Judy 
(Magic Box)

Kto bola Judy Garland? Filmová hviezda, talentovaná umelkyňa alebo obeť hollywoodskej továrne na sny? Od detstva rada hrala a spievala. Spolu s matkou, ktorá veľmi skoro rozpoznala jej potenciál, viedla od malička život kočovnej umelkyne. V  roku 1935 si jej talent všimol aj šéf štúdia MGM Louis B. Mayer a osud malej Judy bol takpovediac spečatený. A práve v tom momente sa začína film Judy, aby hneď po titulkoch preskočil na poslednú etapu života miláčika Ameriky svojej doby.

Britský režisér Rupert Goold sústredil pozornosť na londýnsku sériu koncertov Judy Garland, ktoré síce boli beznádejne vypredané, ale už neboli oslobodzujúcou exhibíciou skúsenej umelkyne tak ako v  dávnejšej minulosti. Judy je unavená zo vzťahov nenaplnených láskou, z divokého pracovného tempa, v ktorom plnila priania filmových mogulov, a zo zhoršujúcej sa závislosti od liekov a alkoholu. Pohnutý život celebrity bol, samozrejme, aj vďačnou príležitosťou pre „životný“ herecký výkon. Tentoraz využila príležitosť skúsená Renée Zellweger a  premenila ju na Oscara za hlavnú ženskú rolu. Bohužiaľ, ani tento tromf distribútora nemotivoval, aby obohatil tuzemské DVD aspoň o  nejaké bonusy. Film sa na disku nachádza v štandardnej výbave, zahŕňajúcej originálne znenie, český dabing a  titulky.

Tenet 
(Magic Box)

Kvantová mechanika čoraz viac relativizuje naše vnímanie času a priestoru. Skúma častice, ktoré opúšťajú náš konzervatívny trojdimenzionálny vesmír, a prichádza s teóriami, ktoré sa pokúšajú vysvetľovať javy považované doteraz za nadprirodzené. Za kvantového experimentátora na poli súčasnej kinematografie by bolo možné s  trochou nadsádzky označiť britského režiséra Christophera Nolana. Vo svojom debute Sledovanieskonštruoval dômyselnú drámu z navzájom zdanlivo nesúvisiacich línií, v Memente začal príbeh rozprávať od konca. Diskontinuite narácie prispôsobuje aj výrazové prostriedky. Jeho aktuálny film so záhadným názvom Tenet v  línii rozbíjania časového kinematografického kontinua plynulo pokračuje.

Pomerne schematický pôdorys akčného špionážneho trileru ozvláštnil Nolan prvkami, ktoré by sa dali označiť za – v súčasnosti – revolučné. Len minimálne v nich využil počítačové digitálne efekty a drvivú väčšinu reverznej akcie zabezpečil tradičnými trikovými technikami. Skúsený tvorca, ostrieľaný v akčnom žánri napr. aj pomerne netradične poňatými batmanovskými spektáklami, ponúkol divákovi 21. storočia svoju antiromantickú verziu Casablanky

Na disku divák nájde film uložený vo variabilnom obrazovom formáte (2,20 : 1 a 1,78 : 1) a  so štandardnou technickou výbavou (české titulky a dabing). Bez bonusov.

1917 
(Magic Box)

Kvalitný vojnový historický príbeh akosi automaticky počíta s precíznou produkciou a remeselne zvládnutou výpravou. Diváci, rokmi rozmaznaní stovkami vojnových filmov, oprávnene očakávajú, že silné emócie, vyvolané prirodzenou dramatickosťou samotnej „výbušnosti“ doby, budú na plátne sprevádzané adekvátnymi naturalistickými odrazmi reality. Ani Sam Mendes neponechal splnenie týchto očakávaní na náhodu a svoj vojnový opus poistil v každej jeho zložke.

Z príbehu dvoch britských vojakov, ktorí plnia dôležitú misiu priamo na frontovej línii prvej svetovej vojny, útočí na diváka okrem napätia aj nefalšovaná atmosféra Európy zasiahnutej globálnym konfliktom, špina a krv vojnových zákopov i  dynamická kamera, snímajúca všetko v až drasticky príťažlivých záberoch. A  aj napriek mierne patetickému finále dokázal Mendes jednotlivými sekvenciami plasticky priblížiť nezmyselnosť vojny ako takej. Kamera Rogera Deakinsa aj vizuálne efekty boli právom odmenené oscarovými trofejami za rok 2020.

Aj toto DVD prichádza k filmovým fanúšikom so strohou výbavou: anamorfný obraz a pôvodné znenie dopĺňajú iba české titulky a dabing.

Jaroslav Procházka