Creative Europe Desk Slovensko informuje

V apríli bude mať program Kreatívna Európa, podprogram MEDIA, niekoľko uzávierok v schémach, v ktorých sa slovenské spoločnosti pravidelne uchádzajú o podporu a aj sú úspešné.

Dňa 19. apríla má uzávierku schéma Vývoj – jednotlivé projekty (Výzva EACEA/22/2017). Žiadateľom je produkčná spoločnosť, ktorá musí preukázať, že ako väčšinový producent vytvorila dielo, ktoré už bolo distribuované v komerčnej distribúcii (kiná alebo televízia) minimálne v jednej krajine mimo krajiny pôvodu.

Dňa 26. apríla má uzávierku schéma Podpora filmových festivalov (Výzva EACEA/17/2017), a to pre projekty, ktoré sa začnú v období od 1. novembra 2018 do 30. apríla 2019. Stále platí, že dôležitým faktorom pri posudzovaní projektov bude to, ako festival pracuje s publikom a ako zlepšuje mediálnu gramotnosť svojich divákov, a to nielen počas konania festivalu, ale dlhodobo.

Výzva Kinodistribúcia – automatická podpora zatiaľ nebola publikovaná. Podľa predbežných informácií bude publikovaná v máji, posúva sa teda aj jej uzávierka (v minulých rokoch bývala koncom apríla).

Všetky žiadosti sa podávajú online, uzávierka je vždy o 12.00. Texty výziev, formuláre a ďalšie náležitosti nájdete na www.cedslovakia.eu a kancelária Creative Europe Desk je pripravená poskytnúť vám potrebné rady a informácie.

vs

Mladé publikum rozhodne o filmovej cene

Mladí filmoví fanúšikovia sa stretnú 6. mája v Dome kultúry Zrkadlový háj v Bratislave a po piaty raz sa zapoja do medzinárodného hlasovania o cenu za najlepší film o mladých a pre mladých, ktorú zastrešuje Európska filmová akadémia. Do hlasovania sa tento rok zapojí 45 miest v 36 krajinách. Vyberať sa bude z trojice nominovaných titulov, v ktorej je taliansko-švajčiarsky film La Fuga: Girl in Flight, fínsky dokument Hobbyhorse Revolution a snímka Wallay, ktorá vznikla v koprodukcii Francúzska, Burkiny a Kataru. Na mladých hodnotiteľov v Bratislave čakajú okrem hlasovania i hry, diskusie a workshopy. Pod vedením odborníkov z audiovizuálnej oblasti dostanú aj nové poznatky o zrode filmového diela a o trendoch v súčasnej kinematografii. Deti vo veku od 12 do 14 rokov sa môžu prihlasovať na stránke www.mladyfilm.sk.

zs

Slováci uspeli na udeľovaní Českých levov

Najúspešnejším filmom 25. ročníka udeľovania cien Český lev, ktoré sa konalo 10. marca v Prahe, sa stala slovenská minoritná koprodukcia Baba z ľadu – zvíťazila až v šiestich kategóriách. Ocenenie získala aj slovenská herečka Zuzana Kronerová, ktorá v uvedenej snímke režiséra Bohdana Slámu stvárnila hlavnú úlohu. Česká filmová a televízna akadémia ocenila aj jej spoluúčinkujúcich Pavla Nového a Petru Špalkovú. Samotný Sláma si prevzal sošku za najlepší scenár i réžiu a Baba z ľadu uspela aj v kategórii najlepší film. Medzi dokumentárnymi filmami zvíťazil titul Červená (r. Olga Sommerová), ktorý takisto vznikol v minoritnej koprodukcii Slovenska. Niekoľko Českých levov si odniesli aj tvorcovia česko-dánsko-slovenskej snímky Po strništi bos (r. Jan Svěrák), ktorá dominovala v kategóriách najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Oldřich Kaiser), kamera a zvuk. Ocenenie za mimoriadny prínos českej kinematografii pritom získal strihač Svěrákovho filmu Alois Fišárek, ktorý spolupracoval aj na viacerých slovenských projektoch, ako je napríklad Rukojemník, eŠteBák, Kruté radosti (všetky v réžii Juraja Nvotu) či Tango s komármi (r. Miloslav Luther). Českého leva za strih získala koprodukčná Špina slovenskej režisérky Terezy Nvotovej, česko-slovenský film Křižáček (r. Václav Kadrnka) zase akademici ocenili za hudbu. Slovenský filmový architekt František Lipták patril do trojice laureátov Českého leva za scénografiu k animovanej snímke Lajka (r. Aurel Klimt). Za minisériou Českej televízie Spravedlnost stojí slovenský tím Peter Bebjak, Tomáš Bombík a producent Rastislav Šesták, ktorí si prevzali sošku v kategórii najlepší TV film alebo miniséria. No a Cenu Magnesia za najlepší študentský film získal poslucháč Vysokej školy múzických umení v Bratislave Michal Blaško so snímkou Atlantída, 2003.

dan

Aktuálne uzávierky

Ex Oriente Film Workshop
Uzávierka:
24. 4. 2018

Ex Oriente Film je medzinárodný workshop pre režisérov a producentov autorských dokumentárnych projektov zo strednej a z východnej Európy. Zameriava sa na oblasť vývoja a financovania projektov. Uskutoční sa v troch kolách: prvé bude v Terste (17. – 23. 6.), druhé na MFDF Ji.hlava (25. – 30. 10.) a tretie v Prahe (marec 2019). Prihláška a viac informácií je na  webovej stránke dokweb.net.

ACE Training Days
Uzávierka:
25. 4. 2018

Vzdelávacia a networkingová platforma pre začínajúcich a mierne pokročilých producentov zo strednej Európy (Česko, Slovensko, Poľsko). Podujatie je zamerané na témy medzinárodného predaja, online distribúcie či festivalových a trhových stratégií. Uskutoční sa v dňoch 29. 6. až 1. 7. v Prahe. Viac informácií je na webovej stránke ace-producers.com.

Ji.hlava Film Fund
Uzávierka:
30. 4. 2018

Ji.hlava Film Fund ponúka podporu vo forme vizuálnej a zvukovej postprodukcie pre stredometrážne a dlhometrážne dokumentárne a hybridné projekty vo fáze produkcie a postprodukcie, natočené v regióne strednej a východnej Európy s plánovanou premiérou na jeseň 2018. Premiéra dokončeného filmu sa uskutoční v rámci MFDF Ji.hlava 2018. Viac informácií je na webovej stránke dokument-festival.cz.