Jakub Medvecký
scenárista

Len nedávno som dokončil dva scenáre celovečerných hraných filmov. Prvým je Cowgirl v réžii Michala Blaška. Dej je zasadený do oravskej agrárnej krajiny a osciluje medzi žánrami filmu o dospievaní a moderného westernu. Druhým je Spievajúci dom, film Andreja Kolenčíka o absurdnej situácii, keď psychicky chorá žena dlhé roky terorizovala susedov púšťaním opernej árie. Spolupracujem na dvoch dokumentárnych filmoch vo vývoji s Máriou Pinčíkovou a Lenou Kušnierikovou, dramaturgicky sa podieľam na dokumentárnom cykle zameranom na slovenské školstvo a pomaly, ale isto sa začínam plnohodnotne venovať rešeršiam k televíznej minisérii na tému Havlových amnestií.


Miriam Petráňová
režisérka a spisovateľka

Už vyše desať rokov režírujem dokumenty v cykle Família pre RTVS, ktorý považujem za jediný priestor, kde sa snažíme zachovávať autentickosť osudov rodín v novom tisícročí, čím sa vytvára filmový archív doby pre budúce generácie. Minulý rok ma tešila spolupráca na dokumentoch v cykle Ostrovy o kultúrnych centrách a o tom, ako sa ľuďom v nich podarilo prežiť – nielen dva roky covidovej pandémie. A aby som sa postupne dostala k tomu, čo ma na filmovaní baví najviac, objavovať, ako veci fungujú, vydala som knihu pre deti Listy mame, aby som mohla dokončiť knihu Atlas Anka a mať tak konečne možnosť vizualizovať jej príbeh ako seriál pre deti.


Denisa Uherová
zvukárka a hudobníčka

Aktuálne sa venujem s režisérkou Barborou Sliepkovou dokumentárnemu filmu o gudrónových jazerách v okrese Brezno do dokumentárnej série Ekokatastrofy a s režisérom Edom Cichom filmu Misia z prostredia slovenského súdnictva. Zároveň sme po dlhej púti dotočili film Pozor, padá SNG! o rekonštrukcii Slovenskej národnej galérie (réžia Jana Durajová a Lena Kušnieriková), ktorý bol pre nás veľmi vzácnym pohľadom do diania v galérii a do celého priebehu rekonštrukcie až po deň jej opätovného otvorenia. Postprodukujem sériu edukatívnych filmov o autizme. Mám rada pestré životné príbehy a filmy, ktoré môžu pomôcť zmenám v systéme alebo dokumentujú život ako taký. Čo sa týka hudby, dlhodobo spolupracujem s ansámblom súčasnej hudby EnsembleSpectrum a tvorím a hrám vo vlastnej novovzniknutej kapele Éter. V mojom pracovnom živote je veľa výziev, ktoré ma posúvajú vpred, a teším sa, že môžem byť súčasťou ambicióznych a inšpiratívnych projektov.