FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

Exhibition On Screen 
1. február            18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Snímka Hieronymus Bosch a jeho podivuhodný svet (r. David Bickerstaff) ponúka možnosť zažiť výstavu holandského umelca Hieronyma Boscha v jeho rodnom meste, kam sa podarilo zhromaždiť väčšinu jeho obrazov a kresieb. Film predstaví Boschovu tvorbu, ktorá je považovaná za jeden z hlavných inšpiračných zdrojov surrealizmu 20. storočia.
www.nostalgia.sk


Výročia osobností: Sam Peckinpah
1. február            18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 95. výročie narodenia amerického režiséra a scenáristu Sama Peckinpaha (21. 2. 1925 – 28. 12. 1984) projekciou jeho filmu Balada o Cable Hogueovi.
www.kino-lumiere.sk


Výročia osobností: Milan Lasica
2., 9., 16. február          18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 80. narodeniny herca a divadelného režiséra Milana Lasicu (3. 2. 1940) projekciami filmov Nylonový mesiac Eduarda GrečneraSladké hry minulého leta Juraja Herza a Srdečný pozdrav ze zeměkoule Oldřicha Lipského.
www.kino-lumiere.sk


Očami filmových spravodajcov
3. február            18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière predstaví menej známu časť tvorby významného slovenského kameramana Jána Ďuriša, ktorý svoju profesionálnu dráhu po skončení pražskej FAMU začínal ako kameraman v Spravodajskom filme. Pásmo nazvané TOP filmové žurnály očami Jána Ďuriša, ktoré tvoria vydania Obzoru č. 1/1972, 11/1973 a 3/1974 a Týždňa vo filme č. 4/1974, 30/1974, 33/1974 a 9/1972, lektorsky uvedie publicita a režisér Rudolf Urc.
www.kino-lumiere.sk


Duša a film
3., 10., 17., 24. február           18.00
(BRATISLAVA – KINO FILM EUROPE)
Kino Film Europe v spolupráci s Ligou za duševné zdravie prinesie aj v januári diskusie na vybrané témy k titulom uvádzaným v rámci cyklu Duša a film. Vo februári to budú filmy Jesenná sonáta (r. Ingmar Bergman), Beautiful boy (r. Felix van Groeningen), Trafikant (r. Nikolaus Leytner) a Švédi z osady (r. Katarína Farkašová).
www.kino.filmeurope.sk


Slovensko vo vojne
4., 6., 11., 13., 18. február       18.20
Double Bill
14. február          18.20/20.40
(Bratislava – Kino Lumière)
Filmotéka Kina Lumière sa pri príležitosti 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny rozhodla v najbližších mesiacoch (február až jún) venovať slovenským filmom, ktoré sa dotýkajú tejto témy. Vo februári bude mať cyklus Slovensko vo vojne podtitul Slovenský štát a ponúkne filmy, ktoré okrem každodennej neistoty, strachu o život a majetok, rozoberajú aj témy ako konformizmus, prospechárstvo, kolaboráciu s klérofašistickým režimom, ale aj pomoc partizánom.

Štefan Uher vo filme Organ (1964) rozpráva príbeh mladého poľského vojaka, ktorý sa ukrýva pred fašistami v kláštore v malom slovenskom meste a pre svoj talent sa ako organista dostane do konfliktu s miestnym netalentovaným regenschorim, ktorého žiarlivosť a zloba vyštve mladého utečenca z bezpečného úkrytu. V ďalšom filme Veľká noc a veľký deň (1974) Uher zachytáva poslednú noc vojny a prvý deň oslobodenia v malej dedine, kde sa skrýva skupina Nemcov na ústupe, pričom okolie je obsadené partizánmi. Tragikomický príbeh Cnostný Metod (1979) Jána Lacka zobrazuje morálny úpadok malomeštiaka a jeho premenu na stúpenca režimu. Mladý učiteľ, ktorý v roku 1943 začína pôsobiť na východnom Slovensku, sa dostáva do konfliktu s kolaborantmi režimu vo filme Muž nie je žiaduci (1983) Jozefa Zachara. O priateľstve medzi dcérou českého kníhtlačiara a židovského chlapca rozpráva snímka Sýkorka (1989) Pavla Gejdoša ml.

S témou cyklu súvisí aj dvojprogram Double Bill a toto tematické napojenie plánujú zostavovatelia Filmotéky zachovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Double Bill vo februári s podnázvom Mať a nemať uvedie filmy Obchod na korze (r. Ján Kadár, Elmar Klos, 1965) a Naši pred bránami (r. Ľudovít Filan, 1970), ktoré tematizujú špecifický aspekt spojený s obdobím druhej svetovej vojny na Slovensku – arizáciu. Oba filmy, každý iným spôsobom, rozoberajú prospechárstvo na úkor osôb odvlečených do koncentračných táborov.
www.kino-lumiere.sk


2 x Robert Eggers
4. – 7. februára
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Špeciálne uvedenie filmov Čarodejnice a Maják režiséra a scenáristu Roberta Eggersa.
www.kino-lumiere.sk


Senior kino
4., 7., 11., 14., 18., 21., 25., 28. február               10.00/16.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových projekcií za zvýhodnené vstupné (2 eurá) pre návštevníkov nad 59 rokov. Platí to aj pre divákov, ktorí prídu do kina ako sprievod svojho rodiča/starého rodiča. Premieta sa dva razy do týždňa (v utorok a v piatok). Ostatní diváci môžu takéto projekcie využiť za štandardné vstupné. Vo februári sú naplánované projekcie filmov Vlastníci (r. Jiří Havelka), Malé ženy (r. Greta Gerwig), Na nože (r. Rian Johnson) a Zažiť to znovu (r. Nicolas Bedos).
www.kino-lumiere.sk


Výročia osobností: Luis Buñuel
5., 7., 8. február            18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 120. výročie narodenia španielskeho scenáristu a režiséra Luisa Buñuela (22. 2. 1900 – 29. 7. 1983) projekciami jeho filmov Toto je úsvit, Denník komornej a Mliečna dráha.
www.kino-lumiere.sk


Pop Up Film Residency
5. február            20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
8. február            20.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Projekcia krátkometrážnej tvorby mladej francúzskej režisérky Camille Degeye vrátane jej osteného filmu Journey Through a Body, ktorý mal premiéru na Týždni kritiky v Cannes. Režisérka je v Bratislave vďaka projektu Pop Up Film Residency a svoje filmy osobne uvedie. Dokument Stuffed (r. Erin Derham) o umení taxidermie zase uvedie jeho producentka Kaleena Kiff. Po projekcii bude nasledovať diskusia nie len o filme, ktorý predstavuje ľudí, ktorí nachádzajúcich život tam, kde ostatní vidia smrť a otvára aj tému ochrany prírody.
www.a4.sk
www.kino-lumiere.sk


Baby kino
5., 12., 19., 26. február           10.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových predstavení pre rodičov s malými deťmi, na ktoré sa dá ísť aj s kočíkom a bez obáv, že by sa niekto sťažoval na plač. Premietania majú výrazne zníženú hlasitosť a v kinosále zostane aj počas projekcií mierne svetlo. Cyklus je určený pre rodičov, nejde o detské filmy.
www.kino-lumiere.sk


Archi_turizmus: Trenčianske Teplice
6. február            18.00
(BRATISLAVA – FOAJÉ)
Podujatie venované architektúre Trenčianskych Teplíc spojené s projekciou dokumentárneho filmu Po sezóne (r. Andrea Kalinová) o jednej z najvýznamnejších budov 20. storočia, opustenom sanatóriu Machnáč. Podujatia sa zúčastnia aj architekt Martin Zaiček a architektka Lenka Borecká.
www.foaje.net


Japonský filmový festival
6. – 9. február
(Bratislava – Kino Lumière)
Festival japonského filmu
13. – 16. február
(Košice – Kino Úsmev)
So snahou o prehĺbenie záujmu o Japonsko a jeho kultúru organizujú Kino Lumière v Bratislave a kino Úsmev v Košiciach v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike a Japonskou nadáciou  prehliadku filmov z tejto krajiny.

Snímka Ošin (r. Šin Togaši) rozpráva príbeh sedemročného dievčatka z početnej chudobnej rodiny, ktoré otec pošle pracovať k bohatým ľuďom. Aj keď sa mu nedarí dobre, snaží sa všetko zvládnuť a nesťažovať sa na svoj osud. Hrdinu snímky Mačací samuraj (r. Jošitaka Jamaguči, Takeši Watanabe) sa kedysi všetci báli, teraz však žije v chudobe, bez rodiny, neschopný živiť sa normálnou prácou. Vo finančnej tiesni prijme zvláštnu objednávku – zabiť bielu mačku. Snímka Ešte raz (r. Hirojuki Itaja) predstaví cez príbeh šikanovaného chlapca a jeho suseda, bývalého umelca, tradičné japonské rozprávačské umenie rakugo. Animovaný film Rudolf (r. Kunihiko Jujama, Motonori Sakakibara, Mikinori Sakakibara) rozpráva o priateľstve medzi zvieratami na motívy kníh o zatúlanom kocúrikovi Rudolfovi, ktoré sú v Japonsku veľmi populárne.

Všetky štyri tituly uvedie Kino Lumière, kde sa festival koná už po šestnástykrát. Kino Úsmev uvedie okrem nich ešte komediálne ladené staršie snímky Swing girls (r. Šinobu Jaguči) a Kuchár v Antarktíde (r. Šúiči Okita) a košický filmový klub Impulz aj ďalšie úspešné japonské a koprodukčné tituly. O tom, že jedlo má moc zbližovať ľudí, rozpráva film Bistro Ramen (r. Eric Khoo). Tituly Naša malá sestra a Zlodeji japonského režiséra Hirokazua Koreʼedu sa dotýkajú témy rodinných a medziľudských vzťahov, podobne ako animovaná snímka Chlapec vo svete príšer (r. Mamoru Hosoda), ktorý hovorí o dôležitosti rodiny, lásky a cti. Prehliadku v Košiciach uzavrie kolekcia krátkych japonských filmov.
www.kino-lumiere.sk
www.kinousmev.sk


Fatih Akin – filmár kultúrnych kontrastov
6., 12., 19., 26. február           19.00
(BRATISLAVA – MÚZEUM KULTÚRY KARPATSKÝCH NEMCOV)
Prehliadka tvorby nemeckého filmára Fatiha Akina. Uvedené budú jeho snímky Proti múru, Na druhej strane, The Cut a Soul kitchen. Podujatie je organizované v spolupráci s Goetheho inštitútom v Bratislave.
www.snm.sk


Hudobné kino
7. február            19.00
(BRATISLAVA – DOM KULTÚRY LÚKY)
Dokumentárny film Bratříček Karel (r. Krystyna Krauze) približuje známe aj nezmámme udalosti zo života pesničkára, básnika a predstaviteľa československého protestsongu Karla Kryla.
www.kzp.sk


Oscarový víkend
7. – 10. február
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Projekcie vybraných titulov nominovaných na ceny americkej Akadémie filmových umení a vied – Oscar v kine Úsmev. Premietať sa budú Le Mans '66 (r. James Mangold), Maják (r. Robert Eggers), Malé ženy (r. Greta Gerwig), Joker (r. Todd Phillips), Parazit (r. Bong Joon-ho), Ako si vycvičiť draka 3 (r. Dean DeBlois), Králičej Jojo (r. Taika Waititi), Vtedy v Hollywoode (r. Quentin Tarantino), Bolesť a sláva (r. Pedro Almodóvar), aj česko-slovensko-ukrajinský film Pomaľované vtáča Václava Marhoula, ktorý bol v užšom desaťmiestnom výbere, ale medzi finálnu päticu nominovaných snímok na Cenu za Najlepší cudzojazyčný film sa napokon nedostal. V poradí 92. ročník udeľovania Oscarov sa uskutoční 9. 2.
www.kinousmev.sk


Inkluzívne kino
8. február            15.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V spolupráci s občianskym združením RATA, ktoré sa venuje deťom s poruchou autistického spektra a ADHD, ponúka kino senzoricky prispôsobené projekcie pre detských divákov so špecifikami zmyslového vnímania a správania. Tentoraz sa bude premietať animovaný film Pat & Mat: Zimné dobrodružstvá (r. Marek Beneš).
www.kino-lumiere.sk


Kino klub LAMPY + Detské kino LAMPÁŠIK
8., 15., 22., 29. február           19.00/15.00
(BRATISLAVA – KAFÉ LAMPY)
Projekcie vybraných slovenských, európskych aj svetových titulov v kaviarenskom prostredí a projekcie filmov pre deti a ich rodičov. Vo februári budú uvedené: Monštrum (r. Martin Snopek),Posledný autoportrét (r. Marek Kuboš), Amy (r. Asif Kapadia), Divoké historky (r. Damián Szifron), Šarkan (r. Martin Smatana), Veľký zlý lišiak a iné príhody (r. Patrick Imbert, Benjamin Renner) a Plechový bubienok (r. Volker Schlöndorff).
www.kafelampy.sk


ZNOVUOBJAVENÉ FILMOVÉ KLENOTY
10. február          11.00/18.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Podujatie začalo už v januári uvedením digitálne reštaurovanej verzie filmu Federica Felliniho Rím (1972) vo Filmotéke Kina Lumière. Film reštaurovali a digitalizovali v laboratóriách LʼImmagine Ritrovata v Bologni, rovnako ako ďalšie snímky, ktoré vo februári uvedie v Kine Lumière kurátor Guy Borlée. Séria týchto projekcií bude prezentáciou filmového archívu Cineteca di Bologna, spolu s ním ju v Bratislave organizujú Taliansky kultúrny inštitút a Slovenský filmový ústav. Premietať sa bude niekoľko krátkych nemých filmov, medzi nimi Satanská rapsódia (r. Nino Oxilia, 1915 – 1917) s Lydou Borelli v hlavnej úlohe a s hudbou Pietra Mascagniho v digitálnej verzii, ktorá vznikla z farebnej, tónovanej a ručne maľovanej kópie. Britský film Brodenie cez rieku (r. George Albert Smith, 1910) reštaurovali z originálnych nitrátových pozitívnych kópií Kinemacolor. V procese Kinemacolor sa využívali len červené a zelené filtre, modrá farba chýbala, ale film pracoval aj so sugesciou. Diváci videli modrú oblohu jednoducho preto, že ju očakávali. Replika zeleného filtra v digitálnom obnovení však umožnila naznačiť prvky modrej. Premietne sa aj francúzsky dokument Holandské účesy a klobúky (r. Alfred Machin, 1910) a taliansky film Impozantná Bologna (1912).

Z Bologne príde na Slovensko aj digitálne reštaurovaná verzia celovečerného filmu Nezvyčajné vyšetrovanie (r. Elia Petri, 1970). Rozpráva o šéfovi oddelenia vrážd v Ríme, ktorý zabije svoju milenku v presvedčení, že ho nebude nikto podozrievať a nič mu nehrozí. Snímka sa stala verejnou obžalobou talianskej korupcie a elitárstva a dodnes nestráca aktuálnosť. Hudbu do nej zložil Ennio Morricone. Okrem Oscara pre najlepší cudzojazyčný film získala aj Veľkú cenu poroty a Cenu FIPRESCI na festivale v Cannes.
www.kino-lumiere.sk


FFi kraťasy
11. február          19.00
(BRATISLAVA – TEPLÁREŇ CAFÉ)
Cyklus projekcií krátkych filmov s LGBTI tematikou sa koná raz mesačne v spolupráci s Filmovým festivalom inakosti. Tentoraz sa premietnu snímky Cognitio (r. Rebecca Emcken), The Half Wall (r. Ida Hansen Eldøen), Denim (r. Daryen Ru), Blood Out of a Stone (r. Ben Allen).
www.inakost.sk


Music & Film
11., 21. február             20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Hudobný dokument Mystify Michael Hutchence režiséra Richarda Lowensteina divákov zavedie do komplikovaného vnútorného sveta frontmana austrálskej kapely INXS Michaela Hutchenca. Lowenstein ako dlhoročný priateľ a spolupracovník kapely vo filme kombinuje zábery z rodinného archívu speváka, ale aj z archívov rôznych médií, záznamy z koncertov, s výpoveďami členov kapely, priateľov i životných partneriek hudobníka.
www.kino-lumiere.sk


Výročia osobností: Jan Werich
12. február          18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 115. výročie narodenia českého herca a režiséra Jana Wericha (6. 2. 1905 – 31. 10. 1980) projekciou filmu Hej-rup! Martina Friča, v ktorom stvárnil jednu z hlavných postáv.
www.kino-lumiere.sk


Kino inak: CinemAfrica
12. február          20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Maki'la je debutom mladej africkej režisérky Machérie Ekwa Bahango. Film mal premiéru na berlínskom festivale v roku 2018. Ústrednou postavou príbehu je mladá žena Maki’la, ktorá opustí svojho muža, neustále opitého šéfa gangu drobných zlodejov. Film, na pozadí autentických záberov z ulíc Kinshasy, rozpráva o patriarcháte a snahe prežiť v súčasnej Demokratickej republike Kongo. Podujatie je organizované v spolupráci s Francúzskym inštitútom.
www.a4.sk


Art On Screen
15. február          18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Snímka Prado – Zbierka plná divov (r. Valeria Parisi) predstavuje známe španielske múzeum v Madride. V sprievode herca Jeremyho Ironsa odhaľuje výtvarné diela géniov, ako boli Goya, El Greco, Velázquez, Rubens, Tizian či Bosch, ale aj dejiny španielskeho národa.
www.nostalgia.sk


Projekcia filmu Priestor na dýchanie (+ diskusia)
15. február          17.00
(BRATISLAVA – FOAJÉ)
16. február          18.00
(ŽILINA – STANICA ŽILINA – ZÁRIEČIE)
Dokumentárny film Priestor na dýchanie režisérky Johanny Schellhagen sleduje históriu „Skupiny opozičných odborárov“ (GoG), ktorá vznikla začiatkom 70. rokov v závode Opel v nemeckom meste Bochum a fungovala až do zatvorenia fabriky v roku 2014. Po premietaní bude nasledovať diskusia s jedným z protagonistov filmu, Wolfgangom Schaumbergom, zakladajúcim členom GoG.
www.foaje.net
www.stanica.sk


VOĽBY
15., 22., 29. február       18.20
(Bratislava – Kino Lumière)
Vzhľadom na blížiace sa februárové parlamentné voľby uvedie Filmotéka Kina Lumière tri filmy, ktoré sa nejakým spôsobom k voľbám vzťahujú. Vybrané tituly zachytávajú skôr odvrátenú stránku procesov voľby a volených reprezentantov. Kupovaniu hlasov ako nástroju predvolebného boja pri voľbe hlavy jednej z hongkonských triád sa venuje film VoľbaJohnnieho Toa.

Protagonistom filmu Božský Paola Sorrentina je politik Giulio Andreotti, ktorý pôsobil v talianskej politike vyše štyridsať rokov a viackrát stál na čele tamojšej vlády. Film ho zachytáva na sklonku politickej kariéry, pred voľbami v roku 1991, keď sa stal doživotným členom talianskeho parlamentu a keď sa v Taliansku zároveň začal veľký proces s mafiou, ktorý poukázal na Andreottiho prepojenie na Cosa Nostru. Aj katolícka cirkev si volí svoju hlavu – pápeža. Film Nanniho Morettiho Máme pápeža! rozoberá situáciu, keď si zvolený reprezentant cirkvi nie je úplne istý svojím nadobudnutým pápežským mandátom.
www.kino-lumiere.sk


MAJSTROVSTVÁ SVETA 1970 S ÚČASŤOU TVORCOV
16. február 18.00
(Poprad – kino Tatran)
Slávnostné premietanie filmov pri príležitosti 50. výročia Majstrovstiev sveta FIS v severských lyžiarskych disciplínach, ktoré sa uskutočnili 14. až 22. februára 1970 vo Vysokých Tatrách. Digitálne zreštaurovaný stredometrážny film Majstrovstvá sveta (1970) uvedú za účasti jeho tvorcov – režiséra Milana Černáka, strihačky Margity Černákovej, dramaturga Rudolfa Urca a kameramana Vladimíra Holloša. Premietať sa budú aj dve krátkometrážne snímky Štefana Kamenického, ktoré vznikli ešte pred samotným podujatím. Reportážny film Tatranské leto 69 (1969) opisuje výstavbu športovísk, infraštruktúry a celkovú prípravu podujatia, Vysoké Tatry (1966) propagujú lokalitu Vysokých Tatier ako vhodnú na usporiadanie majstrovstiev sveta. Podujatie sa uskutoční v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom.
www.kinotatran


Kraťasy z archívu
17. február          18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Filmotéky Kina Lumière s podtitulom Stretnutia, ktorý začal v januári a bude pokračovať až do júna, zostavila a lektorsky ho uvádza filmová historička Eva Filová. Do februárového programu s názvom O fotografii a pamäti vybrala snímky Pamäť (r. Ivan Húšťava, 1975), „Je temno v mojej pamäti...“ (r. Miroslav Cimerman, 1986) a Cesta Magdalény Robinsonovej (r. Marek Šulík, 2008).
www.kino-lumiere.sk


Výročia osobností: Jacques Prèvert
19., 26. február             18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku si pripomenie 120. výročie narodenia francúzskeho básnika a scenáristu Jacquesa Prèverta (4. 2. 1900 – 11. 4. 1977) projekciami filmov Svetlo leta (r. Jean Grémillon) a Deti raja (r. Marcel Carnè).
www.kino-lumiere.sk


4 x Costa-Gavras
20., 21., 27., 28. február          18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku uvedie štyri filmy režiséra Costu-Gavrasa, ktorý je v súčasnosti prezidentom Cinémathèque Française. Premietať sa budú jeho snímky z rokov 1965 – 1970: Zločin v expreseJeden muž navyšeZ a Priznanie.
www.kino-lumiere.sk


Výročia osobností: Daniel Olbrychski
23., 25. február             18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 75. narodeniny poľského herca Daniela Olbrychského (27. 2. 1945) projekciami filmov Krajina po bitke Andrzeja Wajdu a Sekerezáda Witolda Leszczyńského.
www.kino-lumiere.sk


Digitálne kino 1955 – 1975
24. február          18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus uvedie tentoraz pásmo digitálne reštaurovaných slovenských filmov z roku 1967. Ide konkrétne o tituly Sená na Doščanke (r. Karol Skřipský), Hr. Peklo (r. Vlado Kubenko), Nedokončená kronika (r. Rudolf Urc), Mašinka (r. Karol Skřipský), Obyčajné drevo (r. Karol Skřipský), Celé mesto spieva (r. Milan Černák, Otakar Skalski).
www.kino-lumiere.sk


Hororová streda vo Foajé
26. február          18.00
(BRATISLAVA – FOAJÉ)
Cyklus projekcií pre fanúšikov filmových hororov a bizarností prináša raz mesačne na plátno najmenšieho kina v Bratislave to najlepšie z tohto žánru spojené s prednáškou a diskusiou. Vo februári bude uvedený film The Sentinel režiséra Michaela Winnera, ktorý patrí ku klasike hororového subžánru okultného hororu.
www.foaje.net


Iné vízie – vyhlásenie výsledkov
26. február          20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Súťažná prehliadka pohyblivých obrazov Iné vízie SK zahajuje nový ročník prvým slovenským premietaním, ktoré je spojené s vyhlásením víťazného diela. Uvedených bude šesť krátkometrážnych audiovizuálnych titulov na pomedzí filmu a výtvarného umenia, ktoré vybral tohtoročný kurátor, vizuálny umelec a výtvarník Jaroslav Kyša. Premiéru mali na PAF Olomouc v decembri minulého roka.
www.a4.sk


Exhibition On Screen
29. február          18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Snímka Leonardo: Najslávnejšie diela (r. Phil Grabsky) sa venuje umelcovým najznámejším dielam a zároveň ponúka pohľad na umelcov život v širších súvislostiach.
www.nostalgia.sk

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

49. Medzinárodný filmový festival v Rotterdame (HOLANDSKO)
22. 1. – 2. 2.
Komunizmus a sieť alebo Koniec zastupiteľskej demokracie (r. Karel Vachek), Žaby bez jazyka (r. Mira Fornay), Alchymická pec (r. Jan Daňhel, Adam Oľha)
www.iffr.com


Filmový festival Sundance (USA)
23. 1. – 2. 2.
Sh_t Happens (r. David Štumpf, Michaela Mihályi)
www.sundance.org


43. Filmový festival v Göteborgu (ŠVÉDSKO)
24. 1. – 3. 2.
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.goteborgfilmfestival.se


Medzinárodný festival krátkych filmov v Clermont-Ferrand (FRANCÚZSKO)
31. 1. – 8. 2.
Šarkan (r. Martin Smatana), Sh_t Happens (r. David Štumpf, Michaela Mihályi)
www.clermont-filmfest.org


70. Medzinárodný filmový festival Berlinale, Berlín (NEMECKO)
20. 2. – 1. 3.
Služobníci (r. Ivan Ostrochovský), FREM (r. Viera Čákanyová), Šarlatán (r. Agnieszka Holland) trhové projekcie: Sviňa (r. Mariana Čengel Solčanská, Rudolf Biermann), Služobníci (r. Ivan Ostrochovský), Nech je svetlo (r. Marko Škop), Šarlatán (r. Agnieszka Holland), Žaby bez jazyka (r. Mira Fornay)
www.berlinale.de


Medzinárodný filmový festival Virgin Media v Dubline (ÍRSKO)
26. 2. – 8. 3.
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
https://www.diff.ie/


Filmový festival v Glasgowe (VEĽKÁ BRITÁNIA)
26. 2. – 8. 3.
Žaby bez jazyka (r. Mira Fornay), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul)
www.glasgowfilm.org


18. Medzinárodný LGBT filmový festival ZINEGOAK, Bilbao (ŠPANIELSKO)
24. 2. – 8. 3.
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.zinegoak.com


Filmový festival Mittel Punk Europa, Mníchov, Regensburg (NEMECKO)
27. 2. – 8. 3., 28. 2. – 3. 3.
Posledný autoportrét (r. Marek Kuboš), Ostrým nožom (r. Teodor Kuhn), Nech je svetlo (r. Marko Škop), Milosť (r. Jan Jakub Kolski)
www.mittelpunkteuropa.eu