►Pripravovaný projekt režiséra Petra Kerekesa Wishing on a Star bol ocenený na 7. ročníku podujatia East Doc Platform, ktorý sa konal od 3. do 9. 3. v Prahe. Vďaka účasti na celoročnom workshope Ex Oriente Film získal pozvánku na Speed Meetings v rámci medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov DocsBarcelona.

►Film Baba z ľadu (r. Bohdan Sláma) získal druhú cenu na 36. ročníku Bergamo Film Meeting, ktorý sa konal od 10. do 18. 3. v Taliansku.

►Rada EURIMAGES – kinematografického fondu Rady Európy schválila na svojom zasadnutí v Jerevane (13. – 16. 3.) podporu pre sedemnásť hraných, jeden dokumentárny a dva animované filmové projekty. Medzi nimi sú aj tri tituly, na ktorých sa podieľa Slovensko. Podporu 190 000 eur získal majoritne slovenský film Posol/The Disciple, ktorý vzniká v réžii Ivana Ostrochovského. Sumu 270 000 eur pridelili minoritnej slovenskej koprodukcii Milosť/Pardon poľského režiséra Jana Jakuba Kolského. Slovensko sa podieľa aj na projekte celovečerného animovaného filmu Myši patria do neba/Even Mice Belong in Heaven od tvorcov Jana Bubeníčka a Denisy Grimmovej, ktorý získal 370 000 eur.

►Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa konal od 21. do 25. 3. v Bratislave, udelil Grand Prix nepálskemu filmu Posledný zberač medu (r. Ben Knight). Uspeli však aj slovenskí tvorcovia. Cenu pre začínajúceho filmára získal Matúš Lašan za film 30 dní hrdinom. V4 Prix patrí titulu Žijem Dunajom (r. Branislav Molnár) a Cenu Literárneho fondu si odniesol Pavol Barabáš za celovečerný dokument Vábenie výšok. Zo slovenských tvorcov sa darilo aj Erikovi Balážovi – jeho film Živá rieka získal čestné uznanie v kategórii Voda. Čestné uznanie v kategórii Skala zase udelili snímke Teória šťastia podľa Rybanského v réžii Rastislava Hatiara.

►Osobnosti kultúrnej obce zverejnili v marci výzvu Žiadame okamžitý kultúrny reparát!, v ktorej žiadajú odstúpenie novej ministerky kultúry Ľubice Laššákovej a obsadenie ministerského postu osobnosťou, ktorá sa bude môcť „svojou kvalifikovanosťou uchádzať o dôveru verejnosti“. Pod výzvu sa podpísali stovky umelcov, medzi nimi aj mnohí filmári. V texte výzvy sa okrem iného uvádza: „Dokážte kvalifikovanou nomináciou na post ministra kultúry, že ste pochopili, o čo ide: o kompetentnosť, dôveryhodnosť a morálnu integritu. Tak sa totiž majú spravovať veci verejné... Možno to neviete, ale kultúra je to, čo túto krajinu spája a odlišuje od iných. Kultúrou definujeme svoju integritu. Nie politickými deklaráciami.“

zs, dan