Zlaté glóbusy ovládli Oppenheimer a Boj o moc

Ceremoniál, ktorý sa konal v Los Angeles 7. 1., odštartoval sériu prestížnych filmových ocenení. O cenách Zlatý glóbus 2024 rozhodovalo až 300 novinárok a novinárov z celého sveta a podľa organizačného tímu ide o najrozmanitejší hlasovací panel spomedzi všetkých veľkých hollywoodskych cien. Životopisná dráma Christophera Nolana Oppenheimerzískala ocenenie v kategórii Najlepšia dráma, réžia aj hudba pre skladateľa Ludwiga Göranssona, a predstaviteľ fyzika Roberta Oppenheimera, írsky herec Cillian Murphy, bol ocenený v kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe. Za vedľajší herecký výkon v role Oppenheimerovho soka Lewisa Straussa získal sošku Robert Downey Jr. 

Zo 7 nominácií pre film Vrahovia mesiaca kvetov v réžii Martina Scorseseho premenila iba jednu herečka Lily Gladstone v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Anatómia pádu získala cenu za Najlepší cudzojazyčný film, ako aj cenu za Najlepší scenár, o ktorý sa postarali režisérka filmu Justine Triet a Arthur Harari. V kategórii Najlepší animovaný celovečerný film zvíťazil Chlapec a volavka režiséra Hajaoa Mojazakiho. Za najlepší film v kategórii muzikál alebo komédia bola vyhlásená snímka Chudiatko gréckeho režiséra Yorgosa Lanthimosa a Emma Stone si za hlavnú úlohu v nej odniesla ocenenie Najlepší ženský herecký výkon vo filmovom muzikáli alebo komédii. Za herecké výkony vo filme Zimné prázdniny režiséra Alexandra Payna dostali ocenenie herci Paul Giamatti (Najlepší mužský herecký výkon vo filmovom muzikáli alebo komédii) a Da’Vine Joy Randolph (Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe). Filmu Barbie režisérky Grety Gerwig sa z najvyššieho počtu 9 nominácií podarilo získať iba 2 ceny – v novej kategórii Najväčší filmový a komerčný úspech (Cinematic and box office achievement) a za Najlepšiu pôvodnú pieseň. Televíznym kategóriám Zlatých glóbusov dominovali seriály Boj o moc (Succession) a Medveď (The Bear). 

bar

Český lev 2024: nominácie pre „slovenskú“ kameru, masky, kostýmy aj scenár

Česká filmová a televízna akadémia (ČFTA) 15. 1. predstavila nominácie pre 31. ročník výročných cien Český lev. Akademici vyberali v 1. kole z celkovo 86 snímok vrátane televíznych diel, ktorých spoločným menovateľom bolo premiérové uvedenie v roku 2023. Do záverečného zápasu o sošku Českého leva postúpilo 26 titulov v 19 štatutárnych kategóriách. Najvyšším počtom nominácií sa môžu pýšiť česko-nemecko-slovenská koprodukcia Bratia (15), česko-slovenská historická dráma Úsvit (12), česko-poľsko-slovensko-srbské sci-fi Bod obnovy (8), česká hororová komédia Prišla v noci (8), psychologická dráma Nemé tajomstvá (7), komediálna dráma Tancuj Matylda (7) a televízny seriál Volha (6). Slávnostné odovzdávanie cien Český lev sa uskutoční 9. 3. od 20.10 h v priamom prenose Českej televízie z pražského Rudolfina na ČT1. O nomináciách hlasovalo 195 filmových profesionálov.
Slovenský scenárista Miro Šifra je nominovaný za scenár k filmu Úsvit, za scénografiu Úsvitu nominovali Henricha Borárosa a za masky Martina Janooviča spolu s českou kolegyňou Lenkou Noskovou, v kategórii Najlepšia kamera sú 2 slovenské nominácie – Dušan Husár za film Citlivý človek a Anna Smoroňová za film Nemé tajmostvá. Katarína Štrbová Bieliková je nominovaná za kostýmy v historickej dráme Slúžka a Andrea Štrbová za masky vo filme Citlivý človek. Za rovnaký film v kategórii hudba je nominovaný aj Jonatán Pjoni Pastirčák. Za televíznu minisériu Matematika zločinu sú nominovaní jej režisér a producent Peter Bebjak a producent Rastislav Šesták. Animovaný film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (producent Jakub Viktorín/nutprodukcia) je nominovaný v kategórii Najlepší animovaný film. 

bar

Creative Europe Desk Slovensko informuje

Rok 2023 bol vo viacerých ohľadoch pre slovenské spoločnosti v rámci programu Kreatívna Európa rekordný. Získali podporu v celkovej výške 2 972 383,06 eur, čo predstavuje najvyššiu sumu, odkedy je Slovensko členským štátom programu. Z toho v rámci podprogramu Kultúra získali slovenské spoločnosti 292 427 eur, v rámci podprogramu MEDIA 2 063 415,56 eur a slovenské spoločnosti boli veľmi úspešné aj v rámci podprogramu Cross (Medziodborová oblasť), kde získali podporu vo výške 616 540,50 eur. 

V rámci podprogramu MEDIA išlo o historicky najvyššiu podporu, veľmi úspešné boli slovenské producentské spoločnosti, ktoré získali celkom 565 000 eur v dvoch výzvach schémy Vývoj minibalíkov európskych projektov – 191 741,50 eur v rámci podpory Vývoja európskych koprodukčných projektov a 92 100 eur v rámci schémy TV a online projekty. Jeden slovenský žiadateľ získal podporu na dvojročný projekt filmového festivalu vo výške 150 000 eur v schéme Európske festivaly a po dlhých rokoch (naposledy v roku 2006) získal jeden slovenský žiadateľ podporu v rámci schémy Vývoj videohier a imerzných diel vo výške 145 092 eur. Celkovo 3 slovenské spoločnosti získali ako partneri projektov celkom 181 517,90 eur v schéme Vývoj publika a filmová výchova, 6 distribučných spoločností v rámci schémy automatickej podpory Filmová distribúcia 420 683,36 eur a 26 slovenských kín v sieti Europa Cinemas získalo 207 882 eur. Treba uviesť, že všetky údaje o spoločnostiach a výške podpory na jednotlivé projekty budú oficiálne až po podpise zmlúv s EACEA.

vs

Získa cenu kritiky Prišla v noci, Úsvit alebo Tonko, Slávka a kúzelné svetlo?

Nominácie na Ceny českej filmovej kritiky si vyslúžilo celkom 18 diel – od krátkych filmov cez televízne seriály až po celovečerné snímky. Najviac šancí na získanie cien má hororovo ladená komédia Prišla v noci, ktorú kritici a kritičky ocenili nomináciami za scenár, réžiu a film, rovnako ako za herecké výkony Simony Pekovej a Jiřího Rendla. Nasledujú ju rodinná animovaná snímka Tonko, Slávka a kúzelné svetlo a výpravná historická dráma Úsvit, obe majú 3 nominácie. Všetky 3 snímky zabojujú aj o hlavnú cenu pre najlepší film, pričom Úsvit aj Tonko, Slávka a kúzelné svetlo majú „slovenskú stopu“ – scenárista Miro Šifra je nominovaný za scenár Úsvitu, v ktorého jadre stojí téma prijímania inakosti reprezentovanej intersexualitou, a producent Jakub Viktorín (nutprodukcia) zase za film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo. V kategórii Najlepší dokument je nominovaná snímka Svetloplachosť režisérov Pavla Pekarčíka a Ivana Ostrochovského, ako aj česko-nórsko-slovenská koprodukcia Návštevníci režisérky Veroniky Liškovej. Krátkemu filmu tento rok jasne dominuje animácia – dynamická Electra Darie Kashcheevy (česko-francúzsko-slovenská koprodukcia) rozpráva príbeh Elektrinho komplexu, emotívna Deniska zomrela Philippa Kastnera spomína na vzťah k milovanému psovi a Přes střepy režisérky Natálie Durchánkovej je animovaný dokument o prekonávaní traumy zo sexuálneho násilia. Víťazi a víťazky budú známi v sobotu 3. marca v pražskom Divadle Archa.

bar

Oscarové nominácie vedie Oppenheimer, nasledujú Chudiatko a Vrahovia mesiaca kvetov

Najväčšie šance na zisk sošky, ktoré udeľuje americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS), majú filmy Oppenheimer (13 nominácií), Chudiatko (11 nominácií), Vrahovia mesiaca kvetov (10 nominácií), Barbie (9 nominácií), Maestro (7 nominácií), Zimné prázdniny a American Fiction (po 5 nominácií), francúzska dráma Anatómia pádu a britská snímka Zóna záujmu (zhodne po 5 nominácií). Všetky vymenované sú nominované v kategórii Najlepší film. Desiatku nominovaných dopĺňa snímka Minulé životy, ktorá je nominovaná aj za Najlepší pôvodný scenár. O sošku v kategórii Najlepšia réžia bojuje štvorica režisérov a jedna režisérka – Justine Triet (Anatómia pádu), Martin Scorsese (Vrahovia mesiaca kvetov), Christopher Nolan (Oppenheimer), Yorgos Lanthimos (Chudiatko) a Jonathan Glazer (Zóna záujmu). V kategórii medzinárodných filmov sú popri Zóne záujmu nominované snímky Io capitano (r. Matteo Garrone), Dokonalé dni (r. Wim Wenders), Snežné bratstvo (r. J.A. Bayona) a Das Lehrerzimmer (r. Ilker Çatak). Slávnostné udeľovanie cien sa uskutoční 10. marca. 

bar

Dva slovenské filmy pre deti získali nomináciu na cenu ECFA 2024

Európska asociácia filmov pre deti (ECFA) ocení počas Berlinale najlepšie filmy za rok 2023 v troch kategóriách. Nomináciu na cenu ECFA Award 2024 získali aj dva slovenské koprodukčné filmy – Myši patria do neba a Tonko, Slávka a kúzelné svetlo. O víťazoch rozhodnú členovia asociácie. Film Myši patria do neba (r. Denisa Grimmová, Jan Bubeníček) získal ECFA Award na festivale Smile International Film Festival v Naí Dillí. Snímka Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (r. Filip Pošivač) získala ECFA Award na festivale Athens International Children’s Film Festival.

nkc

Slovenské zastúpenie na medzinárodnom festivale v Clermont-Ferrand

Slovenské filmárky a filmári sa predstavia na prestížnom Medzinárodnom festivale krátkych filmov v Clermont-Ferrand (2. – 10. februára). Dva krátke slovenské filmy, Zima a tma Petra Hoštáka a Krížom krážom Niny Rybárovej a Tomáša Rybára, vybrali do súťažných sekcií festivalu, ktoré prezentujú rôznorodé talenty v oblasti krátkometrážnej tvorby. Krátky dokumentárny film Petra Hoštáka Zima a tma zavedie divákov na zasnenú cestu životom ťažného koňa menom Kubo a jeho drevorubačskej komunity na slovenskom vidieku. Film zvyšuje povedomie o prebiehajúcej energetickej kríze v Európe, kde sa palivové drevo môže čoskoro stať hlavným zdrojom tepla a energie. Film uvedú v Medzinárodnej súťaži. Nina Rybárová a Tomáš Rybár predstavia krátky animovaný film Krížom krážom v Súťaži Lab. Ich príbeh sa inšpiroval ľudovou kultúrou a zvierací hrdinovia sa tu pohybujú vo svete, kde dobré hodnoty víťazia nad zlom v duchu príslovia vnúdzi poznáš priateľa. K pestrému zastúpeniu Slovenska v Clermont-Ferrand sa pridáva aj ocenený krátky animovaný dokument Milý tati Diany Cam Van Nguyen (sekcia Eur♀Visions). Na koprodukčnom fóre Euro Connection počas Trhu krátkych filmov v Clermont-Ferrand (5. – 8. februára) predstaví slovenská režisérka Michaela Mihályi krátkometrážny animovaný projekt Period Drama. S humorom skúma nočnú moru mladej protagonistky, ktorá zažíva svoju prvú menštruáciu. Na trhu sa v spolupráci s Českým filmovým centrom a Slovinským filmovým centrom už šiesty raz zúčastní aj Slovenský filmový ústav a pod spoločnou hlavičkou Central European Cinema vytvoria platformu, na ktorej sa slovenské krátke filmy predstavia filmovým profesionálom z celého sveta.

nkc

Výročie ruskej invázie na Ukrajinu aj Český lev na DAFilms.sk

Od 24. februára do 10. marca sa na platforme DAFilms.sk bude dať vidieť kolekcia dokumentárnych a hraných filmov, ktoré reflektujú dlhotrvajúcu ruskú inváziu na Ukrajinu. Od 26. februára do 17. marca sa k nej pripojí prehliadka vybraných nominovaných filmov Ceny Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev.

bar