Horský vodca
(K2 Studio)

Ako 35. titul z Grand Prix kolekcie režiséra Pavla Barabáša vyšiel jeho najnovší dokument Horský vodca (2022), ktorý vznikol v koprodukcii Rozhlasu a televízie Slovenska a K2 Studia. Film sa začína citátom Lionela Terraya: „Poslaním horského vodcu nie je konať v horách veľké činy, ale umožniť ľuďom výstupy, ktoré by bez jeho pomoci ostali pre nich neuskutočniteľné.“ Byť horským vodcom, to nie je vášeň, ale hlboké vnútorné poslanie. A zároveň veľká zodpovednosť. Toto povolanie vyžaduje nielen nadpriemerné fyzické a psychické schopnosti, ale najmä špecifickú osobnosť, a preto sa naň málokto hodí. Od počiatočných myšlienok organizovaného vodcovstva vo Vysokých Tatrách uplynie v roku 2023 už 150 rokov. A táto dávna tradícia ostala vo svojej podstate nezmenená. Film nie je profilom jedinca, je skôr pohľadom na povolanie či skôr poslanie horských vodcov. A trochu je aj o jeho odvrátenej strane a problémoch, ktoré sú s ním spojené.

Horský vodca je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD 2.0 a s anglickými titulkami. Okrem neho je na DVD 20 minút bonusových materiálov – Kríž na Gerlachu, Ján Počúvaj (o poslednom z prvých horských vodcov), Vynechané scény (výstup Batizovskou próbou na Gerlach) a upútavka na Horského vodcu.
 

Indián
(Magic Box Slovakia)

Komédia Indián (2022) vznikla v slovensko-českej koprodukcii a režíroval ju Tomáš Svoboda, ktorý debutoval v roku 2014 filmom Hodinový manžel a neskôr priniesol do kín viacero divácky vďačných komédií. Hoci sa dej začína v roku 1968 medzi Indiánmi v Nebraske, pokračuje o 52 rokov neskôr. Ondřej, riaditeľ úspešnej firmy, tvrdý obchodník a workoholik, dohodol v Nebraske svoj životný obchod. Bohatý investor zafinancuje výstavbu luxusných rezidencií na okraji Prahy. Na ceste z Ameriky lietadlo prelieta nad indiánskou rezerváciou, kde práve prebieha pohreb indiánskeho náčelníka Bieleho jeleňa. Duch Indiána stúpajúci k nebu narazí do lietadla, nedopatrením sa vtelí do Ondřeja a teraz je uväznený v jeho hlave ako bizón v ohrade. Duch má o živote Ondřeja a jeho hodnotách úplne iné predstavy. Súboj medzi Ondřejom a Bielym jeleňom tak postupne spôsobuje celý rad problémov v práci i v rodine.

Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom Dolby Digital 2.0, Dolby Digital 5.1 a slovenským audiokomentárom pre nevidiacich a slabozrakých, s českými a so slovenskými titulkami pre osoby so sluchovým postihnutím a s anglickými titulkami bez bonusov.


Šťastný nový rok 2: Dobro došli
(Magic Box Slovakia)

Film Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021) režiséra Jakuba Kronera je voľným pokračovaním romantickej komédie Šťastný nový rok, ktorú v slovenských kinách videlo viac ako 280 000 divákov a figuruje v desiatke divácky najúspešnejších slovenských filmov v ére samostatnosti. A „dvojka“ so 190 516 divákmi, tretí najúspešnejší film roku 2022 v slovenských kinách, sa už do Top 10 dostala tiež. V pokračovaní sa opakuje hviezdne herecké obsadenie z predchádzajúceho projektu – Táňa Pauhofová, Antónia Lišková, Gabriela Marcinková, Zuzana Norisová, Ján Koleník, Emília Vášáryová, Jiří Bartoška, Tomáš Maštalír a ďalší. Dej filmu sa opäť začína v období Vianoc a Silvestra, ale potom prechádza do letnej atmosféry dovolenkových zážitkov v Chorvátsku a zdanlivo jednoduchej prípravy svadby dvojice hlavných postáv. Všetci okolo nej však v podstate nechtiac robia všetko pre to, aby zamilovanej dvojici svadbu skomplikovali.

Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, s českým aj so slovenským dabingom Dolby Digital 5.1 a Dolby Digital 2.0, so slovenským titulkami pre nepočujúcich, s anglickými titulkami a so slovenským audiokomentárom pre nevidiacich a slabozrakých bez bonusov.
 

Dežo Hoffmann – fotograf Beatles
(Slovenský filmový ústav)

Dokumentárny film o Dežovi Hoffmannovi, ešte donedávna takmer zabudnutom tvorcovi, ktorý sa preslávil za hranicami našej krajiny. Bol nielen fotografom Beatles, ako hovorí názov filmu, ale pred jeho objektívom neskôr stáli aj Kinks, Yardbirds, Pink Floyd, The Who, Jimi Hendrix, Frank Sinatra, džezmeni Count Basie, Duke Ellington, Oscar Peterson, Louis Armstrong či osobnosti filmu Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Marlon Brando, Marlene Dietrich a mnohí ďalší. Jeho fotografická tvorba bola originálna, metóda prevratná. Tvorcom sa podarilo zdokumentovať nielen jeho pôsobenie v Anglicku, ale aj jeho prácu v období španielskej občianskej vojny. Film obsahuje popri archívnych materiáloch množstvo aktuálnych rozhovorov s Hoffmannovými spolupracovníkmi, kolegami, odborníkmi, spevákmi, ktorých fotografoval, ale aj s jeho priateľmi a rodinou – so synom Davidom Hoffmannom a s dcérou Lady Dolores Prevost. Škoda len, že sa nepodarilo – až na krátku výnimku – zabezpečiť práva na piesne Beatles.

Dežo Hoffmann – fotograf Beatles je na blu-ray nosiči so zvukom DD5.1, so slovenskými, slovenskými pre nepočujúcich a s anglickými titulkami a so slovenským audiokomentárom pre nevidiacich bez bonusových materiálov.

mu