Meky
(Magic Box Slovakia)

Režisér Šimon Šafránek nakrútil v roku 2018 dokument King Skate o začiatkoch skejtbordingu v Československu. Medzi množstvom ikonických piesní zaznel v tomto filme i Pekný chlapec Mira Žbirku. A práve tento interpret sa stal protagonistom Šafránkovho druhého celovečerného filmu, slovensko-českého hudobného životopisného dokumentu Meky (2020).

Mira Žbirku, ktorého málokto volá inak ako Meky, poznajú vďaka jeho hitom ako Biely kvetAtlantídaCo bolí to přebolíMúr našich lások22 dní či Len s ňou nielen jeho rovesníci, ale i mladá generácia. Jeho skutočný život však pozná len málokto. 

„Snažili sme sa urobiť filmový portrét, aký tu nie je. Bez sentimentu a pátosu, zato s humorom, energický a podvratný. S hlasnou muzikou a najmä, pokiaľ je to možné, úprimný a emocionálny, ľudský,“ povedal režisér.

Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD 5.1 a DD 2.0, so slovenským a s českým audiokomentárom pre nevidiacich, so slovenskými a s českými titulkami pre nepočujúcich a s anglickými titulkami. Ako bonus je na DVD 9-minútový dokument David Žbirka o Mekym.

Sviňa
(Magic Box Slovakia)

Režisérku Marianu Čengel Solčanskú poznáme vďaka filmom Legenda o Lietajúcom Cypriánovi (2010), Miluj ma alebo odíď (2013), Láska na vlásku (2014) a Únos (2017). Svoj ostatný film Sviňa (2020) nakrútila v tandeme s úspešným producentom Rudolfom Biermannom, ktorý tak debutoval na poste režiséra.

Scenár filmu bol voľne inšpirovaný románom Arpáda Soltésza z roku 2018. Dvojica autorov si vybrala z knihy niektoré línie a aktualizovali ich o ďalšie kauzy známych, no vo filme len prezývkami pomenovaných osôb. Napriek tomu divák nie je na pochybách, kto bol predlohou premiéra Boba, ministra vnútra Ňuňuho, riaditeľky resocializačného centra či mafiána Wagnera.

Bohužiaľ, prepojenie politikov a mafiánov v našej krajinke nie je fikciou, ale čoraz častejšie potvrdzovanou realitou.

Premiéra filmu bola načasovaná do obdobia pred voľbami, a nebyť zatvorenia kín, Sviňa by pravdepodobne prekonala i návštevnosť filmu Bathory.

Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1, so slovenským audiokomentárom pre nevidiacich, s anglickými titulkami a so slovenskými titulkami pre nepočujúcich. Bonusmi sú plagát, fotogaléria a český a slovenský trailer.

Šarlatán
(CinemArt)

Po filmoch Jánošík. Pravdivá história (2009) a Cez kosti mŕtvych (2017) je Šarlatán (2020) už tretím filmom svetoznámej režisérky Agnieszky Holland, ktorý sa stal súčasťou slovenskej kinematografie, tentoraz vďaka koprodukčnému podielu RTVS a FURIA FILMU.

Táto strhujúca dráma o výnimočnom mužovi obdarenom liečiteľskými schopnosťami sa odohráva na pozadí dobových udalostí počas niekoľkých desaťročí. Film je inšpirovaný skutočnými osudmi liečiteľa Jana Mikoláška, na ktorého sa s prosbou o pomoc obrátili tisíce ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev vrátane najvýznamnejších osobností kultúrneho života aj najmocnejších politikov.

Vďaka výbornému spracovaniu, výkonom Ivana Trojana, jeho syna Josefa a Juraja Loja i kamere Martina Štrbu zbiera film jedno ocenenie za druhým. Mal 14 nominácií na Českého leva a dostal sa do užšieho výberu na Oscara v kategórii medzinárodný hraný film.

Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1, s českými titulkami pre nepočujúcich a anglickými titulkami. Ako bonusy sú na DVD film o filme, krátke videá, fotogaléria, plagát a trailer.

V sieti
(Bontonfilm)

Film V sieti režisérov Víta Klusáka a Barbory Chalupovej hovorí o fenoméne, ktorého skutočný rozmer poznal len málokto. Je to sociálny experiment, v ktorom sa chytia do pasce sexuálni predátori loviaci v online priestore neplnoleté dievčatá. Po konzultáciách s psychológmi a právnikmi vybrali autori tri 18-ročné protagonistky, ktoré vo filme vystupovali ako 12-ročné dievčatá. V štúdiu postavili repliky troch detských izieb, vytvorili dievčatám profily na sociálnych sieťach a sledovali, čo sa bude diať. Za 8 dní oslovilo dievčatá 2 460 mužov. 

V sieti je veľmi odvážny projekt, zaujímavý nielen aktuálnou témou, ale aj perfektným spracovaním a dokonalou dramaturgiou. Pre mňa je to dokonalá kombinácia aktivistického prístupu s filmovou profesionalitou,“ povedal pre Film.sk slovenský koproducent filmu Peter Kerekes.

Všetky tri verzie – V sietiV sieti 18+ a V sieti: Za školou, čo je špeciálna verzia filmu určená pre divákov už od 12 rokov – videlo v Čechách a na Slovensku takmer 600 000 divákov.

Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1 a DD2.0, s anglickými titulkami a českými titulkami pre nepočujúcich. Ako bonusy na ňom nájdete videoklip Je doma máma?, trailery, vystrihnuté scény, rozhovory so štábom, Základné desatoro, fotografie z nakrúcania a súčasťou balenia je aj CD s originálnym soundtrackom od Pjoniho.

Miroslav Ulman