Peter Gašparík 
režisér

Minulý rok som dokončil celovečerný dokumentárny film Tereza – Náboj lásky, ktorý hovorí o láske matky k postihnutej dcére. Film mal premiéru na Art Film Feste v Košiciach, bol v súťaži na Cinematiku v Piešťanoch a teraz obchádza medzinárodné festivaly. Po rokoch podnikania a písania som sa takto vrátil k filmovej réžii. Keďže som študoval hranú réžiu, momentálne pracujem na námete k celovečernému hranému filmu. Pripravujem návštevu Felliniho spoluscenáristu Gianfranca Angelucciho. Na Slovensko by mal prísť v októbri. Okrem iného totiž manažujem návštevy zahraničných tvorcov a hviezd u nás. Zároveň očakávam preklad svojho posledného románu Šelmy a hyeny do češtiny a redigujem nový román. Verím, že čoskoro vyjde. 

 

Barbora Berezňáková
režisérka

Snažím sa nerobiť nič. Nič je dôležité nato, aby vzniklo niečo. Na jeseň som dokončila dva projekty, ktoré sú pre mňa dôležité, filmy Skutok sa stal a Spýtaj sa vašich 89. Ešte stále sa premietajú na Slovensku, v Česku a na festivaloch, kam chodím na diskusie. Popritom som sa sťahovala a dial sa aj ostatný život – bol to radostný, produktívny, ale aj vyčerpávajúci rok. Teraz som v zimnej fáze oddychu, je to moja verzia luxusu. Spím, čítam, premýšľam a dávam sa inšpirovať svetom okolo seba. A asi už mám tému ďalšieho filmu! Bude o láske v čase individualizmu. Som zvedavá, teším sa na to.

 

Dávid Popovič
režisér a animátor

S najbližšími spolupracovníkmi, so svojím tatkom Ivanom Popovičom a s Ľubom Belákom, pripravujeme krátky animovaný film Miro jilo/Moje srdce. O čom bude? Dajte sa prekvapiť. Príbeh sa odohráva v súčasnosti, ale korene má ešte v 13. storočí. Spolu s RTVS chystáme vydanie DVD výberu z nášho 52-dielneho animovaného seriálu Mať tak o koliesko viac!, ktorý sme niekoľko rokov produkovali v spoločnostiach My Studio a Saramax. Seriál získal viacero domácich i zahraničných ocenení, a hoci je určený detským divákom, témou vynálezov a humorným štýlom rozprávania osloví celú rodinu. Súčasťou DVD bude interaktívny zošit.