Stanko
(AH Production)

Tragikomické roadmovie Stanko so sloganom Krátka cesta za veľkým snom vzniklo v rámci podpornej činnosti Audiovizuálneho fondu s názvom Minimal, ktorej cieľom bolo podnietiť prípravu, realizáciu a distribúciu žánrovo vyprofilovaných nízkorozpočtových kinematografických diel. Tento film o putovaní zo Slovenska do Talianska, inšpirovaný životom reálnych ľudí, je dlhometrážnym režijným debutom Rastislava Boroša. Na pozadí témy obchodovania s dievčatami rozpráva príbeh o sebaklamoch a snoch nepotrebných ľudí z periférie, o hodnote človeka a priateľstva, ako aj o cene, ktorá sa platí za jeho zradu. Stanko je príjemný film s uveriteľnými outsidermi, ktorých stvárnili neopozeraný herec Peter Kočan a neherečka Ivana Kanalošová, s podmanivou hudbou Davida Kollara a vďaka kamere Ivana Miku má silnú vizuálnu atmosféru. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1 a DD2.0 a s anglickými a talianskymi titulkami. Medzi bonusmi nájdete trailer, vystrihnuté scény, zábery z nakrúcania, zaujímavosti z nakrúcania, slovo režiséra, slovo producentky i profily tvorcov.

Ťažká duša
(Ústav hudobnej vedy SAV/Žudro)

Cigarety a pesničky (2010), Zvonky šťastia (2012) a teraz Ťažká duša (2017). Tri dokumentárne filmy, ktoré spája režisér Marek Šulík, Rómovia a ich hudba. Ťažká duša je jeden z výstupov etnomuzikologického projektu Šilalo paňori/Studená vodička (ďalšími sú knižná zbierka piesní, 3-DVD a cestopis Zuzany Mojžišovej Za rómskym ľudom). Na námete filmu spolupracoval Šulík s Janou Belišovou a so Zuzanou Mojžišovou. Dokument obsahuje tri príbehy s tromi rozdielnymi osobnosťami a jeho autori sa rozhodli pre rozprávanie bez jasného rozuzlenia. Poviedky sú doplnené autentickými spevmi z etnomuzikologického výskumu starodávnych rómskych žalostných piesní. Film Ťažká duša je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1 a so slovenskými a anglickými titulkami. Disky z 3-DVD Šilalo paňori/Studená vodička obsahujú ďalší materiál, ktorý vznikol v rámci etnomuzikologického výskumu z rokov 2014 až 2017, konkrétne 25 videí s rozhovormi a spevmi z 23 lokalít. Tím spolupracovníkov počas výskumu navštevoval rómske rodiny na východnom Slovensku a skúmal, ako sa piesne, ich emocionalita a textový obsah prepájajú so životmi interpretov.

Websterovci
(Fool Moon, RTVS)

Dlhé roky sa písalo o zániku kedysi tradičných televíznych večerníčkov v Slovenskej televízii a tradíciu „zachraňovali“ len dlhodobé projekty Jurošík (1991 – 2011) Jara Barana a Mať tak o koliesko viac! (2002 – 2015) Ivana a Dávida Popovičovcov. V posledných rokoch sa však začalo blýskať na lepšie časy. V spolupráci s nezávislými produkčnými spoločnosťami vznikli Mimi & Líza Kataríny Kerekesovej, Drobci Vandy Raýmanovej a vo výrobe sú Tresky plesky Veroniky Kocourkovej. Počas uplynulých Vianoc malo televíznu premiéru a teraz vychádza na DVD šesť epizód prvého slovenského 3D animovaného seriálu Websterovci z dielne Kataríny Kerekesovej. Websterovci sú trojgeneračná pavúčia rodina, ktorá žije v útulných kokónoch zavesených vo výťahovej strojovni. Hlavná hrdinka, šesťročná pavúčica Lili sa toho musí veľa naučiť. A zažije pri tom zábavu, ale i dobrodružstvo. V šiestich príbehoch – Vlastná izba, Horor v škole, Domáce zvieratko, Nákupná mánia, Ocko hrdinaKabriolet – objavíme nielen pevnosť pavúčieho vlákna, ale najmä skutočnú silu rodiny, ktorú spája. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so slovenskými titulkami pre nepočujúcich a s anglickými titulkami a audio komentárom.

To
(Magic Box)

Odborník na hrôzu Stephen King má to šťastie/tú smolu, že jeho romány, poviedky i novely vždy patrili k filmársky príťažlivým látkam. Po čisto hororových a komerčne najvďačnejších filmových adaptáciách prišli postupne na rad aj jeho menej fantastické alebo na prvý pohľad dokonca úplne žánrovo indiferentné tituly. Ku Kingovým najlepším dielam patrí aj vyše tisícstranový román To. Obsahovo i časovo rozsiahle dielo sa svojho filmového spracovania dočkalo už v roku 1990, keď vznikla zhruba trojhodinová televízna verzia. V aktuálnom dvojdielnom remaku príbehu detí konfrontovaných s tajuplným a nebezpečným zlom dokázali tvorcovia popri určitých zmenách (daň súčasnému divákovi v podobe explicitnejšie zobrazeného násilia a šťavnatejšieho slovníka hlavných hrdinov) a nevyhnutnej dramaturgicko-časovej redukcii literárnej predlohy preniesť atmosféru knihy do značnej miery aj na veľké plátno. Platí to minimálne o prvej časti filmu, ktorá na DVD prichádza v štandardnej obrazovej podobe (anamorfný prepis 2,35 : 1), v pôvodnom znení s českými titulkami alebo s českým dabingom. V sekcii bonusov nájdu záujemcovia niekoľko vystrihnutých scén a nepoužitých vtipných záberov. Kinopremiéra druhého filmu je naplánovaná na rok 2019.

Miro Ulman, Jaroslav Procházka