SCANDI – prehliadka súčasných severských filmov 
(10. ročník, 24. – 31. 1. 2024, KINO FILM EUROPE, ĎALŠÍCH 38 KÍN v 30 MESTÁCH NA SLOVENSKU) 
Diváci môžu nahliadnuť do škandinávskej kultúry prostredníctvom ocenených filmov z Dánska, Švédska, Fínska, Nórska a Islandu. Na prehliadke môžu diskutovať s filmovými tvorcami, objavovať rozmanité žánre a závažné témy, ktoré hýbu spoločnosťou. Tento rok priniesol SCANDI 10 premiér, 3 špeciálne uvedenia, aj osvedčené klasiky. V programe bol napríklad veľkolepý epos Bastard v hlavnej úlohe s Madsom Mikkelsenom, ktorý rozpráva príbeh zasadený do polovice 18. storočia o dobývaní dánskych vresovísk, o nespútanej prírode, veľkých snoch a ešte väčších obetách. 
 Film Europe Media Company, Matúškova 10, 831 01 Bratislava
tel. č.: +421 915 280 057 (Simona Sopiaková, marketingová a PR manažérka)
www.filmeurope.sk/sk


Visegrad Film Forum Bratislava
(11. ročník, 13. – 16. 3. 2024, BRATISLAVA) 
Networkingové a edukačné podujatie združujúce na medzinárodnej úrovni filmových študentov a profesionálov z filmárskeho prostredia ponúka priestor na diskusiu o tom, čo všetko stojí za vznikom filmového diela, a tiež o aktuálnych trendoch v kinematografii. Počas 5 dní ponúkne bohatý audiovizuálny program zložený z prednášok a premietaní sprevádzaný diskusiami s uznávanými filmármi. Visegrad Film Forum znova predstaví aj študentské projekty partnerských filmových škôl. Stretnutia, ktoré budú po projekciách jednotlivých filmov nasledovať, ponúknu študentom priestor na diskusiu nielen o filmoch, ale aj o podmienkach, v akých filmy vznikali, a o systéme výučby na vybraných školách.
 Boiler, n. o., Lazaretská 13, 811 08 Bratislava
tel. č.: +421 948 050 189, e-mail: infovff@gmail.com (Jakub Viktorín)
www.visegradfilmforum.com


Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST Bratislava 
(31. ročník, 13. – 19. 3. 2024, BRATISLAVA)
Cieľom festivalu je nielen priniesť publiku súčasné a archívne, domáce či zahraničné snímky, ale zároveň podporovať distribúciu, vývoj a produkciu nových slovenských filmov. Hlavná časť festivalu sa odohráva v Bratislave a vybrané filmy sa následne premietajú aj v ďalších kinách po Slovensku, čím sa otvára cesta alternatívnej distribúcii. Dôležitou súčasťou podujatia sú Bratislava Industry Days, určené filmovým profesionálom ako zo Slovenska, tak i zo zahraničia. Festival v roku 2024 opäť prinesie 2 súťaže – súťaž krátkych filmov a súťaž celovečerných filmov z krajín V4, Rakúska a Ukrajiny. Súťažné sekcie doplní pestrá ponuka nesúťažných sekcií s kurátorským výberom filmov. V programe nebude chýbať ani stálica – film s Nicolasom Cageom. Tentokrát to bude novinka z arthousovej línie jeho bohatej filmografie – film To sa mi snáď zdá
 Asociácia slovenských filmových klubov, Grösslingová 43, 811 09 Bratislava
tel. č.: +421 2 5465 2017, e-mail: info@febiofest.sk (Monika Lošťáková)
www.febiofest.sk


Pezinský alternatívny filmový festival
(20. ročník, 5. – 6. 4. 2024, PEZINOK)
Festival sa po prekonaní pandemických rokov vo svojom 20. ročníku vráti do kinosály KC Pezinok. Návštevníkom opäť prinesie spojenie filmu, výtvarného umenia, fotografie a hovoreného slova. Počas 2 dní premietne filmy zo Slovenska, Česka, ďalších krajín Európy, ako aj zo zvyšku sveta. Premietať sa budú najlepšie filmy z predchádzajúcich ročníkov v sekcii Repaff. Nosnou časťou bude prezentácia tvorby miestnych filmárov spojená s diskusiou. Zaujímavosťou bude sekcia 20-sekundových filmov, do ktorej sa môže zapojiť každý, jedinou podmienkou je, aby prihlásený film trval presne 20 sekúnd. Pripravený bude aj sprievodný program. 
► Festival pod hlavičkou OZ PDF, Jamnických 17, 902 01 Pezinok
Tel. č.: +421 902 741 798, e-mail: paff.festival@gmail.com (Matej Košecký)
www.festivalpaff.sk


Týždeň slovenského filmu
(10. ročník, 8. – 14. 4. 2024, BRATISLAVA)
Bilančná prehliadka, ktorá hodnotí a reflektuje tvorbu slovenskej kinematografie za predchádzajúci rok. Zatiaľ čo premietania sú určené skôr pre širokú verejnosť a dávajú jej možnosť dohnať zameškané, ďalšia dôležitá súčasť Týždňa slovenského filmu sa sústreďuje skôr na odbornú verejnosť (ale je otvorená aj pre širšie publikum). Sú ňou panelové diskusie zamerané na hodnotenie minuloročnej hranej, dokumentárnej a animovanej kinematografickej tvorby. Uskutočnia sa naživo, no budú aj streamované, takže sa na nich budú môcť virtuálne zúčastniť záujemcovia z celého Slovenska. Prednesené príspevky budú publikované v zborníku Slovenský film v roku 2023.
► Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, 811 09 Bratislava
www.facebook.com/tyzdenfilmu


Hory a mesto 2024
(24. ročník, 9. – 13. 4. 2024, BRATISLAVA)
Medzinárodný filmový festival Hory a mesto je päťdňová súťažná prehliadka horského filmu. Hlavnou časťou festivalu je filmová prehliadka slovenských a zahraničných filmov rozdelených do tematických blokov. Prehliadka je spojená s multimediálnymi prezentáciami zahraničných a slovenských hostí a hostiek. Súčasťou festivalu sú aj premietania a sprievodné podujatia pre školy. Sprievodná časť festivalu zahŕňa vzdelávacie semináre a workshopy pre filmárov, fotosúťaž, tematické fotovýstavy, športové atrakcie a lezecké preteky. Festival Hory a mesto dopĺňa turné po viac ako 10 slovenských mestách.
► OZ Hory a mesto, Nábr. arm. gen. L. Svobodu 28, 811 02 Bratislava
Tel. č.: +421 918 387 036, e-mail: rasto@horyamesto.sk (Rastislav Šimko)
www.horyamesto.sk


Crème de la Crème – Týždeň francúzskeho filmu 
(9. ročník, 29. 5. – 2. 6. 2024, VO VIACERÝCH MESTÁCH NA SLOVENSKU)
Prehliadka Crème de la Crème prinesie slovenským divákom to najlepšie zo súčasnej francúzskej kinematografie.
 Film Europe Media Company, Matúškova 10, 831 01 Bratislava
tel. č.: +421 915 280 057 (Simona Sopiaková, marketingová a PR manažérka)
www.filmeurope.sk/sk


June Film Festival
(1. ročník, 5. – 9. 6. 2024, TRNAVA)
Prvý ročník JuFF chce ponúknuť reprezentatívnu vzorku svetového i domáceho kinematografického umenia. Súťažná sekcia bude zameraná na medzinárodné celovečerné hrané debuty. Ďalší program bude akcentovať divácky úspešné snímky, predovšetkým z európskych krajín, a tiež pozoruhodné premiérové filmy, uvedené na významných artových fórach. Súčasťou ponúkanej skladby budú aj seriálové novinky a vybrané slovenské i české filmy. 
 Art Flow, Martin Frimmer
tel. č.: +421 948 007 722, e-mail: director@junefilmfest.sk 
https://junefilmfest.sk/


Ekotopfilm-Envirofilm festival 
(51. ročník, TBA 2024)
Najstarší environmentálny festival na svete, založený v roku 1973, vytvoril jedinečnú celoslovenskú platformu venujúcu sa téme trvalo udržateľného rozvoja. Dovedna festival navštívilo už viac ako milión divákov, v priebehu roka Ekotopfilm navštívi v 50 mestách viac ako 80 000 ľudí z celého Slovenska. Festival si vytvoril viac ako 5 000 partnerstiev v 58 krajinách sveta, vrátane spolupráce s organizáciami OSN, UNESCO, UNEP či IAAE. Ich zámerom je praktické environmentálne vzdelávanie prostredníctvom pútavých filmov, pestrých prezentácií a kreatívnych workshopov. Festival kladie dôraz na výchovu mladej generácie, pre ktorú organizuje špeciálny Junior festival. Na jednej platforme prepája verejný, súkromný a tretí sektor (vláda, mestá, mimovládne organizácie). Ekotopfilm priniesol na Slovensko známe osobnosti ako Jane Goodall, monacké knieža Albert II., Sea Shepherd, Polly Higgins a ďalších.
► e-mail: info@ekotopfilm.sk
www.ekotopfilm.sk


ANIMOFEST 
(19. ročník pre animované filmy a 9. ročník pre hrané filmy, 11. 6. 2024, BRATISLAVA) 
Súťažná medzinárodná prehliadka stredoškolskej animovanej tvorby. Súčasťou ANIMOFESTu je aj UAT film – prehliadka hraného a dokumentárneho filmu. Program je rozdelený na prehliadku súťažných animovaných a hraných filmov a nesúťažnú prehliadku v čase, keď porota rozhoduje o víťazoch ANIMOFEST a UAT film.
 Súkromná škola umeleckého priemyslu animovanej tvorby, Vlastenecké nám. 1, 851 01, Bratislava
tel. č.: +421 902 901 910, e-mail: uat@uat.sk, spirekova@uat.sk (Olívia Špireková)
www.uat.sk


PPF 2024 – Festival 70mm, 35mm a 16mm filmu v Banskej Bystrici
(9. ročník, 21. – 23. 6. 2024, BANSKÁ BYSTRICA)
Cieľom prehliadky je každoročne umožniť filmovým návštevníkom z Banskej Bystrice a blízkeho či ďalekého okolia zúčastniť sa unikátnych premietaní z klasického filmového pásu. Vidieť premietanie z klasického filmu je čoraz väčšou vzácnosťou. A vidieť „kráľovský formát“ je skoro nemožné. Zachovaných, ale aj nových filmových kópií je veľmi málo a funkčnej 70mm techniky ešte menej. Je to jediná pravidelná prehliadka 70mm filmov pod holým nebom, pretože Amfiteáter v Banskej Bystrici je posledné známe letné kino v Európe, ktoré môže premietať a aj premieta 70mm panoramatické filmy. Projekcie sa uskutočňujú na obrovskom panoramatickom plátne 32x14 metrov s nádherným výhľadom na večernú Banskú Bystricu. Aby bola prehliadka atraktívnejšia aj pre návštevníkov zo vzdialenejších miest, organizátori v spolupráci s Filmovým klubom v Múzeu SNP počas víkendu premietnu aj ďalšie analógové 35mm a 16mm filmové formáty.
► O.Z. za! amfiteáter, Letné kino, Cesta na amfiteáter 494/2, 974 01 Banská Bystrica
tel. č.: +421 907 324 341, e-mail: havlik.juraj@gmail.com (Juraj Havlík, štatutár)
tel. č.: +421 905 272 225, e-mail: skoluda@cinema.sk (Ing. Ivan Školuda)
www.70mm.sk, www.facebook.com/amfik.bb


MFF Art Film Košice
(30. ročník, 21. – 28. 6. 2024, KOŠICE)
Tradičný filmový festival, ktorý charakterizuje diverzita a spontánna divácka návštevnosť. MFF Art Film ponúka rozsiahly priestor pre prezentáciu najnovších diel svetovej kinematografie, ale aj významných titulov filmovej histórie či kvalitatívny výber snímok zo slovenského audiovizuálneho prostredia. Dominantami programu sú 3 súťažné sekcie – pre hrané filmy, filmy zo strednej a východnej Európy a krátkometrážne tituly. Všetky súťaže hodnotia medzinárodné poroty. Festival udeľuje najvyššie ocenenie – Modrého anjela pre najlepší film, réžiu, herečku a herca. Nesúťažné sekcie uvádzajú súčasné diela svetovo etablovaných tvorcov, významné filmy národných kinematografií, kultové snímky, ktoré sa zapísali do histórie kinematografie, tematicky zamerané filmové projekty, ale aj profily či retrospektívy oceňovaných umelcov.
► ART FILM FEST, s. r. o., Tomášikova 30C, 821 01 Bratislava
e-mail: info@iffartfilm.com
www.iffartfilm.com


Medzinárodný festival animácie FEST ANČA 2024 
(17. ročník, 25. – 30. 6. 2024, ŽILINA)
Medzinárodný festival animácie Fest Anča je jediným festivalom animácie pre dospelé publikum a festival s najväčšou prehliadkou krátkeho filmu na Slovensku. Festival kontinuálne popularizuje animovaný aj krátky film pre široké publikum, venuje sa budovaniu profesionálneho prostredia na Slovensku a rozvoju mladých talentov a prezentuje slovenskú tvorbu v zahraničí. Festival prináša premiéry animovaných filmov, predstavuje históriu odvetvia, národné produkcie a nové trendy. Aj tento rok predstaví vyše 300 animovaných filmov zo slovenskej i zahraničnej produkcie. Festival si za 15 rokov vytvoril stabilné miesto medzi filmovými festivalmi doma i v Európe a je zakladajúcim členom siete animovaných festivalov pod názvom Animation Festival Network.
 OZ Fest Anča, Karpatská 2 (budova YMCA), 811 05 Bratislava 
e-mail: ivana@festanca.sk (Ivana Sujová) 
www.festanca.sk


Letný filmový festival 4 živly: CESTA
(26. ročník, 7. – 11. 8. 2024, BANSKÁ ŠTIAVNICA)
Podujatie s viac ako štvrťstoročnou tradíciou každoročne premieta tematicky prepojenú kolekciu filmov a sprievodných akcií. Témou 26. ročníka sa stane CESTA. Kolekcia hraných, animovaných, dokumentárnych aj experimentálnych filmov celovečernej i krátkej metráže ponúkne obsiahly pohľad na tému optikou čo najrôznorodejších tvorcov a tvorkýň. Dejiskom festivalu bude banskoštiavnické kino, kultúrne centrum, lokálne podniky i amfiteáter s výhľadom na celé mesto. Väčšinu projekcií budú sprevádzať lektorské úvody, chýbať nebudú diskusie s tvorcami, prednášky odborníkov a odborníčok mimo filmovej oblasti, ani sprievodné podujatia z oblasti hudby, literatúry či vizuálneho umenia. Neoddeliteľnou súčasťou programu sú aj tzv. Detské 4 živly, teda súbor projekcií určených detskému publiku, doplnený o tvorivé dielne. 
► Občianske združenie štyri živly, Legionárska 15, 831 04 Bratislava 
tel. č.: +421 915 711 880, e-mail: petko.gasparik@gmail.com (štatutárny zástupca – Ondrej Starinský, Peter Gašparík)
www.4zivly.sk


CINEAMA – festival amatérskeho filmu 
(32. ročník, 6. – 8. 9. 2024, KREMNICA)
Súťažný program 32. ročníka festivalu Cineama predstaví výber najlepších krátkych amatérskych filmov z celého Slovenska. Doplnia ho špeciálne projekcie, diskusie, tvorivé dielne, filmový kvíz, koncert a záverečná párty. Festival je vyvrcholením celoštátnej postupovej súťaže amatérskej filmovej tvorby. Svoje diela v nej prezentujú deti, mládež aj dospelé autorky a autori, ktorí sa venujú tvorbe filmov a videí vo voľnom čase, bez profesionálneho zázemia. Súťažia v kategóriách dokumentárny film a publicistika, hraný film, animovaný film, experiment a videoklip. Zmyslom súťaže je vyhľadávať a podporovať talenty, budovať komunitu a priestor na rozvoj umeleckej tvorivosti, technickej zdatnosti a mediálnej gramotnosti. Organizátormi festivalu sú Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom a kino Akropola v Kremnici. Hlavným partnerom a odborným garantom je Národné osvetové centrum v Bratislave.
► Národné osvetové centrum, Námestie SNP 12, 812 34 Bratislava
tel. č.: +421 2 2047 1252, e-mail: pavel.smejkal@nocka.sk (Pavel Smejkal), debora.pastircakova@nocka.sk (Debora Pastirčáková)
www.nocka.sk/cineama


Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany
(19. ročník, 10. – 15. 9. 2024, PIEŠŤANY)
Cinematik je etablované a divácky úspešné medzinárodné filmové podujatie. Festival organizuje 2 súťažné sekcie s medzinárodnými porotami a množstvo informatívnych sekcií, ktoré sa tematicky dopĺňajú a v súhrne predstavujú to najlepšie zo súčasnej zahraničnej i domácej filmovej produkcie. Festival ponúka tiež kvalitné podujatia pre profesionálov, semináre, workshopy, masterclassy a ďalší program. Cinematik predstavuje medzinárodnú platformu pre prezentáciu a propagáciu slovenského filmu, hlavne dokumentárneho. Každoročne prináša do slovenského audiovizuálneho prostredia vysoko kvalitné a medzinárodne rešpektované kultúrne podujatie, orientované primárne na prezentovanie európskeho a slovenského filmu. Jadrom festivalu je kolekcia významných, umelecky hodnotných súčasných filmových diel, doplnená lektorskými úvodmi, seminármi a sprievodnými podujatiami. Festival napĺňa svoju pôvodnú stratégiu s orientáciou na mladé publikum s dôrazom na rozvíjanie jeho estetického vnímania, kritického myslenia a filmovej gramotnosti.
 Cinematik, s. r. o., Lazaretská 2398/11, 811 08 Bratislava
tel. č.: +421 948 445 565, e-mail: festival@cinematik.sk
www.cinematik.sk


Festival pre deti a mládež CINEDU 
(6. ročník, 23. 9. – 4. 10. 2024, NOVÉ MESTO NAD VÁHOM)
Cieľom festivalu pred deti a mládež je obohatiť kultúrny život a filmovú ponuku pre tieto vekové skupiny o kvalitné domáce aj zahraničné, hrané a dokumentárne, celovečerné a krátke filmy. CINEDU podporuje vzdelávanie a filmovú gramotnosť, snaží sa o rozširovanie obzoru mladých divákov, poznávanie nových kultúr, porozumenie európskej kultúre a iným kultúram a o preberanie rôznych dôležitých tém. Pracuje s vekovými kategóriami od najmladších divákov až po tínedžerov a mladých dospelých. Filmy majú počas populárnych školských predstavení krátke úvody a po predstavení nasledujú diskusie. Víkendový program je určený pre celé rodiny, vrátane najmenších divákov od 3 rokov, a okrem sledovania príťažlivých filmov sa deti môžu prihlásiť aj na zaujímavé filmové workshopy. CINEDU je jediným filmovým podujatím pre deti a mládež na Slovensku, zahrnutým do zoznamu Európskej asociácie filmov a festivalov pre deti.
 Cinedu o.z., Nová Bošáca 335, 913 08 
tel. č.: +421 903 814 011, e-mail: director@cinedu.sk (Ľudmila Cviková, riaditeľka festivalu)
www.cinedu.sk


Medzinárodný filmový festival Agrofilm 
(40. ročník, 30. 9. – 5. 10. 2024, NITRA, ONLINE)
Agrofilm je jedinečný filmový festival o poľnohospodárstve, potravinárstve, trvalo udržateľnom využívaní prírodných zdrojov, o vede, výskume a živote na vidieku. Každoročnou ambíciou organizátora festivalu – Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra – je audiovizuálnou a zážitkovou formou osloviť verejnosť aj odborné publikum najnovšími poznatkami vedy a výskumu v tých oblastiach, ktoré podstatne ovplyvňujú kvalitu nášho života a naše zdravie. Súčasťou festivalu sú sprievodné podujatia ako vernisáž či odborné diskusné fórum.
 Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, Hlohovecká 2, 951 41 Lužianky 
tel. č.: +421 37 6546 126, e-mail: nina.pastierikova@nppc.sk (Nina Pastieriková, tajomníčka festivalu)
www.agrofilm.sk 


Medzinárodný festival horských filmov Poprad
(32. ročník, 9. – 13. 10. 2024, POPRAD, KEŽMAROK, SPIŠSKÁ NOVÁ VES)
Poslaním festivalu je zorganizovať každoročnú medzinárodnú súťažnú prehliadku filmových diel orientovaných na spoznávanie športového i každodenného života ľudí v horskom prostredí, diela vyzdvihujúce krásy horskej flóry a fauny, ochranu prírody, životného prostredia a tradičnej kultúry iných národov. Najnovšie horské filmy od profesionálnych aj amatérskych tvorcov z celého sveta sú prezentované počas piatich dní a hodnotené medzinárodnou porotou. Okrem filmov festival ponúka divákom multimediálne besedy s významnými osobnosťami spoločenského a športového života, fotografické výstavy, premietania pre školy, nesúťažné filmy a poskytuje tiež množstvo príležitostí na zaujímavé stretnutia, ktoré sú veľmi dôležité pre ďalší rozvoj medzinárodných vzťahov v oblasti kultúry a filmu.
 Horský film Poprad, n. f., Nábrežie Jána Pavla II. 2802/3, 058 01 Poprad
tel. č.: +421 52 7721 060, e-mail: horskyfilm@slovanet.skhorskyfilmpoprad@gmail.com
www.mfhf.sk, www.facebook.com/mfhf.sk


Bienále animácie Bratislava 
(17. ročník, 9. – 13. 10. 2024, BRATISLAVA A PARTNERSKÉ MESTÁ)
Začiatky Bienále animácie Bratislava siahajú do roku 1985, keď bolo ešte súčasťou Bienále ilustrácií Bratislava, od roku 1991 píše BAB svoju vlastnú históriu ako medzinárodný festival animovaných filmov pre deti a mládež. Odvtedy udeľuje ocenenie Prix Klingsor za celoživotné dielo významnému svetovému tvorcovi v oblasti animácie, ku ktorému neskôr pribudla Čestná medaila Albína Brunovského. V roku 2003 sa BAB transformoval na súťažný festival s hlavnou Cenou Viktora Kubala. Tohtoročnou novinkou bude udelenie Ceny za najlepší celovečerný animovaný film. Súčasný ročník ponesie tému „Budúcnosť je teraz“ a zároveň si BAB pripomenie nedožité 80. výročie narodenia svojej zakladateľky Gabriely Gavalčinovej. Okrem bohatej ponuky animovaných filmov pre deti a mládež, medzinárodných workshopov či sprievodných výstav bude súčasťou festivalu aj Industry fórum, ktoré sa vyprofilovalo na dôležitú odbornú platformu pre tvorcov a producentov animovaných filmov vo vyšehradskom regióne. 
► BIBIANA – medzinárodný dom umenia pre deti, Panská 41, 815 39 Bratislava
tel. č.: +421 2 2046 7142, e-mail: lucia.dubravay@bibiana.sk (Mgr. Lucia Dubravay Trautenberger)
www.festivalbab.sk


Be2Can 
(11. ročník, 9. – 16. 10. 2024, VO VIACERÝCH MESTÁCH NA SLOVENSKU)
Prehliadka Be2Can prináša slovenským divákom oceňované snímky z festivalov v Berlíne, Benátkach a v Cannes, ktoré hýbu artovým filmom. Publiku ponúka možnosť spoznávať širšie súvislosti, diskutovať s tvorcami alebo sa iba nechať unášať silnými príbehmi. 
 Film Europe Media Company, Matúškova 10, 831 01 Bratislava
tel. č.: +421 915 280 057 (Simona Sopiaková, marketingová a PR manažérka)
www.filmeurope.sk/sk


AZYL SHORTS 2023
(4. ročník, 16. – 19. 10. 2024, BANSKÁ BYSTRICA, PO SKONČENÍ SÚŤAŽNÉ PÁSMO ONLINE)
AZYL SHORTS, medzinárodný festival krátkeho filmu, sa po štvrtýkrát uskutoční vo fyzickej podobe v meste Banská Bystrica. Publiku ponúkne najlepšie oscarové krátke filmy aj filmy z prestížnych filmových prehliadok v Cannes, Benátkach či Karlových Varoch. Podujatie je jedinečné v rámci Slovenska i strednej Európy – vďaka súťažnej sekcii minútových filmov, súťaži päťminútových filmov a súťaži videoklipov dáva priestor na prezentáciu začínajúcich autorov. V programe sú zahrnuté aj kurátorsky zostavené výbery porotcov z krajín V4, filmy, ktoré vznikli pred rokom 1989, či program pre deti. Súčasťou programu budú filmárske masterclassy a workshop pre stredoškolákov pod vedením skúsených lektorov. 
 AZYL PRODUCTION s.r.o., Panenská 13, 811 03 Bratislava
tel. č.: +421 908 442 463, e-mail: alex@azyl.sk (Alex Pošová)
azylshorts.sk/sk/domov/


Filmový festival POCITY 
(15. ročník, október 2024, PREŠOV)
Festival svojím formátom a charakterom predstavuje jediné podujatie svojho druhu v meste Prešov. Prináša vyváženú dramaturgiu s dôrazom na umelecký a kultúrny potenciál filmových diel zo slovenskej a európskej kinematografie, a je funkčnou alternatívou k bežnej distribúcii multiplexových kín. Cieľom festivalu je priniesť publiku kvalitné artové filmové diela a sprievodné podujatia a vyplniť chýbajúce miesto na kultúrnej mape mesta. Dlhoročnou snahou festivalu je prinášať umelecky hodnotné diela, s dôrazom na slovenskú kinematografiu a slovenských tvorcov, ako aj poskytovať priestor na prezentáciu filmovej tvorby mladých umelcov (profesionálov i amatérov) z celého Slovenska v samostatnej sekcii Pocity v kraťasoch, ktorá bude v roku 2024 opäť súťažná a víťazný film bude ocenený soškou Zrnko soli. O spustení prihlasovania krátkych filmov bude festival informovať prostredníctvom sociálnych sietí a webu. 
 PO.CITY, Prostějovská 28, 080 01 Prešov
tel. č.: +421 907 227 329, e-mail: festivalpocity@gmail.com (Nina Šilanová)
www.pocityfilm.sk


Medzinárodný filmový festival ETNOFILM 
(23. ročník, 12. – 15. 11. 2024, ČADCA, REGIÓN KYSUCE)
Medzinárodné filmové bienále dokumentárneho etnologického filmu, ktorého poslaním je prezentácia a konfrontácia súčasnej celosvetovej tvorby dokumentárneho, etnografického a antropologického filmu. Medzinárodná súťaž ponúka filmy na témy z oblasti sociálnej a kultúrnej antropológie/etnológie v širokom zábere, od rozmanitých prejavov tradičnej ľudovej kultúry až po mapovanie života súčasného človeka v komplexnosti a zložitosti meniaceho sa sveta i spôsobu života až po generačnú reflexiu a prejavy na okraji spoločnosti.
► Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, ul. 17. novembra 1258, 022 01 Čadca
tel. č.: +421 903 130 896, e-mail: silvia.kajankova@vuczilina.sk (PhDr. Silvia Kajanková)
www.etnofilm.sk, www.kulturnekysuce.sk


Filmový festival inakosti 
(18. ročník, 20. – 26. 11. 2024, BRATISLAVA)
FFi je medzinárodný filmový festival queer filmov a podujatie pre LGBTI+ ľudí, ich rodičov, deti, priateľky a priateľov. Festival sa snaží prispieť k eliminácii homofóbnych a xenofóbnych postojov v spoločnosti a poskytnúť LGBTI+ minorite kultúrno-spoločenský rámec na sebapoznávanie. Program festivalu tvorí Medzinárodná súťaž krátkych queer filmov a nesúťažné sekcie, v ktorých dominujú dlhometrážne filmy rôzneho druhového zaradenia, približujúce rozmanité podoby domácej i svetovej queer kinematografie (Súčasný film, Teplé Česko-Slovensko, Queer Classics, Queer Asia, FFi deťom). Súčasťou festivalu sú i rozmanité sprievodné podujatia a CineQueer – vzdelávací program pre filmové študentky a študentov. 
► Iniciatíva Inakosť, Riečna 1, 811 08 Bratislava
tel. č.: +421 911 208 452, e-mail: info@queerfilm.sk (Lucia Szálayová)
www.ffi.sk


Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet
(25. ročník, NOVEMBER 2024, BRATISLAVA, ONLINE)
Medzinárodný filmový festival Jeden svet je vlajková loď neziskovej organizácie Človek v ohrození a zároveň najväčšie a najstaršie dokumentárne podujatie na Slovensku. Do kín aj do online prostredia na celom Slovensku každoročne prináša dlhometrážne dokumentárne filmy z celého sveta, pásma krátkometrážnych dokumentárnych filmov a súťažnú sekciu Slovensko a Česko za ľudské práva. Zámerom tejto sekcie je podporiť domácu a susednú dokumentárnu tvorbu, ktorá nekompromisne reflektuje zložitú súčasnosť. A tá sa neustále a rýchlo mení.
 Človek v ohrození, n. o., Baštová 5, 811 03 Bratislava
Tel. č.: +421 907 626 627, e-mail: eva.krizkova@clovekvohrozeni.sk (Eva Križková, výkonná riaditeľka)
www.jedensvet.sk


MittelCinemaFest – stredoeurópsky festival talianskeho filmu 
(22. ročník, november – december 2024, BRATISLAVA)
MittelCinemaFest každoročne prináša do Bratislavy výber zo súčasnej talianskej kinematografie, aktuálne novinky ocenené kritikou a uvedené na najprestížnejších filmových festivaloch v Cannes, Benátkach či Karlových Varoch. Nechýbajú v ňom najnovšie snímky renomovaných a svetovo uznávaných talianskych režisérov a zároveň ponúka pohľad na režisérske debuty a nové talenty.
► Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Kapucínska 7, 811 03 Bratislava
tel. č.: +421 2 5930 7111, e-mail: iicbratislava@esteri.it (Adriana Šulíková, Alena Štálniková)
www.iicbratislava.esteri.it

Poznámky redakcie: V prílohe informujeme len o festivaloch a prehliadkach, ktoré sa charakterizujú ako filmové.  Festivaly a prehliadky môžu svoju podobu či termín konania meniť, za zmeny redakcia nezodpovedá.

spracovala Zuzana Sotáková