Komu povieš, ako sa máš...

Tvorcovia diváckych hitov Všetko alebo nič (2017) a Príliš osobná známosť (2020) natočili tretiu romantickú komédiu na motívy knihy Evity Twardzik Urbaníkovej V lete ti poviem, ako sa mám. Film režírovala Marta Ferencová a do kín príde vo februári.

„Z troch filmov, ktoré sme doteraz v tejto produkcii nakrútili, je tento najnáročnejší a latku sme si dali naozaj vysoko. Už v momente, keď som začala písať scenár, som cítila, že je to moja srdcovka. Písalo sa to samo. Mám tam rada každé slovo, každú scénu. Vo filme sa nájde každý, situácie sú reálne momenty všedných dní a láska už nie je o tom, kto kedy zavolá a napíše esemesku. Má iné základy. Naše postavy stoja nohami na zemi, vedia, čo je život, ale stále chcú od neho najviac, ako sa dá,“približuje v presskite autorka knižnej predlohy aj scenára Evita Twardzik Urbaníková.

Romantická komédia mapuje životy priateľov z detstva, ktorí sa neprestali stretávať ani po rokoch. Každý z nich má svoju rodinu, životný príbeh, radosti a starosti, ale aj tajomstvá. „Moji najbližší priatelia sú moji spolužiaci z gymnázia, ktorí už majú svoje rodiny, ale od maturity sa vlečieme rokmi spoločne. Prešli sme si svadbami, narodeniami detí, niektorí už aj rozvodmi a ďalšími svadbami. Prežívame spolu smutné veci, veselé veci, trávime spolu dovolenky v lete, trávime spolu Silvester a stále máme k sebe blízko, aj keď nie sme spolu každý deň,“ opisuje Twardzik Urbaníková východiská, z ktorých sa rozhodla vyskladať najprv knihu a potom aj film o priateľstvách a vzťahoch.

„V porovnaní s predošlými evitovkami má tento film najrozvinutejší príbeh a najviac postáv. Bol teda realizačne náročnejší vo viacerých ohľadoch, či už vo výprave, alebo vo vedení hercov,“ vysvetľuje režisérka Marta Ferencová. Vo filme sa okrem známych slovenských a českých hereckých mien, ako Petra Vajdová, Soňa Norisová, Dominika Morávková, Tereza Kostková, Marián Miezga, Ján Koleník, Martin Hofmann, Ondřej Sokol alebo Jaroslav Plesl, objavia aj rumunskí herci Dana Rogoz, Andreea Vasile a Pavel Bartos.

„Obsadzovanie tohto filmu bola tak trochu šachová partia. Na každú postavu sme mali typy z troch krajín, ale chceli sme to obsadiť tak, aby mali všetky štáty vyvážené zastúpenie. A tak sme skladali a skladali. Najväčšie kastingy prebehli v Rumunsku a bolo ťažké sa rozhodovať. Naozaj ma úprimne prekvapilo, akých kvalitných a typovo rozmanitých hercov v Rumunsku majú,“ ozrejmuje režisérka. Pri natáčaní jej asistovala rumunská tlmočníčka, ktorá sprostredkovala hercom režijné pokyny aj strážila dialógy. „Pri točení sa však deje jedna zvláštna vec, že keď sa na hercov postupne napojím a oni sa napoja na mňa, začíname si rozumieť aj bez slov. Spojenie herec a režisér je totiž veľmi úzke, tak trochu si navzájom lezieme do hláv, do emócií. So slovenskými a s českými hercami sa mi to deje pravidelne, ale po pár dňoch sa stávalo, že ešte som sa len pohla k Dane Rogoz, ona sa na mňa pozrela, ja som povedala dve slová v slovenčine a ona už kričala: ,Viem, viem, rozumiem!ʻ a naozaj urobila to, čo som jej chcela povedať,“ opisuje Ferencová.

Film sa realizoval počas druhej vlny pandémie, ktorá jeho produkciu komplikovala. „Nie je to nič príjemné, keď neviete, či zajtra ešte budete točiť, či sa sem podarí doviezť hercov z Rumunska, keď nelietajú lietadlá, v podstate ani hercov z Česka sem nebolo ľahké dostať. V tom čase sa nesmelo zhromažďovať a v tomto filme je niekoľko hromadných scén, ktorých natáčanie sme museli prekladať. A v Bratislave, kde sme točili, nebola žiadna vianočná výzdoba a zrušili sa aj vianočné trhy, tak sme si nakoniec museli postaviť vlastné. Myslím, že to boli hlavne pre producentku ťažké dni a ťažké rozhodnutia,“ spomína Ferencová. Producentkou filmu je Oľga Núñezová zo spoločnosti NUNEZ NFE Petra Núñeza. Na filme sa podieľali kameraman Mário Ondriš, strihač Filip Hanko, architekt Juraj Kuchárek a kostýmy vytvorila Danica Raytchev. Okrem Bratislavy sa natáčalo aj v Modre a v oravskej obci Malé Borové.

„Asi najradšej spomínam na nakrúcanie scény ohňostroja. Točili sme ju celú noc, na Orave bolo mínus desať stupňov a metrový sneh. Herci behali hore kopcom v závejoch medzi vybuchujúcimi raketami asi tridsaťkrát, myslela som si, že na druhý deň sa ani nepohnú. A to je pre mňa kúzlo filmárčiny, všetci tí herci tak veľmi verili tomuto filmu, tak veľmi chceli, aby bol dobrý, že v tú noc prekonali všetky limity strachu, fyzickej a psychickej náročnosti, bolo to dojemné. Tú súdržnosť všetkých zložiek, ktoré dokážu pracovať s obrovským nasadením aj v takýchto extrémnych podmienkach, aby sme spolu vytvorili čo najdokonalejší výsledok pre diváka, na svojej práci milujem,“ dodáva režisérka Marta Ferencová. Film V lete ti poviem, ako sa mám prinesie do slovenských kín spoločnosť Continental Film.

V lete ti poviem, ako sa mám (r. Marta Ferencová, Slovensko, 2021)
CELKOVÝ ROZPOČET: 
1 550 000 eur (podpora z Audiovizuálneho fondu z programu 5: 208 830 eur)
DISTRIBUČNÉ NOSIČE: DCP

Jaroslava Jelchová
foto:  NUNEZ NFE