Zomrela Eva Zaoralová, dlhoročná tvár MFF Karlove Vary

Vo veku 89 rokov zomrela 10. marca známa česká filmová publicistka Eva Zaoralová. V začiatkoch svojho profesionálneho života pôsobila ako redaktorka, neskôr šéfredaktorka časopisu Film a doba. Prispievala aj do iných periodík, vyučovala na pražskej FAMU a pôsobila v porotách na mnohých filmových festivaloch vrátane tých najprestížnejších v Cannes, Berlíne a Benátkach. Od roku 1994 stála na čele nadácie, ktorá organizovala festival v Karlových Varoch, a o rok neskôr sa stala jeho umeleckou riaditeľkou. Na tomto poste pôsobila až do roku 2010, ale s festivalom neprestala spolupracovať ani potom. Pod jej umeleckým vedením a dramaturgiou sa festival v Karlových Varoch stal jednou z najvýznamnejších filmových udalostí v našom regióne. K Eve Zaoralovej a jej prínosu pre českú i slovenskú kinematografiu sa vrátime v májovom čísle Film.sk.

jj

Zomrel slovenský herec Ľubo Roman

Vo veku 77 rokov zomrel 13. marca herec Ľubo Roman, ktorý sa vo filme sa objavil už ako chlapec v epizódnej postave slovensko-maďarského filmu Dáždnik svätého Petra (1958) režisérov Frigyesa Bána a Vladislava Pavloviča. Štefan Uher mu ponúkol úlohu vo filme My z deviatej A (1961) a o rok neskôr aj v snímke Slnko v sieti, kde stvárnil mestského frajera Peťa, letnú lásku hlavnej ženskej hrdinky. Vo filme Láska neláskavá (1969) Dimitrija Plichtu si zahral jedného z výtržníkov. Viackrát spolupracoval s režisérom Andrejom Lettrichom – Prípad krásnej nerestnice (1973), Advokátka(1977) a Hody (1987). Martin Ťapák ho obsadil do filmu Stratená dolina (1976) a zahral si aj v kriminálke Zora Záhona Akcia Edelstein (1986). Z neskorších filmov sa objavil napríklad v dráme Pokoj v duši (2009) Vladimíra Balka a stvárnil aj množstvo televíznych postáv. Jeho hlas počuť vo viacerých dokumentárnych filmoch, ale aj v niekoľkých dabovaných zahraničných tituloch. Ľubo Roman pôsobil dlhé roky v bratislavskom divadle Nová scéna. Okrem herectva sa angažoval aj politicky. V roku 1994 bol ministrom kultúry v dočasnej vláde Jozefa Moravčíka a v roku 2001 sa stal prvým predsedom Bratislavského samosprávneho kraja.

jj

Na VŠMU sa uskutoční masterclass Priestor v animovanom filme

Na pôde Filmovej a televíznej fakulty VŠMU sa v dňoch 21. a 22. apríla uskutoční masterclass Priestor v animovanom filme. Prvý deň sa začne projekciou filmu Myši patria do neba (2021) Denisy Grimmovej a Jana Bubeníčka, ktorý je čerstvým držiteľom Českého leva ako najlepší animovaný film. Jeho výtvarnú stránku rozoberú samotní tvorcovia a pomocou názorných ukážok, videí „making of“, výtvarných návrhov a 3D vizualizácií predstavia aj výrobný proces filmu. Ďalší deň prinesie tému prevodu a rozvoja 2D konceptov do trojrozmerného priestoru, ktorú rozoberie spoluautor výtvarnej koncepcie filmu Myši patria do neba Jan Kurka. V prednáške priblíži pomocou názorných ukážok aj postprodukčné riešenia kombinácie 3D CGI techniky s bábkovou animáciou.

jj

V apríli a máji možno hlasovať o Cene publika LUX 2022

Diváci vo všetkých európskych krajinách vrátane Slovenska môžu hlasovať za jeden z trojice filmov nominovaných na tohtoročnú európsku filmovú Cenu publika LUX, ktorú vyhlasuje Európsky parlament a Európska filmová akadémia v spolupráci s Európskou komisiou a so sieťou kín Europa Cinemas. Cieľom ceny je upozorňovať na filmy, ktoré sa venujú ústredným témam európskej verejnej diskusie, a kultúrne prepájať Európu. Popri tituloch známych zo slovenskej distribúcie, ako Utiecť(2021) Jonasa Pohera Rasmussena a Quo vadis, Aida? (2020) Jasmily Žbanić, sa medzi nominované filmy dostala aj rakúsko-nemecká dráma Veľká sloboda (2021) Sebastiana Meisa. U nás sa premietala len v rámci Filmového festivalu inakosti v roku 2021 a v posledný marcový deň aj počas špeciálneho filmového večera, ktorý sa uskutočnil súčasne vo všetkých európskych kinách zapojených do projektu európskeho ocenenia. Hlasovanie o Cenu publika LUX prebieha do 25. mája na stránke luxaward.eu.

jj

Na koho zasvieti filmové Slnko najviac?

Slovenská filmová a televízna akadémia bude v sobotu 9. apríla udeľovať výročné ceny Slnko v sieti za roky 2020 a 2021. Najviac (12) nominácií získal film Služobníci Ivana Ostrochovského. O jednu nomináciu menej majú filmy Cenzorka Petra Kerekesa a Muž so zajačími ušami Martina Šulíka. Režiséri týchto troch filmov sú zároveň nominovaní aj v kategórii réžia. Cenu v kategórii kameramanskej tvorby môžu získať Juraj Chlpík (Služobníci), Martin Kollar (Cenzorka) alebo Martin Žiaran (Správa). Alexandra Borbély (Muž so zajačími ušami), Marina Klimova a Irina Kiriazeva (obe Cenzorka) sa uchádzajú o sošku za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, z mužov nominovali Noëla Czuczora (Správa), Miroslava Krobota (Muž so zajačími ušami) a Samuela Polakoviča (Služobníci). V kategórii dokumentárnych filmov vybrala akadémia Lásku pod kapotou Mira Rema, Raj na zemi Jara Vojteka a film The Sailor Lucie Kašovej. Filmy Bolo raz jedno more...Joanny Kożuch, Cez palubu! Filipa Pošivača a Barbory Valeckej a On the Hill Lukáša Ďuricu a Juraja Mäsiara súťažia v kategórii animovanej tvorby. Počas večera odovzdajú aj Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre a divácku cenu, o ktorej rozhodne v internetovom hlasovaní verejnosť. 

jj

Týždeň so slovenským filmom konečne v kine

Domáce filmové premiéry uplynulého roka, ale aj filmy z roku 2020, ktoré sú nominované na cenu Slnko v sieti, predstaví 8. ročník prehliadky Týždeň slovenského filmu (TSF) od 4. do 10. apríla v bratislavskom Kine Lumière. Súčasťou TSF je aj bohatý sprievodný program. Uskutočnia sa tri hodnotiace panelové diskusie o hranom, dokumentárnom a animovanom filme a dva semináre – prvý bude venovaný vedeckej práci Jeleny Paštékovej, druhý predstaví tvorbu Petra Pišťanka s prihliadnutím na filmové a divadelné adaptácie jeho diel. Na seminári predstavia a pokrstia 3-DVD Peter Pišťanek, ako aj zborník Martin Slivka, muž, ktorý sadil stromy. V programe je i diskusia k ankete Film.sk – slovenský film storočia, ktorú mesačník o filmovom dianí (nielen) na Slovensku vyhlásil na sklonku minulého roka ako vyvrcholenie aktivít venovaných storočnici slovenskej kinematografie. Na diskusii k ankete sa zúčastnia hodnotitelia i tvorcovia filmov, ktorí sa umiestnili v Top 20, TSF zároveň uvedie víťazný film ankety 322 režiséra Dušana Hanáka. Pripravená je aj diskusia s režisérom Petrom Bebjakom po projekcii jeho filmu Správa a nebude chýbať ani Filmový kabinet deťom s workshopom pre najmenších divákov. Počas slávnostného otvorenia TSF sa odovzdajú ocenenia: Cenu Petra Mihálika si prevezme filmová a literárna historička Jelena Paštéková, filmový kritik Matej Sotník, spoluzakladateľ distribučnej spoločnosti Film Expanded, si prevezme Cenu Pavla Branka a Cena Orbis Pictus bude udelená mesačníku Film.sk. Súčasťou podujatia je aj Divácka cena TSF pre najlepší slovenský film roka 2021.

jj

České levy pre Zátopka a ďalšie slovenské koprodukčné tituly

Dvadsiatemu deviatemu ročníku odovzdávania výročných filmových cien Český lev dominoval film Zátopek Davida Ondříčka, ktorý vznikol v česko-slovenskej koprodukcii. Okrem Českého leva pre najlepší film získal aj cenu za réžiu, kameru, strih, zvuk, scénografiu a masky. Cenu pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe si odniesol predstaviteľ Emila Zátopka Václav Neužil, najlepším hercom vo vedľajšej úlohe sa stal Oldřich Kaiser za film Muž so zajačími ušami Martina Šulíka. V ďalšom koprodukčnom filme Chyby Jana Prušinovského bola ocenená za stvárnenie hlavnej postavy Pavla Gajdošíková. Slovenská kostýmová výtvarníčka žijúca v Česku Katarína Štrbová Bieliková získala Českého leva za televíznu minisériu Božena (r. Lenka Wimmerová). Najlepším animovaným filmom sa stal titul Myši patria do neba Denisy Grimmovej a Jana Bubeníčka, kde má Slovensko takisto koprodukčný podiel, podobne ako pri filme Milý tati Diany Cam Van Nguyen, ktorý sa stal najlepším krátkym filmom a získal aj neštatutárnu cenu ako najlepší študentský film. Slávnostný večer sa uskutočnil 5. marca a niesol sa v znamení symbolickej i finančnej podpory Ukrajine.

jj