Matúš Krajňák

režisér

Tento text venujem autorským filmom, ktoré autori a autorky napísali, zrežírovali a aj si v nich zahrali hlavnú postavu a z ktorých často čerpám inšpiráciu.

Svetlá veľkomesta. Už samotný názov vo mne oživuje obrazy a zvuky rôznych metropol. A keďže neviem písať ani tvoriť v tichu a potrebujem okolo seba mestský život, milujem, ako ho Chaplin v tomto filme zachytil. Zároveň je to pre mňa jedna z najromantickejších filmových romancí, aké kedy boli na plátne, a ak mám niekomu odporúčať nemý film, je to vždy tento. A ak človek potrebuje dialóg, hneď odporučím aj Felliniho Cabiriine noci, čo je jediná podľa tohto kritéria „neautorská“ výnimka na mojom zozname, ktorú si však nedokážem odpustiť, keďže sa Fellini Chaplinom pri tomto krásnom filme inšpiroval.

Annie Hall. Ďalšia veľkomestská romanca na mojom zozname, ale New York sedemdesiatych rokov je neodolateľný. Žánrová inovácia, ktorá otvorila cestu mnohým mumblecorovým filmom a dodala odvahu mnohým invenčným autorom.

Buffalo ʼ66. Z tohto filmu ide zúfalstvo a možno práve preto sa s nim divák dokáže ľahko stotožniť, hoci neočakávam, že humor, tempo a estetika tohto filmu zachutia každému. Ale v tom je asi čaro autorskej tvorby, že sa divákom prihovára veľmi špecifickým hlasom.

Imaginárne lásky. Myslím, že tento Dolanov film mám z jeho tvorby najradšej. Nachádzam v ňom veľa vtipných momentov a je to atmosférické dielo, ktoré ma baví pozerať pre istú ľahkosť, farby a spomalené sekvencie.

Hedwig and The Angry Inch. Zbožňujem tento výtvor a vždy sa čudujem, keď ho niekto ešte nevidel, a teda sa nemôžem s dotyčnou osobou nadchýnať spoločne. I keď chápem, že pankový drag muzikál môže na prvý pohľad znieť príliš niche. Ale milujem tento film práve preto, a hoci si ctím ostatné diela, ktoré tu spomínam, stále nedokážem pochopiť, ako dokázal tvorca tohto filmu John Cameron Mitchell podať taký výkon – od scenára až po hudobné čísla.

Tiny Furniture. Absolventka umeleckej školy sa vracia do rodného mesta a nachádza tam svoju mamu, sestru, priateľov, ale nenachádza seba. A tak sa túla po New Yorku a zažíva rôzne tragikomické situácie v postabsolventskom delíriu. Tento film by sa mohol premietať všetkým uchádzačom o štúdium réžie, scenáristiky a filmovej vedy. Aj čerstvým absolventom, aby sa ten skok do studenej vody po skončení štúdia trochu zmiernil.

Toto sú filmy, ktoré by som si so sebou zobral do opusteného kina na opustenom ostrove.