► V sobotu 28. 1. sa v Prahe uskutočilo udeľovanie Cien českej filmovej kritiky. Za najlepší film bol vyhlásený slovenský koprodukčný titul Rodinný film (r. O. Omerzu), ktorý získal aj cenu za scenár. Najviac trofejí si však odniesla existenciálna dráma Tomáša Weinreba a Petra Kazdu Ja, Olga Hepnarová, ktorá takisto vznikla v minoritnej slovenskej koprodukcii. Kritici jej udelili ocenenia v kategóriách réžia, ženský herecký výkon (Michalina Olszańska), audiovizuálny počin (kameraman Adam Sikora) a Cenu Innogy pre objav roka (T. Weinreb, P. Kazda).

► Dokument Sloboda pod nákladom (r. P. Barabáš) získal titul Best Mountain Culture Film na 20. Medzinárodnom festivale horského filmu vo Vancouveri v Kanade, ktorý sa konal v dňoch 10. až 18. 2.

► Vo veku 83 rokov zomrela 20. 2. exilová spisovateľka, publicistka a autorka kníh pre deti a mládež Jaroslava Blažková. Debutovala v roku 1961 novelou Nylonový mesiac, ktorá sa stala predlohou rovnomenného filmu v réžii Eduarda Grečnera (1965). Po roku 1968 emigrovala s rodinou do Kanady, kde žila až do smrti.

► Druhý ročník projektu Dokument na kolesách, v rámci ktorého sa prezentujú podnetné dokumentárne filmy primárne na školách, odštartoval počas zimného filmového seminára 4 živly (24. – 26. 2.), keď bol v Banskej Štiavnici uvedený stredometrážny dokument Márie Rumanovej Hotel Úsvit. Začiatkom marca pokračuje v Banskej Bystrici a Žiline s filmom Zuzany Piussi Český Alláh. Súčasťou projektu budú aj prednášky na tému Autorský dokumentárny film. Novinkou však je, že Dokument na kolesách sa stal autonómnou súčasťou distribučnej spoločnosti Filmtopia, vďaka čomu sa projekcie a diskusie otvoria aj pre širšiu verejnosť. Na seminári 4 živly odštartoval i projekt KineDok 2017, ktorý ponúkne 16 autorských dokumentov z východnej a zo strednej Európy a z Nórska v ôsmich európskych krajinách vrátane Slovenska. Zo slovenských filmov projekt predstaví dokumenty 5 October (r. M. Kollar) a Para nad riekou (r. R. Kirchhoff, F. Remunda).

► Na zimnom filmovom seminári 4 živly sa po prvýkrát konala národná súťaž pohyblivých obrazov Iné vízie. Trojčlenná porota vybrala spomedzi piatich finalistov víťaza, ktorým je András Cséfalvay s dielom New Horizons II. Kolekcia piatich finálových diel bude prezentovaná na Slovensku i v zahraničí.

zs