VZHĽADOM NA SITUÁCIU SÚVISIACU SO ŠÍRENÍM KORONAVÍRUSU ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ 

Scandi 
(6. ročník, 15. 1. – 29. 2. 2020, BRATISLAVA, BANSKÁ ŠTIAVNICA, DUBNICA NAD VÁHOM, KOŠICE, LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, MARTIN, MODRA, NOVÉ ZÁMKY, PIEŠŤANY, POPRAD, PRIEVIDZA, SEREĎ, SPIŠSKÁ NOVÁ VES, TRENČÍN, TRNAVA, ŽILINA) 
Severská filmová lekcia Scandi je reprezentatívnou prehliadkou súčasnej severskej kinematografie a každý rok prináša výber najnovších filmov z Dánska, zo Švédska, z Nórska a z Fínska. Šiesty ročník prinesie sedem excelentných premiérových filmov, ktoré plasticky predstavujú trendy súčasnej severskej kinematografie. Prehliadka sa zameria na „ženy na vojnovom chodníku“. Festival otvoril film Srdcová kráľovná. Snímka Máriin raj a provokatívny dokument Plnotučná sebaláska predstavujú nikdy sa nekončiaci ženský boj za rovnosť príležitostí vo vzťahoch, v politike alebo v takej bizarnej oblasti, akou je telesná hmotnosť. Film Vidíš mesiac, Daniel je kritikmi vysoko hodnotený politický triler, skutočný príbeh dánskeho fotografa v zajatí ISIS a Dokonalý pacient je jeden z najlepších súčasných reprezentantov žánru Scandi Noir. Snímka Poďme kradnúť kone je nórskym nominantom na Oscara a filmom z hlavnej súťaže Berlinale. Scandi je aj tento rok prienikom do toho najlepšieho, čo dnes v severskej kinematografii vzniká.
 Film Europe, Matúškova 10, 831 01 Bratislava
tel. č.: +421 910 185 365, e-mail: marek.suchitra@filmeurope.eu (Marek Suchitra)
www.filmeurope.sk


Visegrad Film Forum 2020
(9. ročník, 10. – 14. 3. 2020, BRATISLAVA) 
Visegrad Film Forum 2020 predstaví oceňovaných profesionálov z celého sveta. Čo všetko sa skrýva za vznikom filmového diela a aké sú trendy v súčasnej kinematografii, prídu odhaliť uznávaní svetoví filmári, ktorí spolupracovali s režisérmi ako Jim Jarmusch, Lars von Trier, Roman Polanski, či kostymérka populárneho seriálu Priatelia. Podujatie počas piatich dní opäť ponúkne bohatý audiovizuálny program, zložený z prednášok renomovaných hostí a premietaní spojených s diskusiou. Zástupcovia partnerských filmových škôl prídu predstaviť študentské projekty. V diskusii po premietaní filmov budú študenti komunikovať nielen o samotných filmoch, ale aj o podmienkach, v akých vznikali, či o systéme výučby na ich školách.
 Boiler, n. o., Palárikova 13, 811 04, Bratislava
tel. č.: +421 910 185 365, e-mail: press@visegradfilmforum.com (Marek Suchitra)
www.visegradfilmforum.com/2020/


Medzinárodný filmový festival Febiofest
(27. ročník, 11. – 17. 3. 2020, BRATISLAVA A VO VYBRANÝCH KINÁCH PO CELOM SLOVENSKU)
Festival, počas ktorého Bratislava ožije filmom na sedem dní. V programe nebudú chýbať premiéry nových slovenských filmov ani zahraničných snímok, ktoré zaujali na prestížnych svetových festivaloch, medzinárodná súťaž krátkych filmov, unikátne premietania archívnych diel, filmy pre detských divákov ani odvážnejší program na neskorý večer. Filmové projekcie už tradične doplní bohatý sprievodný program. Návštevníkov čakajú osobné stretnutia s domácimi i európskymi osobnosťami. Po hlavnej, bratislavskej časti poputuje Febiofest do regiónov. Pre filmových profesionálov bude v závere festivalu pripravený industry program, venovaný pripravovaným slovenským filmom. Tento rok otvorí festival s filmovými profesionálmi tému slovenského dokumentárneho filmu – od podmienok jeho vzniku a financovania cez prezentácie v zahraničí až po možnosti distribúcie.
 Asociácia slovenských filmových klubov, Grösslingová 43, 811 09 Bratislava
tel. č.: +421 2 5465 2017 e-mail: info@febiofest.sk (Jakub Zipser)
www.febiofest.sk


PAFF  Pezinský alternatívny filmový festival
(16. ročník, 20. – 21. 3. 2020, PEZINOK)
PAFF je medzinárodný festival krátkometrážnych filmov. Ponúka výber toho najlepšieho z nezávislej, študentskej a amatérskej scény. Okrem prezentácie najnovších filmov podnecuje aj produkciu nových diel, čoho dôkazom sú každoročne zhruba dve desiatky originálnych krátkych filmov, ktoré by bez festivalu nevznikli. Dominantou programu sú dve súťažné sekcie: sekcia krátkych filmov a sekcia 16-sekundových filmov. V oboch kategóriách návštevníci hlasujú za víťaza, ktorý dostáva cenu divákov. Filmy v kategórii krátky film hodnotí porota zložená z odborníkov v oblasti filmu, v tomto roku ju budú tvoriť Peter Konečný, Maroš Hečko a Patrik Lančarič. Nesúťažné sekcie sa prezentujú v tematických blokoch, tohtoročnou ústrednou témou je popkultúra. Organizátori sa zamerajú na populárne krátke žánre súčasnosti, ako napríklad reklama, virál či hudobný videoklip. Jednotlivé sekcie sú doplnené o diskusie so zaujímavými hosťami. Filmový program dopĺňajú koncerty, výstavy a umelecké inštalácie.
► Občianske združenie Priatelia divadla a filmu, Jamnických 6252/17, 902 01 Pezinok
tel. č.: +421 903 801 364 , e-mail: info@festivalpaff.sk (Jakub Šteinecker) 
www.festivalpaff.sk


Crème de la Crème – Týždeň francúzskeho filmu
(7. ročník, 25. – 31. 3. 2020, BRATISLAVA A VO VYBRANÝCH KINÁCH PO CELOM SLOVENSKU)
Crème de la Crème – Týždeň francúzskeho filmu sa tradične koná v marci, ktorý je Mesiacom frankofónie, a Film Europe ho pripravuje už po siedmykrát v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku. Aj tentoraz sa milovníci francúzskeho filmu môžu tešiť na novinky, ktoré predstavujú kvalitnú, žánrovo pestrú a divácky atraktívnu kinematografiu z tohto teritória. Počas jedného týždňa ponúkne prehliadka únik z bežného života, ako aj možnosť príjemne stráviť spoločné chvíle s blízkymi. Diváci sa môžu tešiť na filmy s hereckými legendami francúzskeho filmu Catherine Deneuve a Juliette Binoche či na novinku od bratov Dardennovcov – teda na výber toho najlepšieho zo súčasnej francúzskej kinematografie.
 Film Europe, Matúškova 10, 831 01 Bratislava
tel. č.: +421 910 185 365, e-mail: marek.suchitra@filmeurope.eu (Marek Suchitra)
www.filmeurope.sk


Hory a mesto 2020 – medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva
(21. ročník, 25. – 29. 3. 2020, BRATISLAVA)
Medzinárodný filmový festival Hory a mesto je päťdňová súťažná prehliadka horského filmu, spojená s multimediálnymi prezentáciami zahraničných aj slovenských hostí, ktorí sú svetovými špičkami v dobrodružných športoch. Približne štvrtina všetkých filmov súťažnej prehliadky je nová tvorba slovenských filmárov, pričom kvalita filmov každoročne rastie a festival tak vytvára nenahraditeľnú platformu na prezentáciu toho najlepšieho z outdoorového filmu na Slovensku, ale i vo svete. Pravidelne prináša premiéry filmov s horskou tematikou, tematikou extrémnych športov či cestovateľské snímky. Novinkou posledných ročníkov je sekcia Best of VIMFF, v ktorej sa uvádzajú najlepšie filmy z Medzinárodného festivalu horských filmov vo Vancouveri v Kanade (VIMFF). Súčasťou festivalu sú aj vzdelávacie semináre a workshopy pre filmárov či premietania pre školy, sprievodné podujatia zahŕňajú fotosúťaž, tematické výstavy fotografií, cestovateľské prednášky, lanové atrakcie a lezecké preteky v boulderingu.
► Občianske združenie Hory a mesto, Fedákova 24, 841 02 Bratislava
e-mail: info@horyamesto.sk (Ing. Ivana Sidorová, štatutárna zástupkyňa)
www.horyamesto.sk


Týždeň slovenského filmu
(6. ročník, 17. – 23. 4. 2020, BRATISLAVA)
Týždeň slovenského filmu je bilančná prehliadka domácej filmovej tvorby, ktorá každoročne prináša do Bratislavy i do miest v regiónoch Slovenska aktuálne filmy a s nimi súvisiace sprievodné podujatia. Diváci majú možnosť vidieť v zhutnenej podobe to najlepšie, čo sa nakrútilo v domácej kinematografii v uplynulom roku, pozrieť si hrané, dokumentárne i animované filmy ocenené na filmových festivaloch, ale i tie, ktoré im unikli v bežnej distribúcii. Okrem premietaní prehliadka ponúkne bohatý sprievodný program v podobe odborných vedeckých panelových diskusií, seminárov a populárnych interdisciplinárnych diskusií. Zároveň sa odovzdá Cena Petra Mihálika za prínos do filmovej vedy. V priestoroch FTF VŠMU prebehnú master classy a pred premietaním animovaných filmov bude pripravený filmársky workshop pre deti.
 Slovenská filmová a televízna akadémia, Grösslingová 32, 811 09 Bratislava
tel. č.: +421 948 052 800, e-mail: sfta@sfta.sk (Silvia Dydňanská, výkonná sekretárka SFTA)
www.tyzdenfilmu.sk


Fest slovenský film 2020
(5. ročník, 14. – 16. 5. 2020, PARTIZÁNSKE)
Ako každoročne aj tento rok festival prinesie do Partizánskeho prierez slovenskou filmovou tvorbou uplynulého roka. Premietania budú doplnené diskusiami, workshopmi a ďalším sprievodným programom. Pri príležitosti piateho ročníka organizátori pripravili výber z piatich dekád slovenského filmu, vďaka ktorému budú môcť návštevníci vidieť na veľkom plátne jeden slovenský film z každej z posledných piatich dekád.
 Občianske združenie Fabrika umenia, Horská 1314/44, 958 06 Partizánske
tel. č.: +421 917 905 592, e-mail: damian.hamada@fabrikaumenia.sk (Damián Hamada)
www.fabrikaumenia.skwww.fsf.sk


Medzinárodný festival filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm  Envirofilm 2020
(47. ročník, 11. – 15. 5. 2020, BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA)
Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm každoročne prináša najnovšie dokumentárne filmy z celého sveta na témy ochrany životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja. Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť priestor na otvorenú diskusiu o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. 
 MFF Eko, s. r. o., Zadunajská cesta 12, 851 01 Bratislava
tel. č.: +421 905 620 870, e-mail: info@ekotopfilm.sk (Peter Lím)
www.ekotopfilm.sk


CINEAMA – celoštátna postupová súťaž a prehliadka amatérskej filmovej tvorby
(28. ročník, 5. – 7. 6. 2020, BARDEJOV)
Cineama je celoštátna postupová súťaž a prehliadka amatérskej filmovej tvorby, určená deťom, mládeži a dospelým. Nie je tematicky zameraná ani vymedzená. Súťaž sa koná každý rok. Jej vyhlasovateľom a odborným garantom je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Organizačným garantom je Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove. Súťaž má tri vekové skupiny (do 16, do 21 a nad 21 rokov) a takmer všetky žánrové kategórie (animovaný film, hraný film, reportáž, dokument, experiment, videoklip a minútový film). Na súťaži sa môže zúčastniť každý amatérsky filmový tvorca, ktorý je občanom Slovenskej republiky.
► Národné osvetové centrum, Námestie SNP 12, Bratislava, 811 06
tel. č.: +421 2 2047 1245, e-mail: zuzana.skoludova@nocka.sk (PhDr. Zuzana Školudová)
www.nocka.sk


UAT Film 2020 
(5. ročník, 11. 6. 2020, BRATISLAVA) 
Medzinárodný festival hraných filmov stredných škôl – UAT Film vznikol ako cena riaditeľky SŠUP animovanej tvorby za najlepší hraný film roka, a to predovšetkým z dôvodu konfrontácie študentov (maturantov) školy so študentmi – stredoškolákmi – ostatných škôl na Slovensku a vo svete. Prezentácia filmov na UAT Film dáva študentom spätnú väzbu, ktorá je pre ich rozvoj a tvorbu nevyhnutná. Vytvoriť a ďalej rozvíjať festival filmov na Slovensku je aj snahou prispieť k oživeniu tvorby a rozvoju talentov aj v tejto vekovej kategórii. Vzhľadom na jedinečnosť podujatia, ktoré je špeciálne venované študentom stredných škôl, UAT Film prispieva nielen k napĺňaniu koncepcie komplexného umelecko-odborného vzdelávania v oblasti filmu v rámci Slovenskej republiky, ale aj k rozvoju filmovej tvorby v medzinárodnom kontexte. Program festivalu tvorí pásmo súťažných hraných filmov absolventov SSUŠ animovanej tvorby, pásmo súťažných hraných filmov študentov z iných škôl a krajín a pásmo nesúťažných hraných filmov. Víťazi jednotlivých súťaží získavajú okrem trofeje aj peňažnú odmenu (od 300 do 100 eur).  
 tel. č.: +421 2 6241 1668 | +421 2 6252 4312 | +421 902 901 910, e-mail: uat@uat.sk (Mgr. Viera Zavarčíková, riaditeľka festivalu) 
www.uat.sk


Prehliadka panoramatických 70mm filmov 
(5. ročník, 11. – 13. 6. 2020, BANSKÁ BYSTRICA)
Cieľom prehliadky je každoročne umožniť filmovým divákom z Banskej Bystrice aj blízkeho a ďalekého okolia zúčastniť sa na unikátnom premietaní z klasického filmového pásu. V dnešnej digitálnej dobe je to z roka na rok väčšia rarita. Vidieť premietanie z klasického filmu sa stáva čoraz väčšou vzácnosťou. A vidieť „kráľovský formát“ je skoro nemožné. Zachovaných i nových filmových kópií je veľmi málo a funkčnej 70 mm techniky schopnej premietania ešte menej. Prehliadok 70 mm filmov je v Európe takisto veľmi málo a zorganizovať takúto prehliadku stojí značné úsilie aj finančné prostriedky. Prehliadka v Banskej Bystrici má niekoľko špecifík, ktorými sa výrazne odlišuje od ostatných prehliadok v Európe. Keďže sa premieta pod holým nebom, je to najmenšia prehliadka filmov. Počas troch večerov sa uskutočnia tri filmové projekcie, každý večer jedna. Ide o jedinú pravidelnú prehliadku 70 mm filmov pod holým nebom, keďže banskobystrický amfiteáter je posledným známym letným kinom v Európe, ktoré môže premietať a aj premieta 70 mm panoramatické filmy. Projekcie sa uskutočňujú na obrovskom panoramatickom plátne s rozmermi 32 x 14 metrov, z amfiteátra je nádherný výhľad na večerné mesto.
► Občianske združenie za! amfiteáter, Cesta na amfiteáter 494/2, 974 01 Banská Bystrica
tel. č.: +421 905 272 225, e-mail: skoluda@cinema.sk (Ing. Ivan Školuda)
www.bbamfiteater.sk


Art Film Fest 2020
(28. ročník, 19. – 27. 6. 2020, KOŠICE)
Art Film Fest ponúka rozsiahly priestor na prezentáciu diel najnovšej svetovej kinematografie, ale aj významných titulov filmovej histórie a v neposlednom rade výber kvalitných snímok zo slovenského audiovizuálneho prostredia. Dominantami programu sú dve súťažné sekcie – hraných a krátkometrážnych titulov. Obe hodnotia medzinárodné poroty, ktoré udeľujú najvyššie ocenenie Modrý anjel za najlepší film, réžiu, pre najlepšiu herečku a herca. V nesúťažných sekciách sa uvádzajú diela etablovaných tvorcov, významné filmy národných kinematografií, kultové snímky, ktoré sa zapísali do dejín kinematografie, tematicky zamerané filmové projekty, ale aj profily či retrospektívy oceňovaných umelcov. Víziou festivalu je získavať a nadchýnať slovenských divákov pre filmové umenie, vzdelávať a vychovávať filmových obdivovateľov a nadšencov. Skvelá atmosféra, atraktívny program, hviezdy, osobnosti a desaťtisíce návštevníkov sú jasnou značkou Art Film Festu.
► ART FILM FEST, s. r. o., Tomášikova 30C (5. poschodie), 821 01 Bratislava
tel. č.: +421 2 2085 5100, e-mail: info@artfilmfest.sk
www.artfilmfest.sk


Festival AZYL 2020 
(11. ročník, 19. – 27. 6. 2020, ONLINE A PREMIETANIE BEST OF DANÉHO ROČNÍKA A SLÁVNOSTNÉ VYHLÁSENIE VÝSLEDKOV V KOŠICIACH)
Festival AZYL je podujatie primárne určené pre začínajúcich a pokročilých filmových tvorcov, ale aj nadšencov audiovizuálneho umenia, ktorí majú záujem vyskúšať si svoje schopnosti pri tvorbe krátkych videí. Je to online prehliadka filmov bez tematického určenia, ktorá pomôže autorom pri prezentácii, poslúži na výmenu skúseností a poskytne priestor na nadviazanie medzinárodných kontaktov. Skladá sa z troch súťažných (1-minútové filmy, 5-minútové filmy, videoklipy) a jednej nesúťažnej kategórie. Prihlásenými audiovizuálnymi dielami sa bude zaoberať najprv malá a následne veľká porota, ktorú budú tvoriť profesionáli z oblasti filmu zo Slovenska, z Česka, Poľska a Maďarska. Výsledkom ich hodnotenia bude súbor filmov dostupný aj na divácke hlasovanie, aj na určenie najlepších krátkych filmov v jednotlivých súťažných kategóriách.
 AZYL Production, Panenská 13, 811 03 Bratislava
tel. č.: +421 911 101 416, e-mail: viliam@azyl.sk (Viliam Strelinger)
azyl.sk, festival.azyl.sk 


Bažant Kinematograf – letné filmové premietania pod holým nebom
(18. sezóna, 1. 7. – 31. 8. 2020, VYŠE 30 MIEST NA SLOVENSKU)
Bažant Kinematograf je putovná filmová prehliadka, ktorá sa koná od roku 2003 a počas letných mesiacov sa v jej rámci premieta po celom Slovensku z dvoch retro autobusov vybavených na profesionálne premietanie. Projekcie sa konajú pod holým nebom prevažne na námestiach v historických centrách väčších miest. Zastávky trvajú 4 až 5 dní a každý večer sa premieta jeden krátky a jeden celovečerný film. Podujatie je istou alternatívou ku klasickej distribúcii v kinách, nie však jej konkurenciou. Predstavuje nové a pripomína staršie snímky reprezentujúce slovenskú a českú kinematografiu. Vo všetkých prípadoch ide o tituly, ktoré už majú za sebou distribúciu v tradičných kinách. Vstup na projekcie je voľný. Podujatie má aj svoju stabilnú scénu na Magio pláži v Bratislave, kde sa budú filmy premietať od polovice júla do polovice augusta 2020. 
 KINEMATOGRAF, s. r. o., Grösslingová 63, 811 09 Bratislava 
tel. č.: +421 905 639 429, e-mail: lubica@kinematograf.sk (Ľubica Orechovská)
www.kinematograf.sk


Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2020
(13. ročník, 2. – 5. 7. 2020, ŽILINA)
Medzinárodný festival animácie Fest Anča je jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film primárne pre dospelého diváka. Každoročne sa koná v Žiline cez prvý víkend letných prázdnin. Počas štyroch dní ponúka prednášky, výstavy, workshopy, premietania pre deti a množstvo ďalších sprievodných podujatí. Fest Anča dlhodobo prezentuje súčasné progresívne animované filmy spolu s tým najlepším z histórie žánru, s výrazným zastúpením domácej tvorby. Zvyšuje povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme a vzdeláva publikum o rôznych podobách animácie. Každoročne zahŕňa medzinárodnú súťaž krátkych animovaných filmov a hudobných videí, ale aj špeciálne tematické filmové sekcie. Témou 13. ročníka, ktorá sa odzrkadlí vo všetkých rovinách programu a ktorú už naznačil vizuál aktuálne otvoreného Call for entries, sa organizátori dotýkajú pocitu blížiaceho sa konca, hľadania nádeje v ťažkých časoch a rizík, ktoré nás obklopujú. Téma ročníka bude zverejnená po ukončení tohtoročného Call for entries, ktorého deadline je 29. februára.
 Fest Anča (občianske združenie Anča), Štefánikova 16, 811 04 Bratislava 
tel. č.: + 421 903 103 015, e-mail: pr@festanca.sk (Eva Vozárová – PR a marketing festivalu) 
www.festanca.sk


VIFI FEST 2020 
(3. ročník, 17. – 19. 7. 2020, 12 SLOVENSKÝCH OBCÍ)
VIFI FEST (VIdiecky FIlmový FESTival) je podujatie, ktoré prináša filmové premietania na vidiek. Reaguje tak na vytrácanie sa komunitnosti a súčasnej kultúry zo slovenských dedín. Festival si aktívni miestni organizujú svojpomocne. Okrem projekcií slovenských a českých filmov sú neoddeliteľnou súčasťou jeho programu v každej zapojenej obci aj sprievodné akcie pre všetky generácie. Do pilotného ročníka sa zapojilo sedem obcí, vlani narástol ich počet na desať a tento rok zorganizuje VIFI FEST počas jedného víkendu dvanásť slovenských dedín. 
 Občianske združenie Povykom, Peter Gašparík (štatutárny zástupca), 916 42 Moravské Lieskové 284 
tel. č.: +421 915 711 880, e-mail: peter@vififest.sk
www.vififest.sk


Letný filmový festival 4 živly: Pravda a lož
(22. ročník, 5. – 9. 8. 2020, BANSKÁ ŠTIAVNICA)
Začiatok augusta bude v Banskej Štiavnici aj tento rok patriť filmovému festivalu 4 živly. Jeho 22. ročník ponúkne program zložený z hraných, animovaných, dokumentárnych i experimentálnych filmov, tentoraz venovaných téme Pravda a lož. Projekcie sprevádzané lektorskými úvodmi doplnia diskusie s prizvanými tvorcami, ale aj s odborníkmi z oblastí súvisiacich s témou ročníka. Filmový program budú sprevádzať koncerty, párty či výstavy a inštalácie výtvarného umenia. Pre pribúdajúce detské publikum budú pripravené popri premietaniach aj workshopy a tvorivé dielne, takže z návštevy Banskej Štiavnice sa v lete stane nezabudnuteľný zážitok pre všetky generácie filmových fanúšikov. 
► Občianske združenie štyri živly, Legionárska 15, 831 04 Bratislava 
tel. č.: +421 915 711 880, e-mail: pr@4zivly.sk (štatutárny zástupca – Ondrej Starinský, Peter Gašparík)
www.4zivly.sk


Kinobus
(17. ročník, 27. – 30. 8. 2020, LIPTOV)
Kinobus je nielen filmový festival, ale aj výlet, ktorý cez oživovanie kinosál objavuje región, ktorý sa každý rok mení. Kinobus je experiment s formami prezentácie filmu, možnosťami umenia a jeho vzťahom k lokalite. Cez kinokultúru a miestne komunity sa snaží sprostredkovať netradičný a nestereotypný pohľad na región a obce, ktoré nepatria medzi turisticky vyhľadávané. Východiskom Kinobusu je sieť dobre vybudovanej kultúrnej infraštruktúry v obciach – je len málo obcí na Slovensku, ktoré nemajú vlastné kino alebo kultúrny dom. Táto vybavenosť, ktorá pochádza z čias socializmu, však ostro kontrastuje s nedostatkom kultúrneho diania v obciach v súčasnosti. Sedemnásta jazda Kinobusu obnoví premietanie v troch skvostných kinách v Liptove opradenom mýtmi. Prehliadka tvorí cez filmy, divadelné predstavenia, exkurzie, diskusie, workshopy, hry, ale aj rôzne stretnutia dômyselný pastiš akcií, ktoré sa snažia nájsť spojovací článok medzi obyvateľmi obcí a návštevníkmi z celého Slovenska a zo zahraničia. To všetko sa predstaví v špecifickej forme autobusového zájazdu a nie celkom predvídateľného pobytu na okraji záujmu, v spacákoch, lokálnych sálach a lokálnych pohostinstvách.
► Stanica Žilina-Záriečie, občianske združenie Truc sphérique, Záv
www.kinobus.sk


Projekt 100
(26. ročník, september – december 2020, VO VYBRANÝCH SLOVENSKÝCH MESTÁCH)
Projekt 100 je výchovno-vzdelávacia prehliadka, ktorú na Slovensku už od roku 1995 organizuje Asociácia slovenských filmových klubov. Výnimočnosť dodáva projektu nezameniteľná tradičná štruktúra: distribúcia titulov po území celého Slovenska počas trvania prehliadky. Projekt 100 prináša na Slovensko zásadné diela svetovej, európskej a domácej kinematografie. Základným cieľom prehliadky je obohatenie a rozšírenie slovenského distribučného prostredia o filmy, ktoré v súčasnosti zaujali na svetových a európskych festivaloch a v budúcnosti by sa mohli zaradiť do zlatého fondu kinematografie. 
 Asociácia slovenských filmových klubov, Grösslingová 43, 811 09 Bratislava
tel. č.: +421 2 5465 2017, e-mail: dubecky@asfk.sk (Peter Dubecký)
www.asfk.sk


Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany
(15. ročník, 10. – 15. 9. 2020, PIEŠŤANY)
Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany je etablované podujatie, ktoré svojím významom presahuje hranice Slovenska. Festival má dve súťažné sekcie s medzinárodnými porotami a množstvo informatívnych sekcií, medzinárodné semináre, master classy a sprievodný program. Predstavuje medzinárodnú platformu na prezentáciu a propagáciu slovenského filmu, predovšetkým dokumentárneho. Od roku 2011 je Cinematik členom prestížnej medzinárodnej siete festivalov a distribútorov Eye on Films, ktorá združuje 150 partnerov z celého sveta. Cinematik je aktuálne druhý najväčší filmový festival na Slovensku. Filmy naň je možné prihlasovať do 15. 7. 2020.
 Cinematik, s. r. o., Lazaretská 2398/1, 811 08 Bratislava
tel. č.: +421 948 445 565, e-mail: info@cinematik.sk
www.cinematik.sk


Agrofilm 2020
(36. ročník, 5. – 10. 10. 2020, NITRA, LUŽIANKY, BRATISLAVA, MARTIN, ZVOLEN, BREZNO, KOŠICE)
Agrofilm je medzinárodný festival filmov, videoprogramov a mediálnych kampaní s prioritnou tematikou poľnohospodárstva a rozvoja vidieka. Jeho cieľom je audiovizuálnou formou oboznamovať širokú odbornú aj laickú verejnosť s najnovšími poznatkami vedy, výskumu, vývoja a praxe v oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva a lesníctva, výživy obyvateľstva, problematiky vidieka a života jeho obyvateľstva, ochrany prírodných zdrojov, biohospodárstva a zvyšovania kvality života ľudí. Agrofilm má za cieľ prezentovať „príklady dobrej praxe“ a diskutovať o nich, vytvárať priestor na diskusiu výskumníkov, odborníkov a širokej verejnosti. Festival usporadúva Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, organizuje ho Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra. Spoluorganizátormi sú mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a ďalšie medzinárodné a slovenské inštitúcie.
 NPPC Nitra, Nina Pastieriková, tajomníčka festivalu, Hlohovecká 2, 951 41 Lužianky 
nina.pastierikova@nppc.sk
www.agrofilm.sk


POCITY FILM 2020
(11. ročník, 8. – 13. 10. 2020, PREŠOV)
Komorný festival prináša vyváženú dramaturgiu a priateľskú atmosféru. Filmový program je doplnený o diskusie s tvorcami, prednášky, tematické výstavy či audiovizuálne koncerty. V rámci sekcie Naše pocity sa venuje súčasnej slovenskej filmovej tvorbe a v súťažnej sekcii Pocity v kraťasoch oceňuje Zrnkom soli najlepšie krátke filmy. Dôležitou súčasťou programu ostáva prezentácia snímok rezonujúcich na zahraničných festivaloch v sekcii Pocity zo sveta, ako aj priblíženie národných kinematografií menšín žijúcich na území Prešova v sekcii Pocity susedov. V sekcii Profil približuje prierez tvorby konkrétneho filmára a niekoľko projekcií venuje aj detskému divákovi. Alternatívnou programovou sekciou je Kino underground, ktoré upriamuje divácku pozornosť na rozličné subkultúry či bizarnosti vo filme. 
 Pocity Film 2020 / PO.CITY, Nina Šilanová, Chmeľová 6, 080 06 Ľubotice
tel. č.: +421 907 227 329, e-mail: info@po-city.sk
www.pocityfilm.sk


Medzinárodný festival horských filmov Poprad
(28. ročník, 14. – 18. 10. 2020, POPRAD, KEŽMAROK, SPIŠSKÁ NOVÁ VES)
Poslaním festivalu je umožniť každoročnú medzinárodnú súťažnú prehliadku filmových diel orientovaných na spoznávanie športového i každodenného života ľudí v horskom prostredí, na krásy horskej flóry a fauny, ochranu prírody, životného prostredia a tradičnej kultúry iných národov. Najnovšie horské filmy od profesionálnych aj amatérskych tvorcov z celého sveta sa prezentujú počas piatich dní a hodnotí ich medzinárodná porota. Okrem filmov ponúka festival divákom multimediálne besedy s významnými osobnosťami spoločenského a športového života, fotografické výstavy, premietania pre školy, nesúťažné filmy a poskytuje aj množstvo príležitostí na zaujímavé stretnutia, dôležité pre ďalší rozvoj medzinárodných vzťahov v oblasti kultúry a filmu.
 Horský film Poprad, n. f., Nábrežie Jána Pavla II. 2802/3, 058 01 Poprad
tel. č.: +421 52 7721 060, e-mail: horskyfilm@slovanet.skhorskyfilmpoprad@gmail.com (Mária Hámor, riaditeľka festivalu)
www.mfhf.sk


Filmový festival inakosti 
(14. ROČNÍK, 14. – 19. 10. 2020, BRATISLAVA, NOVEMBER 2020 VO VYBRANÝCH SLOVENSKÝCH MESTÁCH)
Filmový festival inakosti je určený pre lesby, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí (LGBTI), ich rodičov, deti a priateľov. Ide o jediné filmové podujatie na Slovensku, ktoré sa cielene venuje LGBTI minorite. FFI je kultúrnou a osvetovou aktivitou zameranou na zvyšovanie informovanosti širokej verejnosti o živote LGBTI ľudí. Snaží sa prispieť k eliminácii homofóbnych a xenofóbnych postojov v spoločnosti, poskytnúť LGBTI minorite a jej príslušníkom kultúrno-spoločenský rámec na sebapoznávanie.
► Iniciatíva Inakosť, Rajská 4, 811 08 Bratislava 
tel. č.: +421 911 208 452, e-mail: info@ffi.sk (Zita Hosszúová)
www.ffi.sk


Bienále animácie Bratislava (BAB) – Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti
(15. ročník, 5. – 10. 10. 2020, BRATISLAVA, KOŠICE, LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, PRIEVIDZA, PREŠOV, TRNAVA, MARTIN, POPRAD, PIEŠŤANY, TRENČÍN, STUPAVA)
Festival animovaných filmov pre deti a mládež je podujatie, ktoré sa organizuje každé dva roky a jeho cieľom je zvýšiť verejné povedomie o animovanom filme. BAB je jediným festivalom animovaného filmu na Slovensku zameraným výlučne pre deti a mládež. BAB je súťažným festivalom, počas ktorého medzinárodná porota udeľuje viacero významných ocenení. Bohatý festivalový program obsahuje okrem premietania súťažných pásiem aj vernisáže výstav zameraných na animovaný film, master classy, ale aj workshopy animovanej tvorby pre širokú verejnosť. Bienále animácie Bratislava – BAB sa koná pod záštitou a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Organizátorom festivalu je Sekretariát BAB v BIBIANE, medzinárodnom dome umenia pre deti.
► BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, Panská 41, 815 39 Bratislava
tel. č.: +421 2 2046 7141, email: bab@bibiana.sktomas.danay@bibiana.sk (programový riaditeľ Tomáš Danay) www.bibiana.sk


Medzinárodný festival potápačských filmov
(35. ročník, 8. – 11. 10. 2020, PODBANSKÉ) 
Potápačský klub Vodnár Poprad je vyhlasovateľ a zároveň organizátor Medzinárodného festivalu potápačských filmov – MFPF Vysoké Tatry. Súťažné snímky musia mať minimálne 40 % záberov spod vodnej hladiny. Súťaží sa v kategóriách film a video, farebná fotografia, čiernobiela fotografia, kreatívna fotografia a autorské portfólio. Súťažné diela domácich a zahraničných autorov sú zamerané hlavne na problematiku tvorby a ochrany životného prostredia. Zámerom je priblížiť túto časť podvodného sveta čo najširšej verejnosti, ale aj upozorniť na jej ochranu. Sprievodnou akciou MFPF je aj environmentálna akcia Čisté vody, počas ktorej účastníci festivalu – potápači – čistia vybrané tatranské plesá.
► Potápačský klub Vodnár Poprad, Námestie sv. Egídia 3/5, 058 01 Poprad
tel. č.: +421 903 607 025, e-mail: svitanek.p@gmail.com (predseda klubu a organizačného výboru MFPF Pavel Svitánek) 
www.mfpf.eu


Medzinárodný filmový festival ETNOFILM Čadca
(21. ročník, 20. – 23. 10. 2020, ČADCA)
ETNOFILM Čadca je medzinárodné filmové bienále venované problematike etnológie, ako aj sociálnej a kultúrnej antropológie v širokom slova zmysle. Hlavným zámerom festivalu je predstaviť najnovšie dokumentárne filmy o kultúrnej a sociálnej rôznorodosti ľudského spoločenstva a zvýšiť povedomie širokej verejnosti, filmárov a médií o potrebe jej ochrany. Podporiť vznik nových filmových diel na uvedené témy udeľovaním ocenení. Prispieť k rozvoju slovenskej filmovej tvorby v oblasti vizuálnej antropológie a organizovať na pôde festivalu odborné podujatia.
► Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, Moyzesova 50, 022 01 Čadca
tel. č.: + 421 41 4331 250, email: silvia.petrekova@vuczilina.skiveta.stetinova@vuczilina.sk
www.etnofilm.sk


Festival študentských filmov Áčko 2020
(24. ročník, 20. – 24. 10. 2020, BRATISLAVA)
Festivalu Áčko je súťažná prehliadka študentských audiovizuálnych diel vytvorených v predchádzajúcom školskom roku. Jej cieľom je ponúknuť študentom priestor prezentovať svoju tvorbu a možnosť porovnať sa s inými začínajúcimi tvorcami zo slovenského audiovizuálneho prostredia. Zároveň dáva širokej verejnosti, prostredníctvom filmových prehliadok ,možnosť vytvoriť si prehľad o súčasnej tvorbe slovenských študentov. Festival predstaví aj nesúťažné sekcie filmov, bohatý sprievodný program a zahraničných aj slovenských hostí, ktorí divákom poodhalia tajomstvo filmovej ilúzie a reality
► Filmová a televízna fakulta, Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Svoradova 2, 813 01 Bratislava
tel. č.: +421 917 659 199, e-mail: simona.guzi@icloud.com (Simona Guzi)
ftf.vsmu.sk


Be2Can 
(7. ročník, OKTÓBER – NOVEMBER 2020, BRATISLAVA A VYBRANÉ MESTÁ)
Prehliadka festivalového filmu z Berlína, Benátok a Cannes. Aj tento rok prinesie do slovenských kín výber toho najpozoruhodnejšieho a najpodnetnejšieho, čo predstavili súťaže troch najvýznamnejších filmových festivalov.
 Film Europe, Matúškova 10, 831 01 Bratislava
tel. č.: +421 910 185 365, e-mail: marek.suchitra@filmeurope.eu (Marek Suchitra)
www.filmeurope.sk


Festival dobrodružných filmov HoryZonty
(15. ročník, 5. – 7. 11. 2020, TRENČÍN)
Festival HoryZonty je multižánrové podujatie, ktorého súčasťou sú projekcie filmov s outdoorovou tematikou, tematikou cestovania, ekológie a ochrany životného prostredia, prezentácie hostí, besedy, workshopy, tvorivé dielne, výstavy, fotosúťaž, súťaž slovenských a českých neprofesionálnych filmov, športové súťaže a rôzne sprievodné podujatia. Cieľom festivalu je propagovať zdravší životný štýl, aktívny spôsob trávenia voľného času, ekologické témy a humanistické hodnoty. Festival a jeho sprievodné podujatia každoročne navštívi približne 5 000 divákov.
► Občianske združenie HoryZonty, Radlinského 9, 911 05 Trenčín (Mgr. Mária Dutková)
tel. č.: +421 903 770 896, e-mail: info@horyzonty.sk
www.horyzonty.sk


Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet
(21. ročník, 5. – 11. 11. 2020, BRATISLAVA A NESKÔR VO VYBRANÝCH SLOVENSKÝCH MESTÁCH)
MFDF Jeden svet je jediným medzinárodným filmovým festivalom zameraným na dokumentárny film na Slovensku. Na jednej strane má 20-ročnú tradíciu a bohatú sieť partnerov v Česku a v iných európskych krajinách, na druhej strane si buduje svoju suverenitu a vlastnú tvár v reakcii na potreby špecifického prostredia slovenskej audiovízie. V medzinárodnej súťažnej sekcii s názvom Slovensko a Česko za ľudské práva sa stretáva 10 aktuálnych slovenských a českých dlhometrážnych titulov. Okrem tejto sekcie ponúka festival ďalšie filmy z celého sveta a sprievodný program v podobe školských projekcií, projekcií krátkometrážnych filmov, diskusií či krstov kníh. Jeden svet nie je len týždeň trvajúci festival v Bratislave, ale aj celoročné celoslovenské podujatie, ktoré vďaka regionálnym partnerom prebieha v rôznych slovenských obciach.
 Človek v ohrození, n. o., Baštová 5, 811 03 Bratislava
tel. č.: +421 907 626 627, e-mail: eva.krizkova@clovekvohrozeni.sk (Eva Križková)
www.jedensvet.sk


MittelCinemaFest 2020
(18. ročník, 18. – 22. 11. 2020, BRATISLAVA)
MittelCinemaFest je stredoeurópsky festival talianskeho filmu, ktorý sa snaží vyskladať žánrovo pestrú mozaiku zo snímok renomovaných autorov i mladých, začínajúcich režisérov. Ponúkne desať aktuálnych filmov rôznych žánrov, ktoré získali ocenenia na rôznych festivaloch. 
► Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Kapucínska 7, 811 03 Bratislava
tel. č.: +421 2 5930 7111, e-mail: iicbratislava@esteri.it (Ing. Alena Štálniková)
www.iicbratislava.esteri.it


Slávnosť krátkeho filmu
(5. ročník, PRVÁ POLOVICA DECEMBRA 2020, BRATISLAVA, KOŠICE A ĎALŠIE VYBRANÉ SLOVENSKÉ MESTÁ)
Slávnosť krátkeho filmu nadväzuje na podujatie, ktoré vzniklo vďaka medzinárodnej iniciatíve Deň krátkeho filmu. Tá prináša do rôznych kútov sveta krátke filmy v rozličných podobách a formách. Prečo sa toto podujatie koná práve v decembri? Lebo 21. december je najkratším dňom v roku a je symbolicky vyhlásený za Svetový deň krátkeho filmu. December patrí oslave krátkeho filmu, a prehliadka tak ponúkne výber toho najlepšieho z krátkometrážnej tvorby.
 Občianske združenie Disco Sailing, Štefánikova 879/7, 811 06 Bratislava
e-mail: denkratkehofilmu@gmail.com (Alexandra Gabrižová)
www.denkratkehofilmu.sk

Poznámka redakcie: V prílohe informujeme len o festivaloch a prehliadkach, ktoré sa charakterizujú ako filmové. Filmová tvorba býva vo väčšej či v menšej miere zastúpená aj na multižánrových podujatiach, o ktorých budeme informovať v čase ich konania v rubrike Kalendárium (www.filmsk.sk), respektíve Kalendárium špeciál (tlačená verzia Film.sk).

spracovala Zuzana Sotáková