„Vytvárať pocit, akoby bez dobrého marketingu nemohol film uspieť, je zavádzajúce,“ hovorí v rozhovore režisér a producent Ivan Ostrochovský. „Veľa energie a času potom zaberú rôzne špekulácie, ktoré neraz ovplyvnia aj výslednú podobu filmu. Treba skrátka urobiť film, ktorému veríte, a niekedy ho čaká dobrá ,kariéra‘, inokedy nie,“ dodáva filmár, ktorého dielam pravidelne verí aj festival v Berlíne. Vo februári uviedol vo svetovej premiére jeho Služobníkov a do programu zaradil aj film FREM Viery Čákanyovej, ktorý Ostrochovský koprodukoval.

K slovenským divákom sa Služobníci (aj FREM) dostanú už tento mesiac – najskôr v programe Febiofestu a neskôr aj v kinodistribúcii. O tom, že počas uplynulého roka sa domácim titulom v kinách darilo, sme písali vo februárovom Film.sk. V aktuálnom čísle sa Miro Ulman pozrel na vlaňajšiu kinodistribúciu na Slovensku celkovo. Je potešiteľné, že medzi viacerými pokračovaniami amerických rodinných blockbusterov a kinohitmi ako Avengers: Endgame či Joker sa domáce snímky nestratili. 

Festivalová a distribučná stratégia filmu je dôležitou súčasťou filmového marketingu. Ten od tvorcov často vyžaduje povahu žiaruvzdornú takmer nehasnúcim svetlám reflektorov. „Rád by som bol úplne neviditeľný,“ hovoril v roku 1985 český scenárista a režisér Ivan Passer v rozhovore pre denník The Boston Globe; vraj nikdy veľmi nechcel byť režisérom, pretože nemal rád zhon a pozornosť, ktoré k tejto práci patria. 

Passer bol spolupútnikom Miloša Formana. Ako scenárista a/alebo pomocný režisér sa podieľal na všetkých jeho českých filmoch a obaja po sovietskej okupácii Československa emigrovali do Ameriky. „Ivan Passer bol nedocenený. Oproti Milošovi Formanovi mal tú smolu, že nemal také možnosti alebo si ich nedokázal presadiť tak ako Miloš,“ spomínala pre český Radiožurnál Eva Zaoralová, keď Passer vo veku 86 rokov v januári zomrel.

Organ Štefana Uhra a Passerovo Intimní osvětlení spomína Ivan Ostrochovský ako filmy, ktoré motivovali voľbu formátu a farebnosti čiernobielych Služobníkov. Renesancii čiernobielych filmov sa v téme čísla venuje Mária Ferenčuhová a okrem Služobníkov nás k nej inšpiroval oscarový film roka – juhokórejský Parazit. Po marketingovo najjagavejšom triumfe prišiel do kín v čiernobielej verzii. 

„Čo to, dočerta, malo znamenať?! Máme dosť problémov s Južnou Kóreou, s obchodom. A oni im k tomu ešte dajú cenu za najlepší film roka?“ durdil sa nad historickým úspechom snímky americký prezident Donald Trump na predvolebnom mítingu. Oscarový triumf nebol dielom zlomyseľnosti, ale dôsledkom práce tímu ľudí na kampani. Má mnoho nepísaných pravidiel, ktoré treba dodržiavať, niektoré sa však oplatí porušiť. Napríklad to, že cudzojazyčná snímka sa na Oscaroch jednoducho nemôže stať filmom roka. Oficiálne pravidlá to totiž nezakazujú. PR agentka Mara Buxbaum Parazitovi verila. Prišla s víziou, že si zaslúži viac než len Oscara za „cudzojazyčný“ film. A tak sa podľa vyjadrenia pre portál Indiewire snažila, aby si akademici film pozreli a neuvažovali o ňom iba ako o cudzojazyčnom filme. 

Kúsok za hranicou predstaviteľného vyzerala začiatkom tisícročia aj opatrná snaha o založenie národnej filmovej ceny. Hoci Slnko v sieti má napríklad v oblasti marketingu ešte mnohé výzvy pred sebou, dnes je životaschopným projektom, ktorý vstupuje do jubilejného desiateho ročníka. Keď Ivan Passer vlani pre The Los Angeles Times rekapituloval svoj život a spomínal na Miloša Formana, povedal: „Existuje príslovie: Posnaž sa a vesmír ti pomôže. Zistil som, že často to tak skutočne je.“

Matúš Kvasnička