► Dokument Sloboda pod nákladom (r. P. Barabáš) získal Čestné uznanie na Medzinárodnom festivale horských filmov, ktorý sa konal od 20. do 26. 2. v Domžale v Slovinsku.

► Vo veku 83 rokov zomrela 27. 2. slovenská divadelná a filmová herečka Viera Topinková. Rodáčka z Rimavskej Soboty vyštudovala herectvo na VŠMU, v rokoch 1952 až 1956 pôsobila v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, v roku 1958 sa stala členkou Činohry SND. Zahrala si aj vo viacerých filmoch, ako sú napríklad Ivanov (r. J. Budský), Všetko čo mám rád, Krajinka (r. M. Šulík), Pokoj v duši (r. V. Balko) alebo Nedodržaný sľub (r. J. Chlumský). V zozname jej hereckých úloh sú aj televízne filmy, seriály a rozhlasové formáty.

► V Prahe 4. 3. slávnostne udelili ceny Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev, kde získal najviac, až dvanásť ocenení slovensko-český titul Masaryk (r. J. Ševčík). Zvíťazil v kategóriách najlepší film, réžia, scenár, mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, kamera (Martin Štrba), strih, zvuk, hudba, scénografi a, masky, kostýmy (Katarína Štrbová Bieliková). Film Ja, Olga Hepnarová (r. Petr Kazda, Tomáš Weinreb) s minoritným koprodukčným podielom Slovenska uspel v kategóriách najlepší ženský herecký výkon v hlavnej i vo vedľajšej úlohe.

► Režisér Matej Mináč a producent Patrik Pašš si 14. 3. na Švédskom veľvyslanectve v Prahe prevzali Medailu Raoula Wallenberga. Ocenenie im udelili za filmové projekty, ktorými pripomenuli humanistické aktivity sira Nicholasa Wintona.

► Päť slovenských filmov si odnieslo ocenenia z 18. Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa konal od 22. do 26. 3. v Bratislave. Grand Prix získal Pavol Barabáš za dokument Sloboda pod nákladom. Cenu V4 si odniesol Braňo Molnár za film Bratislava, mesto uprostred prírody, Cenu Literárneho fondu získali tvorcovia premiérového titulu Nesmrteľný les, Cena pre začínajúceho filmára putovala k Adamovi Lisému za snímku Slovensko na šnúrkach a čestné uznanie v kategórii Voda udelili Rastislavovi Hatiarovi za film Obyčajní chlapci.

► Na 24. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Praha – Febiofest sa 24. 3. uskutočnil krst publikácie Dejiny slovenskej kinematografie 1896 – 1969 za účasti jej autorov Václava Maceka a Jeleny Paštékovej.

zs