České levy aj profily nominovaných tvorcov

Výber filmových titulov nominovaných na cenu Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev vrátane Šarlatána režisérky Agnieszky Holland, ktorý sa stal najlepším filmom a získal aj ceny za réžiu, kameru, zvuk a pre herca v hlavnej úlohe, ponúka DAFilms.sk v programovom špeciáli. Z koprodukčných titulov je tam napríklad V sieti (r. Barbora Chalupová, Vít Klusák), ktorý získal Českého leva ako najlepší dokumentárny film, Alchymická pec (r. Adam Oľha, Jan Daňhel), FREM (r. Viera Čákanyová), Bourák (r. Ondřej Trojan) a Cesta do nemožna (r. Noro Držiak). Portál ponúka aj archív diskusií, ktoré DAFilms.sk s tvorcami streamoval. Sú medzi nimi aj Bohdan Sláma, režisér filmu Krajina ve stínu, ktorý získal najviac Českých levov (šesť), a Petr Zelenka, režisér filmu Modelár. Oba tituly by na DAFilms.sk chceli časom zaradiť medzi svoje akvizície, zatiaľ ponúkajú staršie snímky týchto tvorcov. Film Štěstí Bohdana Slámu získal v roku 2006 sedem Českých levov a vyhral festival v San Sebastiáne. Úspešné boli aj jeho ďalšie tituly Venkovský učitel, ktorý získal dva České levy, a slovenská koprodukcia Baba z ľadu, ktorá ich získala šesť. Zo Zelenkovej tvorby ponúka DAFilms.sk Príbehy obyčajného šialenstva s Ivanom Trojanom v hlavnej úlohe, ktoré získali dva České levy, a fiktívny dokument Rok diabla, ktorý ich získal šesť, pridal k nim Krištáľový glóbus z Karlových Varov a stal sa divácky najúspešnejším českým filmom roka 2002.

28. ČESKÝ LEV
od 22. februára
PROFIL: BOHDAN SLÁMA 
od 8. marca
PROFIL: PETR ZELENKA
od 15. marca

www.dafilms.sk

 

S česko-slovenskými hudobnými legendami aj do ulíc Bratislavy

Divácky obľúbený cyklus Music & Film prináša Kino Lumière prostredníctvom virtuálnej kinosály projektu Kino doma. Po filmoch Ladislava Kaboša Tublatanka – Pravda víťazí  a Marika Gombitová – Ateliér duše (1987) s bonusovým zostrihom recitálu Adresa ja, adresa ty (1987) vyvrcholí trojica online projekcií dokumentom Bratislava – Čertovo kolo (1989), ktorý natočil Štefan Semjan. Videofilm o rovnomennom česko-slovenskom hudobnom festivale, ktorého druhý ročník sa uskutočnil 16. 10. 1988 v hale na bratislavských Pasienkoch, ponúkne vystúpenia kapiel ako E, Garáž, Už jsme doma, Bez ladu a skladu, Laura a její tygři, Půlnoc a Mariána Vargu. „Konal sa v druhej polovici 80. rokov, keď hudbe prialo politické ,oteplenieʻ a na Slovensku sa začalo konať čoraz viac veľkých koncertov kapiel, ktoré predtým mohli – ak vôbec – vystupovať len v malých kluboch,“ približuje dramaturg cyklu Miro Ulman, ktorý stojí za výberom filmov a tento dokument vo virtuálnej kinosále aj uvedie. Pridanou hodnotou snímky sú čiernobiele zábery vtedajšej Bratislavy, ktoré režisér do filmu doplnil. „Usúdil som, že pesničky z Čertovho kola mi nestačia. Dianie v hale si pýtalo reflexiu zvonku, z Bratislavy – mesta mieru,“ spomína Semjan. „Jazdili sme za tmy hore-dole popri električkách medzi mostom Lanfranconi a Karlovou Vsou a pálili do nich reflektormi, aby to staré ORWO exponovalo nejakých pracujúcich, trmácajúcich sa v tých električkách po večeroch z práce. Žmúrili na nás pokorne do firemnej volgy a nechápali. Taká bola doba.“ Ako kameraman sa na filme podieľal Martin Štrba. Podľa slov Mira Ulmana oficiálnu premiéru nemal a dvadsať rokov ho považovali za stratený. Našiel sa spolu s filmom Tublatanka – Pravda víťazí medzi materiálmi prevezenými z Koliby do Slovenského filmového ústavu.

MUSIC & FILM Z ARCHÍVU
1., 8., 15. marec    20.20
Kino doma - virtuálna kinosála Kina Lumiére
(zapojené kiná: Kiná Lumière Bratislava, Tatran Poprad, Fontána Piešťany, Úsmev Košice a Iskra Kežmarok)
www.kino-doma.sk

Filmový kabinet deťom s myškou a medveďom aj ďalšie filmy pre deti

Filmy určené detským divákom sa dajú nájsť na DAFilms.sk v programovom špeciáli nazvanom Doma s deťmi. „Zahŕňa animované filmy a nestarnúce kultové domáce rozprávky či snímky, ktoré deťom môžu pomôcť odhaliť zaujímavé súvislosti dnešného sveta,“ ozrejmujú zostavovatelia špeciálu. Pri každom titule je uvedená veková prístupnosť. V ponuke sú oceňované animované krátke filmy, ako Šarkan Martina Smatanu, Dcéra Darie Kashcheeva, seriály Lichožrúti Galiny Miklínovej, DrobciVandy Raýmanovej a Michala Strussa, ako aj filmy českej animátorky a výtvarníčky Kristiny Dufkovej. Z hraných titulov sú to napríklad Piata loď Ivety Grófovej, Nina Juraja Lehotského a veľa rozprávok – Sedem zhavranelých bratov Alice Nellis, Johankino tajomstvo Juraja Nvotu, Zázračný nosStanislava Párnického, Hodinárov učeň Jitky Rudolfovej, Čarovný kamienok Kristíny Herczegovej atď. Z klasických diel sú to napríklad fantazijné filmy Oldřicha Lipského a Karla Zemana, rozprávky Bořivoja Zemana, Karla Kachyňu, Antonína Kachlíka a ďalších. Nechýbajú ani zahraničné snímky a experimentálne diela. Kino Lumière zase prostredníctvom virtuálnej kinosály Kino doma pripravilo pre detských divákov animovaný rodinný film O myške a medveďovi (r. Benjamin Renner, Vincent Patar, Stéphane Aubier), ktorého druhé uvedenie (13. 3.) bude spojené s workshopom Filmový kabinet deťom. Deti sa hravou formou zoznámia s princípmi fungovania filmu a filmového rozprávania. Hosťom workshopu bude slovenská animátorka Mária Kralovič.

DOMA S DEŤMI
od 1. marca
www.dafilms.sk

FILMOVÝ KABINET DEŤOM
10., 13. marec       18.00/17.30
Kino doma - virtuálna kinosála Kina Lumiére
(zapojené kiná: Kiná Lumière Bratislava, Tatran Poprad, Fontána Piešťany, Úsmev Košice a Iskra Kežmarok)

www.kino-doma.sk

 

Pozvánka do Vysokých Tatier

Svojich fanúšikov majú vo Filmotéke Kina Lumière aj krátke digitálne reštaurované snímky Slovenského filmového ústavu, ktoré sa pravidelne objavujú v rámci rôznych cyklov a programov. Virtuálna kinosála projektu Kino doma ponúkne malú ukážku z nich – tematický výber viažuci sa k Majstrovstvám sveta FIS v severských lyžiarskych disciplínach, ktoré sa uskutočnili 14. až 22. februára 1970 vo Vysokých Tatrách. Diváci uvidia digitálne zreštaurovaný stredometrážny film Majstrovstvá sveta (1970) režiséra Milana Černáka a dve krátkometrážne snímky Štefana Kamenického, ktoré vznikli ešte pred samotným podujatím. Výstavbu športovísk, infraštruktúry a celkovú prípravu podujatia opisuje reportážny film Tatranské leto 69 (1969). Propagácii lokality Vysokých Tatier ako vhodnej na usporiadanie majstrovstiev sveta sa venuje film Vysoké Tatry (1966).

REŠTAUROVANÁ KLASIKA
22. marec    20.20
Kino doma - virtuálna kinosála Kina Lumiére
(zapojené kiná: Kiná Lumière Bratislava, Tatran Poprad, Fontána Piešťany, Úsmev Košice a Iskra Kežmarok)
www.kino-doma.sk