Zázrak zo Žakoviec

Farár Marián Kuffa zo Žakoviec je pre mnohých ako zázrak. Je to tak trochu cirkevný rebel, ktorý zasvätil život sociálne slabším. Medzi jeho „klientmi“ (ovečkami?) sú narkomani, bezdomovci či recidivisti. O zázrak sa pokúša každý deň aj v chudobných rómskych osadách. „On nehlása evanjelium, on ho žije,“ hovorí režisér Ladislav Kaboš, ktorý o jeho rómskej misii natočil dokument Všetky moje deti.

Režisér Ladislav Kaboš sa v komunite združenej okolo tohto farára neocitol prvý raz. V spolupráci s charizmatickým Kuffom nakrútil predtým už tri snímky a v polovici februára bude mať slovenskú distribučnú premiéru štvrtý dokument Všetky moje deti. „Nemiluj ľudí podľa ich zásluh, ale podľa ich potrieb,“ také je motto kňaza žijúceho na východnom Slovensku. Jeho košatý životný príbeh bol a doteraz je inšpiráciou pre Kaboša, ktorý sa s ním spoznal pred pätnástimi rokmi. „Po desiatich rokoch som sa chcel do Žakoviec vrátiť a pokračovať v príbehoch jednotlivých postáv tejto komunity. Pri jednej návšteve som sa dozvedel, že Maroš sa okrem žakovskej komunity začal intenzívne venovať chudobným Rómom v blízkych osadách. Raz som sa s ním vybral do osady. Viezol pre Rómov starý nábytok. Postupne sondoval terén, nadväzoval prvé kontakty, snažil sa svoju pomoc smerovať skutočne k tým najchudobnejším,“ začína svoje rozprávanie Ladislav Kaboš. „To prostredie obrovskej biedy a beznádeje ma filmársky a ľudsky uchvátilo. Rozhodol som sa teda, že môj ďalší dokument bude časozberne sledovať nielen Marošovu mravčiu robotu, ale aj príbehy niekoľkých rómskych rodín.“

Samotné nakrúcanie však bolo niekedy ťažké, koniec-koncov, platí to aj pre Kuffovu prácu. Štáb si musel zvyknúť na iný svet, kde všetko funguje vlastným tempom a tamojší ľudia si cenia iné hodnoty ako „gadžovia“. Podľa režiséra sú však v istom zmysle slobodnejší ako my, pretože tak nelipnú na veciach. „Sú viac spätí s prírodou, ale sú aj nevyspytateľní,“ poznamenáva režisér. „Počas jedného nakrúcania v Huncovciach sa pri rozdeľovaní nábytku zo starej avie strhla bitka. Opití Rómovia zaútočili na kameramana – môjho syna Michaela. Ten to však zvládol dobre. Točil dovtedy, dokiaľ sa nezavelilo na rýchly ústup. Maroš tomu hovorí branno-bezpečnostný beh,“ opísal riskantné natáčanie Kaboš . „Ja som medzitým dvakrát nakrúcal v Líbyi počas občianskej vojny, a keď som sa so štábom vrátil domov celý a zdravý, myslel som si, že to najhoršie mám už za sebou. Netušil som, že prekvapenia, šokujúce zvraty a zúfalé improvizácie ma ešte len čakajú, keď sa spolu s Marošom pustím do rómskej misie,“ pokračuje režisér. Podľa jeho pozorovaní je v týchto osadách vážnym problémom alkohol ako bezprostredná príčina agresivity. Aj preto mu pri tvorbe dokumentu asistovali rómski pomocníci, ktorí mu radili, kedy do osady ísť a kedy radšej nie. Na otázku, ako dopadlo kňazovo úsilie, Kaboš nechce odpovedať, aby neprezradil všetko vopred. Rómska misia sa však nekončí, Kuffa rozšíril svoju pomoc do deviatich najbližších osád. A o tomto „zázraku“ počuli aj za hranicami Slovenska, veď do Žakoviec chodia rôzne zásielky alebo tam prichádzajú brigádnici a Američania dokonca vyslali skupinu kadetov, aby v lete pomáhali v miestnej farnosti.

Film Všetky moje deti nie je len pohľadom na problémy, s ktorými sa konfrontuje spomínaná komunita a kňaz Marián Kuffa, je o skutočných a konkrétnych činoch, ktoré majú pomôcť. Podľa filmára znie posolstvo jeho snímky nasledovne: „Byť vnímavý k ľuďom, ktorí sú na tom horšie, ako som ja. Bez ohľadu na to, či ide o bezdomovca, osamelého človeka, alebo človeka v núdzi. Bez ohľadu na farbu pleti či náboženské vyznanie. Maroš hovorí, že Boh nás nebude súdiť za to, čo sme nemohli urobiť, ale za to, čo sme mohli a neurobili.“ Režisér zároveň dodáva: „Maroš verí, že aj keď nie je všade

vidieť jeho pomoc okamžite, najdôležitejšie sú zmeny, ktoré oči nevidia. Tie, ktoré sú ukryté vnútri. A to, čo je skryté vnútri, čiastočne odhalíme v našom filme.“ Dokument Všetky moje deti je o to aktuálnejší, že naznačuje rôzne cesty riešenia zložitej rómskej otázky. V čase narastania protirómskych nálad a nacionalistických vášní, keď nie je v hre len Slovensko, ale celá Európa, nám Kuffa s Kabošom ponúkajú príklad, ako sa dá situácia zlepšiť.

Zuzana Sotáková (absolventka Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave)

FOTO: Media Film

 

Všetky moje deti (r. Ladislav Kaboš, Slovensko/Česko, 2013)
Celkový rozpočet filmu: 199 000 eur (podpora AVF a RTVS v rámci zmluvy so štátom: dovedna 71 500 eur)
Počet kópií, v ktorých sa film bude distribuovať v slovenských kinách: film bude uvádzaný na DCP nosičoch, blu-ray a DVD nosičoch