David Štumpf získal spolu so svojimi kolegami cenu Emmy za Výnimočnú animáciu v seriáli Ms. Marvel od spoločnosti Disney. Štumpf ukončil štúdium na VŠMU v Bratislave filmom Kovbojsko, ktorý vybrali na festivaly v Annecy, Stuttgarte alebo Hirošime a získal aj niekoľko ocenení doma i v zahraničí. Magisterské štúdium absolvoval na FAMU filmom Sh_t Happens, ktorého spoluautorkou bola slovenská animátorka Michaela Mihályi. 

V programe Palm Springs International Film Festival (4. – 14. 1.) premietli aj slovenské koprodukčné tituly BratiaÚsvit

Filmoví režiséri a producenti Peter Bebjak a Peter Kerekes prebrali z rúk prezidentky Zuzany Čaputovej v nedeľu 14. 1. štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti filmu. 

Režisérka Tereza Nvotová začala v januári nakrúcať svoj tretí celovečerný film s titulom Otec, v hlavných úlohách by sa mali predstaviť Milan Ondrík a Dominika Morávková-Zeleníková.

Vo štvrtok 18. 1. sa konala veľká tlačová konferencia spojená s komentovanou prehliadkou novozrekonštruovaných priestorov Kina Lumière. 

Zástupcovia Českého filmového a televízneho zväzu FITES 20. 1. udelili päť cien Trilobit Barrandien 2024. Osemčlenná porota pod vedením predsedu Vladimíra Justa vyberala z 83 snímok, spomedzi nich ocenila aj slovenskú komédiu Invalida jej tvorcov Tomáša Dušičku za námet a scenár a Jonáša Karáska za réžiu. 

Herec a pedagóg Ivan Letko zomrel 21. 1. vo veku 89 rokov. Pôsobil v divadle, dabingu, filme, televízii a popritom bol viac ako 30 rokov pedagógom na Divadelnej fakulte bratislavskej Vysokej školy múzických umení. Letko sa narodil 9. 12. 1934 vo Farnej pri Leviciach, popri štúdiu na gymnáziu v Hlohovci hral v ochotníckom divadle a v roku 1956 absolvoval herectvo na VŠMU v Bratislave. Pôsobil v Divadle SNP v Martine a v roku 1967 sa stal členom činohry Novej scény v Bratislave, kde bol aj umeleckým šéfom. Počas kariéry stvárnil viac ako 150 divadelných postáv. Účinkoval aj vo filme a televízii – v dráme Živý bič (1966, r. Martin Ťapák), televíznej adaptácii klasickej komédie Petra Zvona Tanec nad plačom, výpravnom historicko-vojnovom seriáli Povstalecká história (r. Andrej Lettrich), trojdielnom špionážnom príbehu Medený gombík (r. Andrej Lettrich) či televíznej komédii Mastný hrniec (r. Pavol Haspra). Svoj hlas v dabingu prepožičal Babe Jage v kultovej ruskej rozprávke Mrázik (1964), ale tiež Emzetpérixovi v animovanom seriáli Miazgovci. Účinkoval aj v seriáloch Odsúdené, Burlivé víno alebo Inšpektor Max. Jeho posledným filmovým natáčaním bola najnovšia adaptácia knihy Jozefa Kariku v réžii Petra Bebjaka s názvom Smršť

Akademický senát VŠMU vydal 23. 1. vyhlásenie k aktuálnej situácii na Ministerstve kultúry SR, v ktorom sa pripája k Otvorenej výzve na odstúpenie ministerky Martiny Šimkovičovej, ktorú na internete podpísalo za týždeň od zverejnenia 180 000 ľudí. 

V kinosále SNG sa 29. 1. konali ozveny 10. ročníka stredoeurópskeho filmového festivalu 3KinoFilm Fest, ktorý spoluorganizuje Slovenský filmový ústav, Poľský inštitút v Bratislave, Slovenská národná galéria a Veľvyslanectvo Poľskej republiky. 

Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie na svojom januárovom zasadnutí zvolilo novú prezidentku. Stala sa ňou filmová producentka Katarína Krnáčová. Zároveň sa rozhodlo o novom viceprezidentovi, ktorým sa stal filmový producent a režisér Ivan Ostrochovský.