Bullittov prípad
(Magic Box)

Kriminálny film z roku 1968 je neodmysliteľne spätý s jeho ústrednou hviezdou – legendárnym hercom Stevom McQueenom, s mestom San Francisco a ešte s jednou povestnou a často citovanou scénou automobilovej naháňačky. Symbióza všetkých týchto ikonických prvkov vznikla pod taktovkou britského režiséra Petra Yatesa. Toho si údajne vyžiadal samotný McQueen na základe jeho úspešnej snímky Robbery, opisujúcej dramatické okolnosti tzv. veľkej vlakovej lúpeže na trati Glasgow – Londýn v roku 1963. Yatesova výrazne vizuálna filmová reč bez nadbytočných dialógov, so striedmym strihom, dynamizujúcim výlučne akčné scény (prestrelka, naháňačka), umocnená častými zábermi z podhľadu, vynikne najmä v konfrontácii so súčasnou žánrovou produkciou, ktorá dynamickým strihom a krkolomnými počítačovými finesami ozvláštňuje aj donedávna povinné výplňové scény, čím viac-menej maskuje ich banalitu. Posledné DVD vydanie Bullittovho prípadu je už tretie, ktoré sa dostalo na náš trh. Oproti tomu prvému (obsahujúcemu iba pôvodnú zvukovú stopu a české titulky) je doplnené o český dabing. Bohužiaľ, absentujú všetky bonusové materiály, ktoré priniesla predošlá špeciálna edícia.


Na konci sveta
(Bonton)

Režisér Edgar Wright patrí k najambicióznejším súčasným britským režisérom. Spolu s hercom Simonom Peggom napísal scenáre k dvom svojim doposiaľ najúspešnejším filmom Súmrak mŕtvych a Jednotka príliš rýchleho nasadenia. Pegg a jeho herecký kolega Nick Frost v nich zároveň stvárnili hlavné postavy a vytvorili akúsi modernú reverznú obdobu známej komickej dvojice Laurel a Hardy. Oba spomínané filmy sú navyše súčasťou tzv. Cornetto trilógie, ktorej pomyselný záver tvorí práve titul Na konci sveta. Kým predošlé dve časti stavali najmä na parodickú časť dejovej linky, film Na konci sveta už otvorene priznáva ambíciu stať sa istou generačnou výpoveďou mužov blížiacich sa k štyridsiatke. Didaktické oscilovanie medzi tzv. zodpovedným prístupom k životu a túžbou užívať si „slobodu“ bez konzekvencií opäť systematicky dopĺňa deus ex machina v podobe neštandardných udalostí, ku ktorým musia hlavní hrdinovia zaujať stanovisko. Povinnú výbavu disku (pôvodné znenie, anamorfný obraz, dabing a titulky) tentoraz Bonton neochudobnil o bonusy vlastnou vinou, ale údajne nariadením štúdia Universal, ktoré na podporu predaja blu-ray nosičov umiestnilo bohatú bonusovú výbavu práve tam.


Lost Highway
(Magic Box)

Tlmočiť dej filmov Davida Lyncha je podobne náročná úloha ako vysvetľovať fanúšikovi komiksov zmysel poetiky Tarkovského filmov. A to napriek tomu, že dej Lynchových filmov sa do „istého bodu“ dá tlmočiť pomerne zmysluplne. V tomto konkrétnom prípade onému „istému bodu“ predchádza príbeh saxofonistu, ktorý jedného dňa začne nachádzať na prahu svojej vily tajomné videokazety so značne znepokojivým obsahom. Stupňujúca sa dusná atmosféra vrcholí vraždou manželky. Jej okolnosti a motív si však saxofonista vôbec nepamätá. Odsúdia ho a putuje do väzenia. A tu je ten spomínaný „istý bod“, v ktorom Lynch otvára dvere najrôznejším interpretáciám. Vrátane tých, že to celé nedáva žiaden zmysel. Lynchovo znásilnenie narácie je však inscenované s takou dávkou autorskej sebaistoty a profesionality, že sklony akýmkoľvek spôsobom uchopiť dielo sa stávajú silnejšími, ako ho radikálne odsúdiť medzi nepodarky a priznať si vlastnú bezmocnosť. Kľúčové diela Davida Lyncha mali to šťastie, že ich DVD vydania dostali aj tuzemskú podporu v podobe dabingu a titulkov. Lost Highway (spolu s filmom Twin Peaks) dokonca aj v druhom vydaní, ktoré z technickej stránky kopíruje to pôvodné.


Sherlock
(H. C. E.)

Sherlock Holmes patrí k literárnym hrdinom, ktorí prirodzene a s gráciou vstúpili do sveta filmových a televíznych adaptácií. Prelom prvého a druhého desaťročia nového milénia dokázal životaschopnosť sympaticky sociopatického detektíva aj v povedomí generácie percipientov virtuálneho veku. Po úspechu amerikanizovanej akčnej filmovej verzie pristúpila k realizácii svojho námetu aj BBC. Jej Sherlock žije v súčasnom Londýne, jeho pravou rukou je veterán vojny v Afganistane, jeho brat pracuje pre tajné vládne služby a k neodmysliteľným rekvizitám, ako sú husle, čiapka a Moriarty, pribudli smartfóny a internet. A nikotínové náplasti. Súčasný Sherlock je mediálnou celebritou a inovované variácie klasických príbehov pracujú s intertextualitou a popkultúrnymi referenciami. Šírka postmodernej hry sa však podpísala na kvalitatívnej nevyrovnanosti jednotlivých častí, a tak hra s divákom hraničí až s obsesiou tvorcov nadraďovať vlastné formalistické vnímanie Sherlockovho univerza nad ucelenú detektívnu zápletku. Každú sériu tvoria tri príbehy s dĺžkou celovečerného filmu. Doteraz vznikli tri série. Každý príbeh si vyslúžil jedno DVD, obsahujúce tak pôvodné znenie, ako aj titulky a dabing. Bonusy absentujú.

Jaroslav Procházka (vedúci mediatéky SFÚ)