Hmyz
(PubRes)

Česko-slovenský film Hmyz (2018) je podľa slov jeho režiséra Jana Švankmajera, filmára, výtvarníka, surrealistu, ku ktorého tvorbe sa ako k zdroju inšpirácie hlásia napríklad bratia Quayovci, David Lynch či Terry Gilliam, jeho poslednou celovečernou snímkou. Táto kombinácia hraného a animovaného filmu vychádza z hry bratov Čapkovcov Zo života hmyzu. Hoci bola napísaná v 20. rokoch minulého storočia, podľa Švankmajera je jej mizantropický duch stále aktuálny a jeho scenár túto mizantropiu len prehlbuje, tak ako sa prehlbuje podobnosť človeka s hmyzom a našej civilizácie s mraveniskom. A tak budú diváci svedkami toho, ako divadelní ochotníci v malom meste skúšajú divadelnú hru a počas skúšky sa ich životy pretnú s osudmi postáv tejto hry. Jan Švankmajer so synom Václavom získal za film Slnko v sieti v kategórii najlepší architekt – scénograf.

Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD2.0 a s voliteľnými anglickými, francúzskymi, španielskymi a nemeckými titulkami a českými titulkami pre nepočujúcich. Ako bonusy na DVD nájdete 15-minútový Film o filme Hmyz režiséra Adama Oľhu, trailer, fotogalériu a plagát.


High Life
(Magic Box)

Už od čias Votrelca sú vesmírne lode miestom potenciálnej katastrofy doslova galaktických rozmerov. Ak je takáto loď ešte aj plná väzňov s doživotným rozsudkom a vedie ju doktorka s veľmi znepokojivými (pseudo)vedeckými zámermi, malo by byť o problémy a divácky vďačný zážitok takpovediac postarané.

Osobitá francúzska režisérka Claire Denis však nepatrí k tvorcom servírujúcim oddychové a divácky vďačné príbehy. Žáner science-fiction používa iba ako zásterku na rozohranie rôznorodých situácií vyplývajúcich zo špecificky klaustrofobického prostredia. Nelineárne „rozrezanou“ formou štruktúrovania pomerne nekomplikovaného príbehu sa dotýka najrôznejších tém súčasnosti. Naturalisticky vybičovanými scénami ide cielene proti diváckym očakávaniam. Inokedy atraktívne prostredie mimozemských kulís doslova znásilňuje pozemsky prízemnou sebareflexiou. Tá, paradoxne práve mimo priestoru a času nám známeho, pôsobí ešte oveľa skľučujúcejšie.

High Life vychádza pod hlavičkou spoločnosti Film Europe, a aj keď nie je priamou súčasťou edície Be2Can, zachováva všetky jej technické DVD špecifikácie: anamorfný obraz 1,66 : 1, pôvodné znenie s českými titulkami a, bohužiaľ, žiadnu bonusovú výbavu.

Miro Ulman, Jaroslav Procházka