Zaostrené mimo mainstreamu. Po slovensky

Netflix, HBO GO, Amazon Prime či Disney+ sú giganty, ktoré dnes dominujú trhu s online video službami. Portál DAFilms.sk, ktorý začal fungovať tento mesiac, nie je ich konkurenciou, ale alternatívou k nim. Zameriava sa totiž najmä na autorské dokumentárne filmy, experimentálne diela, snímky na pomedzí žánrov aj na artové hrané filmy. Ide o slovenskú verziu portálu, ktorý na internete funguje už roky s koncovkami .cz a .com. V čom bude jeho lokálna verzia odlišná okrem koncovky .sk?

„Zmení sa nielen prístupová adresa, ale najmä dramaturgia obsahu. Česká verzia DAFilms.cz sa takmer zhoduje s medzinárodným katalógom DAFilms.com, ktorý momentálne ponúka viac ako 1 900 zväčša zahraničných filmov,“ vysvetľuje pre Film.sk projektová manažérka DAFilms.sk Alexandra Gojdičová, podľa ktorej je DAFilms.cz do istej miery českou mutáciou medzinárodnej verzie, i keď s vyšším podielom a prezentáciou českých filmov a s príležitostnými programovými špeciálmi. „Slovenská podoba DAFilms, ktorá práve štartuje, nie je jazykovou mutáciou, ale novou, originálnou databázou s prioritným zameraním na slovenský a český film. Katalóg je prehľadnejší a bližší nášmu divákovi. Má osobitne zostavovaný program – filmy týždňa, programové špeciály, odporúčané filmy, profily režisérov a tak ďalej –, ktorý reaguje na naše spoločenské, kultúrne či politické dianie,“vysvetľuje Gojdičová. Dramaturgiu portálu bude tvoriť slovenský tím na čele s Dorotou Zacharovou, ktorý chystá vlastné špeciály – momentálne napríklad k téme extrémizmu v súvislosti s parlamentnými voľbami. „Neustále však komunikujeme s českými kolegami a radi budeme mať niektoré témy spoločné. Tešíme sa napríklad na filmy nominované na Českého leva.“

Starý ako YouTube

Portál DAFilms je zhruba rovnako starý ako YouTube, ktorý vznikol v roku 2005. Pôvodne to bol projekt jihlavského festivalu, dnes za ním stojí Doc Alliance – partnerstvo siedmich kľúčových európskych festivalov dokumentárneho filmu. Snímky na portáli môžu diváci sledovať online za mesačné predplatné 6 eur, niektoré filmy sú dostupné iba na stiahnutie. Predplatitelia za ne zaplatia 3 eurá, ostatní o euro viac. Krátkometrážne filmy sú lacnejšie. Snímky na stiahnutie tvoria asi 5 percent z ponuky slovenskej verzie portálu. 

Ponuka českej a slovenskej verzie sa čiastočne prelína, istá skupina filmov bude však najskôr určitý čas prístupná iba na Slovensku. Pôjde najmä o novšie slovenské tituly. „Chceme, aby boli slovenské filmy dostupné pre zahraničného diváka, ale z dôvodu distribučných stratégií – čakanie na zahraničnú premiéru a podobne – majú isté licencie teritoriálne obmedzenia,“ vysvetľuje Gojdičová. Vďaka štatistickým nástrojom, ktorými portál disponuje, pozná celkom dobre chute svojich slovenských návštevníkov – aj to, v čom sa líšia napríklad od českých divákov. „Ročné vyhodnotenie za rok 2019 prinieslo zaujímavú správu. V tabuľke najsledovanejších filmov, ktoré si vyberali Slováci, sa objavil zahraničný film až na desiatom mieste, oproti tomu Česi siahali po zahraničnej tvorbe častejšie. Vo výbere našich divákov teda jednoznačne dominovali slovenské a české filmy. Vidíme rast záujmu o domácu kinematografiu, čo je veľmi dobrá správa,“ hovorí Gojdičová s tým, že na zloženie divákov má vplyv aj kurátorský výber a to, čo portál aktuálne propaguje. „Pri domácich špeciáloch, zameraných na český, prípadne slovenský film, sa podiel slovenských divákov môže zvýšiť až na 50 percent. Pri špeciálnom programe orientovanom na fínsku kinematografiu klesol slovenský záujem aj pod tri percentá,“ vysvetľuje Gojdičová, čo prezradili štatistiky DAFilms.

Ústretoví k tvorcom

Štatistiky sú dôležité nielen preto, aby portál poznal svojich divákov, ale aj pre tvorcov ponúkaných filmov. Štyridsať percent z poplatku, ktorý portál vyberá za download alebo streaming, zostáva na jeho prevádzku, šesťdesiat percent ide v prospech producenta, respektíve tvorcov filmu. „V rámci strednej Európy ide o unikátny priestor pre dokumentárne a alternatívne umelecké filmy. Sledujem jeho vývoj vlastne od začiatku, oceňujem jeho finančnú politiku, ústretovú k autorovi a producentovi, aj sústavnú snahu propagovať portfólio jeho filmov ako celok a zároveň pracovať s filmami kontextovo – keď je príležitosť poukázať na nejaké filmy vo vzťahu k prebiehajúcim udalostiam,“ hovorí pre Film.skdokumentarista Vít Janeček, ktorý má v ponuke portálu niekoľko filmov. Viaceré nakrútil so svojou častou spolupracovníčkou, slovenskou dokumentaristkou Zuzanou Piussi. „Portál DAFilms je výnimočný tým, že je spojený s kurátorským výberom a so značkami kľúčových európskych dokumentárnych festivalov a tým pomáha filmom, ktoré zaradí do svojej ponuky, najmä v kontexte kultúrneho publika, ktoré vníma túto okolnosť ako hodnotu a záruku určitej kvality,“ dodáva Janeček. 

„DAFilms používam nielen ako databázu výborných filmov na výučbu dokumentárneho filmu na Vysokej škole múzických umení, ale aj na vlastnú tvorivú inšpiráciu. Portál vždy odporúčam nielen uchádzačom o štúdium dokumentu, ale aj akémukoľvek milovníkovi náročnejších filmových žánrov,“hovorí dokumentarista a pedagóg VŠMU Marek Šulík. S odkazmi na DAFilms pracuje pri výučbe často aj Vít Janeček, ktorý je zase pedagógom FAMU. Ako divák oceňuje ponuku filmov, ktoré nie sú inak dostupné. Producent Jakub Viktorín, podpísaný napríklad pod filmom Ostrým nožom režiséra Teodora Kuhna, si zase myslí, že portál je v našom regióne dôležitý ako obsahovo kvalitná alternatíva k veľkým komerčným streamovacím platformám. 

Orientovaný na lokálny obsah

Slovenská verzia DAFilms začína s ponukou zhruba 250 titulov, používatelia však majú zároveň prístup k českej a svetovej databáze. (Na ilustráciu: vlani bolo v slovenskej kinodistribúcii 42 dokumentárnych filmov, rok predtým 21.) „Katalóg bude jednoznačne rásť. Našou víziou je 30 až 50 nových akvizícií ročne. Už teraz sa však tešíme, že tento rok bude na prírastky filmov ešte bohatší,“hovorí Alexandra Gojdičová. Z českého a medzinárodného katalógu DAFilms je podľa nej u nás dostupných asi 95 percent titulov, zvyšných 5 percent tvoria najmä české novinky, ktoré čakajú na uvedenie na Slovensku. A ako je to s jazykovými verziami? „Zahraničné filmy sú povinne vybavené anglickými titulkami s výnimkou filmov, ktoré sú priamo v anglickom znení, a dodatočne všetkými inými dostupnými titulkami, ktorými producent či distribútor disponuje. Niektoré zahraničné filmy, napríklad snímku Aquarela od Viktora Kossakovského, u nás teraz nájdete aj s českými titulkami. Podiel českých titulkov je však vo výraznej menšine,“ vysvetľuje Gojdičová. „Na slovenskej stránke budeme v rámci bonusovej medzinárodnej ponuky uvádzať aj filmy bez slovenských či českých titulkov, ale vždy na to upozorníme, aby divák nezostal zaskočený,“ dodáva Gojdičová s tým, že výroba slovenských titulkov nie je v ich kompetencii a musia sa pri nej spoľahnúť na producentov a distribútorov.

A aké konkrétne tituly možno na portáli nájsť? Je tu napríklad Válek Patrika Lančariča, Ukradnutý štát Zuzany Piussi a jej spoločný film s Vítom Janečkom Obliehanie mestaTlmočník Martina Šulíka či spomínaná snímka Ostrým nožom. Sú tu však aj staršie dokumenty, ako Iné svety Marka Škopa, Ako sa varia dejiny Petra Kerekesa, Cigáni idú do volieb Jara Vojteka či Slepé lásky Juraja Lehotského. Samozrejme, aj množstvo českých filmov, medzi nimi diela klasikov ako Věra Chytilová či Vojtěch Jasný, ale aj diela najmladšej generácie tvorcov, medzi nimi Dcéra Darie Kashcheeva, aktuálne nominovaná na Oscara. Portál sa oproti iným vyznačuje aj tým, že divák na ňom nájde i viaceré oceňované študentské filmy. Navyše sa vďaka svojej ponuke profiluje ako najväčší streamovací portál na Slovensku orientovaný na lokálny obsah.

Aj vďaka tomu ho filmoví fanúšikovia na Slovensku poznajú a využívali ho ešte pred spustením verzie s príponou .sk. Čo sa s jej štartom pre nich zmení? „Doterajší používatelia DAFilms.cz, respektíve DAFilms.com, ktorí sa zaregistrovali na Slovensku, dostali správu o spustení novej slovenskej verzie DAFilms.sk a ich registrácia či predplatné je automaticky presmerované na stránku DAFilms.sk. Zároveň však nestratia prístup k pôvodným stránkam. Výhodou registrácie na DAFilms.sk je, že umožňuje prístup do všetkých katalógov DAFilms zároveň,“ vysvetľuje Gojdičová. Podľa nej v Európe existujú stovky streamovacích portálov, no DAFilms je výnimočný nielen tým, že patrí medzi najstaršie, ale aj tým, že je dostupný na celom svete. A takisto aj už spomínanou dramaturgiou. 

Matúš Kvasnička
foto: DAFilms.sk