Film Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta získal Cenu divákov na 13. medzinárodnom festivale horských filmov BBK Mendi Film v Bilbau v Španielsku (4. – 13. 12. 2020) a dostal sa do kolekcie filmov, ktoré by sa mali premietať v rámci festivalového turné v roku 2021.

Na 11. filmovom festivale Nuovo Cinema Europa (12. – 18. 12.) v Janove v Taliansku, ktorý je zameraný na debuty európskych režisérov, získal film Mohyla Andreja Kolenčíka Cenu divákov. V rámci ozvien festivalu ho uviedli aj v januári.

Vo veku 79 rokov zomrel 7. 1. britský režisér a producent Michael Apted, ktorý natočil filmy ako Prvá dáma country musicGorily v hmleNellEnigma alebo bondovku Jeden svet nestačí. Vytvoril aj niekoľko autorských dokumentov a časozbernú sériu Up, ktorú natáčal od roku 1970 do roku 2019.

Český herec Ivo Niederle, ktorý sa objavil vo filme Kočár do Vídně Karla Kachyňu alebo ako poručík Láďa v seriáli Tridsať prípadov majora Zemana (r. Jiří Sequens st.), zomrel 8. 1. vo veku 91 rokov.

Vo veku 84 rokov zomrel 9. 1. spisovateľ, dramaturg a publicista Igor Rusnák, ktorý bol autorom scenárov aj viacerých filmových adaptácií literárnych diel. Spolupracoval s režisérmi ako Martin Ťapák, Otakar Krivánek alebo Peter Hledík.

 
Kameraman Igor Demčák, absolvent pražskej FAMU, ktorý pôsobil v RTVS a na Akadémii umení v Banskej Bystrici, zomrel 13. 1.

Dokumentárny kameraman a dlhoročný spolupracovník Slovenskej televízie Jaroslav Skřivánek zomrel 17. 1. vo veku 85 rokov. 

Krátky film Mlčanie (r. Juraj Štepka) zo série Moje povstanie sa stal najlepším cudzojazyčným filmom mesiaca december 2020 (Špeciálna cena poroty) na medzinárodnom filmovom festivale Independent Shorts Awards v americkom Los Angeles. Film bol ocenený aj ako najlepšia dráma a za najlepšiu réžiu. Výsledky zverejnila 28. 1. medzinárodná filmová databáza IMDb, ktorá je vyhlasovateľom súťaže.

Na 38. festivale horských filmov BBVA v španielskom meste Torelló (22. – 31. 1.) ocenili dokument Pavla Barabáša Salto je kráľ ako najlepší film o horských športoch a Everest – najťažšia cesta získal cenu poroty.

Vo veku 75 rokov zomrel 31. 1. český hudobný skladateľ Ladislav Štaidl. Zložil hudbu do seriálov ako Malý pitaval z velkého města (r. Jaroslav Dudek), Chlapci a chlapi (r. Evžen Sokolský) alebo do muzikálu Takmer ružový príbeh (r. Juraj Jakubisko).