Amnestie
(Magic Box Slovakia)

Šesť rokov po úspešnom Kandidátovi (2013) nakrútil Jonáš Karásek Amnestie. Vychádzajú z knihy Radovana Dunaja o vzbure väzňov v Leopoldove, ktorá nasledovala po amnestiách prezidenta Václava Havla z 1. 1. 1990. Dramatický príbeh troch rodín, ktorých osudy sú vzájomne prepletené, sa dotýka nielen vzbury, ale ukazuje obdobie rokov 1989 až 1990 aj v širších súvislostiach.

Film je na DVD so zvukom DD 2.0 a DD 5.1, s anglickými, francúzskymi, nemeckými a ruskými titulkami. Ako bonusy (neuvedené na obale) nájdete na DVD 29-minútový dokument Amnestie: Making of, videoklip k piesni Karla Kryla Pasážová revolta (do filmu ju nahrali Richard Müller, David Koller a Viki Olejárová so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu), trailer, fotografie, film Depeche Mode, v ktorom Jaroslav Pilát, Mário Poór a Roman Neuschl hovoria o kapele a jej vnímaní v Československu, a reklamu na knihu Amnestie – sloboda ako hrubá čiara za minulosťou. Jej súčasťou je literárna adaptácia scenára filmu, ilustrovaná Danglárom, eseje, spomienky účastníkov udalostí súvisiacich s väzenskou vzburou aj dobové odborné štúdie o amnestii publikované v kriminologických zborníkoch.


Cry Macho
(Magic Box)

Herecko-režisérska hollywoodska legenda Clint Eastwood pokračuje vo svojej filmovej (seba)reflexii a dokazuje, že aj po deväťdesiatke vie stále nakrútiť plnohodnotný, súdržný, pomerne zmysluplný a dokonca i divácky vďačný film. Retropríbeh starého kovboja, niekdajšej hviezdy rodea, ktorý sa vydáva na jednu zo svojich ciest, možno už poslednú, aby splatil dávny dlh, vznikol podľa románovej predlohy N. Richarda Nasha. Eastwood v hlavnej úlohe súhlasí, že privezie z Mexika do USA pubertálneho syna svojho bývalého šéfa. Vďačný pôdorys road movie obsahuje všetky jej konvenčné motívy – generačnú, názorovú i sociálnu konfrontáciu, ktorá vytvára druhý plán pozvoľna plynúceho príbehu. Snímkou Cry Macho sa Eastwood síce nepostaral o prevratný epilóg svojej doterajšej tvorby, ale zostáva verný remeselne poctivým príbehom starého Hollywoodu a univerzálnym pravdám, potvrdeným desaťročiami životných skúseností.

DVD má anamorfný obraz, české titulky i dabing a okrem nich i ďalšie cudzojazyčné dabingy a titulky; bonusom je film o filme.


Free Guy 
(Magic Box)

Virtuálna realita a umelá inteligencia vstúpili do žánru sci-fi už v minulom storočí a ich rozmanité audiovizuálne variácie, posilnené raketovým technologickým vývojom špeciálnych filmových efektov, dospeli do štádia, keď ich diváci berú ako čosi úplne prirodzené. Spolu s tým stúpala i popularita filmov, ktoré vznikli na základe počítačových hier – virtuálna realita či umelá inteligencia v nich často zohrávali dosť zásadnú úlohu.

Poctivý hollywoodsky remeselník Shawn Levy, ktorý sa zvyčajne vydáva po svojich rutinérskych chodníčkoch, zrealizoval pre štúdio Fox prekvapivo sviežu a zábavnú dobrodružnú rodinnú sci-fi Free Guy. Vychádza z myšlienky, že virtuálna entita – postava z počítačovej hry – si jedného dňa uvedomí sama seba. Námet o umelom ľudskom výtvore, ktorý začne žiť život nezávislý od svojho stvoriteľa, síce nie je nový, ale Levy ho s komediálnou ľahkosťou včlenil do digitálnych reálií a univerza prepojeného globálnou informačnou diaľnicou. Šťastnú ruku mal aj pri obsadení. Dominuje mu skúsený akčno-komediálny hrdina Ryan Reynolds a čerstvý britský filmový objav, herečka Jodie Comer.

Pandemický kinohit vychádza u nás na DVD bez bonusov. 

mu, Jaroslav Procházka