Netreba váhať, keď dostaneš príležitosť

Režisér Martin Repka prichádza s krátkym, šestnásťminútovým filmom Tanec tigra, ktorý sa odohráva v Indii, no jeho príbeh je aj odrazom slovenských reálií. Poukazuje na nevyhnutnosť byť otvorený voči novým príležitostiam a nepremeškať ich.

Tigrí tanečník Kader (Palani) príde na kasting k tamilskému filmovému režisérovi Sharmovi (Nasser), ktorý má obdobie slávy už dávno za sebou. Ten ho napriek mimoriadnemu talentu odmietne a zosmiešni. Keď si uvedomí, že premrhal výnimočnú príležitosť, je neskoro a tanečníka už nenájde.

„Tento krátky príbeh od indického autora Ashokamitrana ma oslovil, pretože sa mi vidí veľmi aktuálny pre náš život na Slovensku, a zdalo sa mi zaujímavé vyrozprávať ho prostredníctvom exotických prvkov. Žijeme vo svete kastingových šou, kde máme poroty a ľudí na vysokých pozíciách, ktorí súdia iných, pričom na druhej strane sú ľudia, ktorí trpia tým, že majú talent, ale nevedia sa presadiť či živiť tým, čo dokážu,“ hovorí režisér Martin Repka.

„Indické filmy sú pre náš vkus často ťažko konzumovateľné, ale páči sa mi, že sú energické, teplé, farebné a dynamické. To všetko som chcel dať aj do filmu Tanec tigra. Dalo by sa povedať, že som sa snažil európskymi očami vidieť indický film,“ pokračuje autor, ktorý sa s indickým filmovým prostredím zoznámil už v roku 1999 počas prezentácií krátkych filmov v Goetheho inštitúte. Tam sa stretol aj s protagonistom snímky Tanec tigra – s Nasserom, ktorý je v Indii žijúcou filmovou legendou a natočil už vyše štyristo celovečerných titulov. „Ostatných predstaviteľov sme získavali na kastingoch, ktorých sa zúčastnili herci aj neherci.“ Režisér však vyberal účinkujúcich aj spontánne. Postavu strážnika si zahral skutočný indický strážnik a príležitosť dostal aj asistent réžie.

Autor filmu poukazuje aj na skutočnosť, že ľudia si nedostatočne vážia svoju kultúru, hodnoty a tradície. Kým pochopia ich dôležitosť, môže byť neskoro. Sharma si nakoniec uvedomí, že keď bol mladý, bol v takej istej pozícii ako talentovaný tanečník, ktorého odmietol. „Vtedy mu dávali šancu, ale on ju teraz tomu mladému umelcovi nedal. A to je to uvedomenie si, že sa musí zmeniť a chce sa zmeniť, lebo vidí sám seba akoby v zrkadle a vie, že v minulosti to bolo iné ako teraz,“ ozrejmuje Repka.

Film sa natáčal šesť dní v indickom veľkomeste Chennai a dorábal sa v Bratislave a vo Viedni. Tvorcovia sa pri nakrúcaní sústredili najmä na emócie, ktoré sú rovnaké vo všetkých krajinách a jazykoch. „Keď som film prezentoval v decembri v Chennai, diváci boli nadšení a veľmi chválili prirodzené herectvo. Aj keď je celý film v tamilčine, ktorú neovládam ani ja, ani strihač, snažili sme sa, aby na domáceho diváka nepôsobil umelo,“ dodáva autor. Jeho Tanec tigra sa bude v kinách premietať pred celovečerným titulom Cudzí obed.

Simona Lucia Horváthová (absolventka Katedry žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislave )

FOTO:  PubRes
 

Tanec tigra (Tiger Fight, r. Martin Repka, Slovensko/India/Rakúsko, 2013)
Celkový rozpočet filmu: 59 735 eur (podpora AVF: 24 600 eur)
Počet kópií, v ktorých sa film bude distribuovať v slovenských kinách: DCP a DVD nosiče
Aprílové projekcie filmu v Kine Lumière: 7.4. (18.00), 8.4 (20.00), 9.4. (20.30), 10.4. (16.00), 11.4. (20.30), 12.4. (20.15), 13.4. (18.15), 26.4. (20.30)