38
(Noemo)

Hokejista Pavol Demitra dokázal prilákať divákov na štadióny a k televíznym obrazovkám. Dlhometrážny dokument o ňom zasa prilákal ľudí do kín, aj tých, ktorí tam asi na dokumente v živote neboli. Vlani na jar zaznamenal úspech najprv film Všetky moje deti a na jeseň ešte výraznejšie posunuli rekord v návštevnosti domáceho dokumentu Lukáš Zednikovč a Daniel Dangl s debutovou snímkou 38. Videlo ju takmer 114-tisíc divákov. Tvorcovia sa rozhodli predstaviť Demitru nielen ako vrcholového športovca, ale predovšetkým ako človeka a silnú osobnosť, na ktorú dodnes spomína celý národ. Vo filme sú použité unikátne archívne zábery, exkluzívne materiály z archívu NHL a osobné výpovede spoluhráčov, priateľov a rodinných príslušníkov. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DTS 5.1 a DD5.1 a ako bonusy sú na ňom trailer, fotografie a krátke príspevky Ako Paľo prišiel o vlasy, Prečo 38, Prečo americká polícia zhabala Paľovi auto a Žúry a košele. Film má voliteľné anglické titulky, čo nie je uvedené na obale. Film vyšiel na DVD aj blu-ray nosiči.


Nový život
(Artileria)

Česko-slovenský koprodukčný dokument Nový život je dlhometrážnym debutom absolventa pražskej FAMU Adama Oľhu. V roku 2005 sa jeho otec, režisér Matúš Oľha, rozhodol opustiť svoju ženu, divadelnú a filmovú herečku Janu Oľhovú, päť dcér a syna a začať nový život. Adam ako najstarší zo súrodencov a posledný muž v rodine skúma otcove staré obrazové záznamy, porovnáva ich so súčasnosťou a pokúša sa zistiť, čo viedlo otca k tejto radikálnej zmene. Mapuje vzťah rodičov od jeho začiatku, odhaľuje problémy v komunikácii medzi mužom a ženou a pozoruje, ako sa problémy rodičov odrazili v živote jeho sestier. Nový život získal Cenu divákov na 16. MFDF Jihlava 2012 a v roku 2014 Cenu za najlepšie využitie archívov v dokumentárnom filme na Focal International Awards v Londýne. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1 a s voliteľnými slovenskými a anglickými titulkami. A s bonusom 2014 – 1984 = 30, ktorý je trojminútovým zostrihom záberov na režiséra od narodenia po súčasnosť a končí sa zábermi jeho malej dcérky a titulom Nový život II.


Polárnik
(K2 Studio)

Po tom, ako získal Cenu Ruskej akadémie vied a Ruskej geografickej spoločnosti na Bajkalskom medzinárodnom filmovom festivale Ľudia a životné prostredie, a po púti po 140 českých a 47 slovenských mestách v rámci Snow film festu vyšiel 56-minútový dokument Pavla Barabáša Polárnik (2014) na DVD ako 24. titul jeho Grand Prix kolekcie. Je to film o pokuse o najdlhší prechod Antarktídy vlastnými silami. Keby bol Peter Valušiak televíznou „rosničkou“, poznal by ho celý národ. Takto o ňom vie len niekoľko nadšencov. Pritom v roku 1998 prešiel ako prvý s tromi Rusmi od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez severný pól až k brehom Kanady. A teraz ho môžete sledovať, ako sa pokúša prežiť sám pri prechode najchladnejším kontinentom. Len on, 200-kilogramový náklad a 2 200 kilometrov dlhá púť naprieč Antarktídou cez južný pól. Ako bonus na DVD nájdete nielen informácie o Valušiakovi, ale aj film o 1. slovenskej expedícii na južný pól v roku 2010 a film Cesta na severný pól z roku 2008. Priložené je druhé DVD s jedenástym titulom Grand Prix kolekcie – 40-minútovou Neznámou Antarktídou (2007).


Žiť pre vášeň
(K2 Studio)

Filmy Pavla Barabáša sú divácky mimoriadne úspešné. Jeho Tepuy: Cesta do hlbín Zeme je dodnes medzi piatimi divácky najúspešnejšími slovenskými dokumentmi v ére samostatnosti. Po roku 2010 však Barabáš rezignoval na klasickú kinodistribúciu a s jeho filmami sa môžete stretávať na festivaloch, na samostatných projekciách spojených s besedami a na DVD. Podobnú cestu má za sebou i jeho najnovší 60-minútový film Žiť pre vášeň z roku 2014, ktorý teraz vychádza ako 25. titul jeho Grand Prix kolekcie. Jeho hrdinom je Poliak Wiesław Stanisławski (1909 – 1933), ktorý v rokoch 1928 až 1933 urobil v Tatrách viac ako 100 zimných a letných prvovýstupov – len s konopným lanom okolo pása. Dvaja priatelia sa po vyše osemdesiatich rokoch vybrali po jeho stopách do zimných tatranských stien. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD2.0 a s voliteľnými anglickými, nemeckými a poľskými titulkami. Ako bonusy na ňom nájdete Stanisławského životopis a súpis jeho zimných a letných prvovýstupov. A v obale sa nachádza i druhé DVD s Barabášovým filmom-meditáciou Ticho nad oblakmi (2009).

Miro Ulman