Pavol Pekarčík
dokumentarista

Motám sa po rómskych osadách východného Slovenska a dokončujem film z tohto prostredia Dlhý deň. Je to veselá práca plná prekvapení a prekvapenia v človeku rozvíjajú zmysel pre improvizáciu. Vzhľadom na to, že je to film o nepočujúcich deťoch, popri improvizácii si rozvíjam aj základy posunkovej reči – veľmi sa mi nedarí, ale v slabej chvíľke si spomeniem na príslovie „Koľko jazykov ovládaš, toľkokrát si človekom“. Jedna práca človeka na Slovensku neuživí, a tak zbieram materiál aj na ďalšie projekty. Všetky sa odohrávajú východne od hlavného mesta. Niektoré poriadne východne.

Pavel Gejdoš
režisér

V štúdiu Nádej aktuálne dokončujem šiesty dokument z cyklu Príbehy písané životom. Film sa venuje problematike alkoholizmu a nakrúcal sa na Slovensku aj v Česku. V tomto štúdiu pripravujem ďalšie dva filmové dokumenty o domácom násilí a spoluzávislosti (o ľuďoch, ktorí žijú so závislým človekom). Popritom sa venujem práci v dabingu v RTVS. Po dvoch úspešných sériách seriálu Som závislý sa zároveň snažím v Slovenskom rozhlase získať prísľub na spoluprácu pri vytvorení tretej, záverečnej série – Život v abstinencii, ale v tomto prípade mi hviezdy nie sú naklonené.

Peter Neveďal
producent

Mám za sebou náročné obdobie piatich kinopremiér uplynulého roka, ktoré som uzavrel vianočnou TV premiérou rozprávky Zázračný nos. Napriek nie ideálnym podmienkam prebehlo všetko veľmi dobre, preto skúšame zahraničný predaj titulov. V tejto chvíli som už v postprodukcii dokumentu s režisérom Dušanom Trančíkom Svetlé miesto a v postprodukcii je aj dokument Mareka Ťapáka o jeho otcovi. Oba filmy by mali byť hotové počas Art Film Festu 2017. V apríli rozbieham s režisérom Erikom Prausom natáčanie na Ukrajine a s Martinom Palúchom zbierame materiál na film o jeho otcovi Ivanovi. Napísanú mám aj drámu, aj komédiu, aj animák...