniusa Blocka v Bergmanovej Siedmej pečati. Zahral si aj v jeho filmoch Lesné jahodyPrameň pannyHostia Večere PánaHodina vlkaHanbaNáruživosť a ďalších. Okrem Švédska natáčal aj v ďalších európskych produkciách a presadil sa aj v USA. Účinkoval tam v snímkach ako Exorcista (r. William Friedkin), Tri dni Kondora (r. Sydney Pollack), Hana a jej sestry (r. Woody Allen) či Minority Report (r. Steven Spielberg). Za filmy Pelle Dobyvateľ (r. Bille August) a Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko (r. Stephen Daldry) bol nominovaný na Oscara.

Dokumentárny film Pavla Barabáša Tieň jaguára získal čestné uznanie na kanadskom Festivale vodáckych filmov Waterwalker 2020 (28. 3.). Ocenenú snímku neskôr v rámci festivalových aktivít premietnu na stredných školách a v mládežníckych komunitných centrách.

Cenu poroty Českej súťaže si z českého Festivalu dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svět odniesol 2. apríla česko-slovenský dokument V sieti (r. Barbora Chalupová, Vít Klusák). Ceny vyhlásili online a na internete prebiehala aj časť festivalu, kam organizátori pre nový koronavírus presmerovali vybrané projekcie. 

jj