Film Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta (2020) získal cenu poroty na 6. festivale horských filmov Verona v Taliansku (22. – 26. 2.).

Výročnú cenu Asociácie českých kameramanov za vynikajúce dielo Správa (2020) režiséra Petra Bebjaka udelili 2. 3. kameramanovi filmu Martinovi Žiaranovi. Cenu za kameramansky prínosné dielo získal koprodukčný film Ľudia krvi (2021, r. Miroslav Bambušek) českého kameramana Jakuba Halouska.

Režisér a producent Peter Kerekes získal cenu pre najlepšieho režiséra za film Cenzorka (2021) v medzinárodnej súťaži na 20. medzinárodnom filmovom festivale v Pune v Indii (3. – 10. 3.).

Na prezentačnom fóre Cartoon Movie v Bordeaux (8. – 10. 3.) ocenili producentov filmu Myši patria do neba(2021) Denisy Grimmovej a Jana Bubeníčka, vrátane slovenskej spoločnosti CinemArt SK. Režisérku filmu Moja afganská rodina (2021) Michaelu Pavlátovú vybrali do užšej nominácie na cenu pre najlepšieho režiséra a medzi najlepších desať európskych koprodukčných projektov zaradili slovenskú minoritu Kristíny Dufkovej Keď život chutí. Na podujatí pre mladé talenty sa odprezentoval pripravovaný film Filipa Pošivača Tonda, Slávka a Génius.

Krátky animovaný film Bolo raz jedno more... (2021) Joanny Kożuch zaradili 15. 3. do oficiálneho výberu súťaže krátkych filmov prestížneho medzinárodného festivalu animovaného filmu v Annecy, ktorý sa uskutoční od 13. do 18. 6. 

Krátke dokumenty Mareka Moučku Cestujúcim do pozornosti (2020) a V plytkej vode (2020) vybrali do programu 11. festivalu First Look (16. – 20. 3.), ktorý organizuje Filmové múzeum v New Yorku, aby predstavilo formálne invenčné diela.

Pripravovaný dokumentárny film Pozor, padá SNG! Jany Durajovej a Leny Kušnierikovej ocenili na Agora Docs, ktoré boli súčasťou 24. festivalu dokumentárnych filmov v Solúne (10. – 20. 3.). S cenou je spojená akreditácia a pobyt pre tvorcov a producentov na 15. medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Beldocs, ktorý sa uskutoční od 11. do 18. 5. v Belehrade.

Filmári sa spájajú na pomoc Ukrajine

Iniciatíva Filmári pre Ukrajinu vznikla s cieľom pomôcť ukrajinským filmárom a ich rodinám, ale aj ďalším zraniteľným skupinám ľudí z Ukrajiny ako sú osoby LGBTI+, Rómovia, ľudia so zdravotným znevýhodnením, deti a starí ľudia. 

Internetová stránka filmmakers-for-ukraine.com zhromažďuje a aktualizuje informácie o možnostiach podpory a pomoci zo všetkých európskych krajín. Za vznikom iniciatívy stojí networkingová platforma Crew United, ktorá sa rozhodla svoje skúsenosti s prepájaním ľudí v audiovizuálnom prostredí využiť na pomoc ľuďom z Ukrajiny. Viac informácií: mail@filmmakers-for-ukraine.com.

pripravila Jaroslava Jelchová