Scandi 2022
(8. ročník, 24. – 30. 1. 2022, online kiná: Bratislava, Banská Štiavnica, Betliar, Dubnica nad Váhom, Košice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Martin, Modra, Námestovo, Nitra, Nové Zámky, Pezinok, Piešťany, Poprad, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Ružomberok, Sereď, Spišská Nová Ves, Stupava, Trenčín, Trnava, Žilina) 
Severská filmová lekcia Scandi je reprezentatívnou prehliadkou súčasnej severskej kinematografie a každý rok prináša výber najnovších filmov z Dánska, zo Švédska, z Nórska a z Fínska. Divákom ponúka bohatý filmový program, naplnený festivalovými predpremiérami, žánrovými titulmi, ale aj legendárnymi nemými filmami zo Švédska. Scandi sa rok čo rok snaží byť ukážkou toho najlepšieho, čo vzniká v severských kinematografiách. 
 Film Europe, Matúškova 10, 831 01 Bratislava
tel. č.: +421 910 185 365, e-mail: marek.suchitra@filmeurope.eu (Marek Suchitra)
https://scandi.filmeurope.eu/sk/


Crème de la Crème 2022
(8. ročník, 7. – 13. 3. 2022, Bratislava, vybrané kiná na Slovensku a online)
Francúzsko je kolískou kinematografie a zároveň najväčším producentom filmov na európskom trhu. Tradíciou Týždňa francúzskeho filmu Crème de la Crème je dôkladný výber filmových špecialít. Cieľom prehliadky je prinášať na Slovensko to najlepšie, čo sa za ostatný rok urodilo v tejto filmovej veľmoci.
Radosť z objavovania a zo šírenia dobrého francúzskeho filmu medzi slovenských divákov spája Francúzsky inštitút so spoločnosťou Film Europe Media Company už od roku 2014. 
 Film Europe, Matúškova 10, 831 01 Bratislava
tel. č.: +421 910 185 365, e-mail: marek.suchitra@filmeurope.eu (Marek Suchitra)
https://cdlc.sk


Visegrad Film Forum Bratislava
(9. ročník, 15. – 19. 3. 2022, Bratislava) 
Visegrad Film Forum je networkingové a vzdelávacie podujatie, ktoré združuje na medzinárodnej úrovni študentov a profesionálov z prostredia filmu. Ponúka priestor na diskusiu o tom, čo všetko stojí za vznikom filmového diela, ako aj o aktuálnych trendoch v kinematografii. Počas piatich dní ponúkne bohatý audiovizuálny program, zložený z prednášok a premietaní, jeho súčasťou sú aj diskusie s uznávanými filmármi. Podujatie opäť predstaví aj študentské projekty partnerských filmových škôl. Stretnutia, ktoré nasledujú po projekciách, ponúknu študentom priestor na diskusiu nielen o filmoch, ale aj o podmienkach, v akých vznikali, a o systéme výučby na vybraných školách. 
 Boiler, n. o., Lazaretská 13, 811 08 Bratislava 
tel. č.: +421 948 050 189, e-mail: infovff@gmail.com (Jakub Viktorín)
www.visegradfilmforum.com


Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST Bratislava 2022
(29. ročník, 16. – 22. 3. 2022, Bratislava a Ozveny vo vybraných kinách na Slovensku)
„Predpokladáme, že kiná, ktoré sú hlavným miestom konania nášho festivalu, nebudú v marci ešte fungovať v režime plnej kapacity. Preto sa aj FEBIOFEST usiluje pripraviť festivalový program tak, aby zodpovedal jeho tradičnému profilu a zároveň bol z ekonomickej aj obsahovej stránky v súlade s aktuálnymi možnosťami realizovať hromadné podujatia,“ priblížila výkonná riaditeľka festivalu Ľubica Orechovská. Kľúčovou programovou sekciou festivalu zostáva súťaž krátkych filmov V strede Európy (súťaž hraných, dokumentárnych a animovaných filmov s dĺžkou do 30 minút, ktoré vznikli v období uplynulých dvoch rokov v krajinách V4, v Rakúsku a na Ukrajine). Pre divákov, ktorí idú na istotu a hľadajú to najlepšie od oceňovaných autorov, sú určené sekcie Film+ a Osobnosti. Premiéry nových domácich filmov ponúkne Slovenská filmová krajina, ktorá je v posledných rokoch divácky najúspešnejšou sekciou. Zrkadlo minulosti opäť uvedie digitalizované diela zo zlatého fondu slovenskej, českej a svetovej kinematografie. Ďalšími sekciami budú Bez limitov, Kino-Ikon+, Planet Dark a Filmový kabinet deťom. Súčasťou festivalu je aj podujatie Bratislava Industry Days (21. – 22. marca 2022). Je platformou na stretnutie svetových a domácich profesionálov – naživo v kine aj cez online stream – a zástupcom zahraničných filmových festivalov predstaví desiatku pripravovaných slovenských filmových projektov. 
 Asociácia slovenských filmových klubov, Grösslingová 43, 811 09 Bratislava
tel. č.: +421 2 5465 2017, e-mail: asfk@asfk.sk, orechovska@febiofest.sk (Ľubica Orechovská, výkonná riaditeľka)
www.febiofest.sk


Týždeň slovenského filmu
(8. ročník, 4. – 10. 4. 2022, Bratislava)
Bilančná prehliadka slovenských filmov, ktoré mali premiéru v našich kinách v roku 2021. Program podujatia doplnia odborné hodnotiace panely a ďalšie sprievodné podujatia. 
Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, 811 09 Bratislava
www.tyzdenfilmu.sk

KOMPLETNÚ PRÍLOHU S TERMÍNMI A CHARAKTERISTIKOU FILMOVÝCH PREHLIADOK A FESTIVALOV DO KONCA ROKA 2022 NÁJDETE V TLAČENOM VYDANÍ Film.sk 2/2022