Nina 
(Lehotsky film)

Po Zázraku (2013) je slovensko-česká dráma Nina (2017) druhým celovečerným hraným filmom Juraja Lehotského, ktorý predtým slávil úspechy v dokumentárnej tvorbe – napríklad jeho Slepé lasky (2008) mali premiéru v sekcii Quinzaine des Réalisateurs na MFF v Cannes.

Rozvod v dnešnej spoločnosti nie je ničím výnimočným. Tvorcovia Niny nechceli na túto tému moralizovať ani ju kriminalizovať. Skôr sa snažia upozorňovať na drobnosti, ktoré sú vo vzťahu dôležité, ale dosť často ich prehliadame. Na život rozpadajúcej sa rodiny však scenáristi Juraj Lehotský a Marek Leščák tentoraz nazerajú z pohľadu dvanásťročnej Niny. Otec a mama síce tvrdia, že chcú pre ňu len to najlepšie, ale Nina im nerozumie, cíti sa opustená a oklamaná. Jedinou istotou v jej svete je plávanie a vďaka nemu sa napokon rozhodne pre radikálny ťah.

Z piatich nominácií na Slnko v sieti (réžia, kamera, zvuk, ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe) získal ocenenie herec Robert Roth.

Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD 5.1 s voliteľnými slovenskými a anglickými titulkami a ako bonusy na ňom nájdete informáciu o tvorcoch, galériu fotografií a desaťminútový rozhovor s autormi (Juraj Lehotský, Noro Hudec, Bibiana Nováková, Marek Leščák, Petra Fornayová, Robert Roth).


Joker 
(Magic Box)

Tradícia rôznofarebných obrázkových príbehov tvorí jeden z pilierov americkej popkultúry. Tzv. komiksové stripy, resp. krátke a zväčša vtipné kreslené glosy, postupom času prerástli do rozsiahlych pseudomytologických románov, plných dobrodružných námetov a superhrdinských postáv. Pokročilé digitálne trikové postupy umožnili súčasnému Hollywoodu naplno využiť komerčný potenciál tohto literárneho subžánru. 

Samotný prvý plán tejto vlny sa po takmer dvoch dekádach postupne vyčerpáva a režisér Todd Phillips zinscenoval odyseu najznámejšieho Batmanovho protivníka ako psychologickú sociálnu drámu. Surové zábery zbavené obvyklých komiksových náležitostí nadôvažok našli oporu v jednom z najosobitejších hereckých predstaviteľov súčasnosti. Joaquin Phoenix sa z predvídateľnej karikatúry zloducha pokúsil vykresať mnohovrstevnú ľudskú kreatúru. Súdiac podľa ohlasu kritiky i divákov na celom svete, táto poloha mu vyšla takmer stopercentne. Joker si získal nielen neočakávanú dôveru návštevníkov kín, ale naklonil si aj porotu prestížneho benátskeho festivalu.

„Jokerovské“ DVD prináša, samozrejme, očakávaného oscarového favorita v technicky vynikajúcom anamorfnom prepise obrazového formátu 1,85 : 1, v originálnom znení i s českým dabingom a v kolekcii rôznorodých titulkov k filmu sú zastúpené aj české. Ako bonus sa na DVD ocitol len krátky dokument o nakrúcaní, nazvaný Prosím, privítajte... Jokera!.

Miro Ulman, Jaroslav Procházka