FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

Slovenský film 2013 – TOP Film.sk
február 2014
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Kino Lumière si vo februári pripomenie päť slovenských filmov, ktoré podľa hodnotenia filmových teoretikov a kritikov v mesačníku Film.sk patria k špičke slovenskej dlhometrážnej produkcie roku 2013. Ide zároveň o filmy, ktoré sa stretli s veľmi pozitívnym prijatím na filmových podujatiach v zahraničí. Diváci sa tak môžu tešiť na filmy Môj pes Killer (r. M. Fornay), Kauza Cervanová (r. R. Kirchhoff), Krehká identita (r. Z. Piussi), Ďakujem, dobre (r. M. Prikler) a Zamatoví teroristi (r. P. Pekarčík, I. Ostrochovský, P. Kerekes).
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk


Osobnosti a výročia: František Vláčil
4. február  18.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

František Vláčil je ikona českej filmovej réžie s nenapodobiteľným štýlom. Jeho film Marketa Lazarová (1967) je považovaný za najlepší československý film vôbec. Vláčilove nedožité deväťdesiate narodeniny si pripomenieme jeho ďalším významným filmom Adelheid (1969).
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk


Kritické okienko: Open Design Network
4. február  18.00 – 22.00
(BRATISLAVA – KINO FOAJÉ – ŠTEFÁNIKOVA 16)

Výstava vizuálnej kritiky, tentoraz na tému Moc médií, je sprievodnou akciou Kina Foajé: Zimné 4 živly – Moc médií. Autormi budú dizajnéri siete Open Design Network Veronika Melicherová, Hana Hudáková a Katarína Lukić Balážiková. Výstava predstavuje animácie premietané do ulice.
www.foaje.net


4 živly uvádzajú: Moc médií
4. február  19.00
(BRATISLAVA – KINO FOAJÉ – ŠTEFÁNIKOVA 16)

Ako ochutnávku 3. ročníka zimného filmového seminára 4 živly (28. 2. – 2. 3. 2014, Banská Štiavnica) pripravili jeho organizátori filmovú projekciu vo Foajé. V roku 2014 bude témou podujatia Moc. Jej rôznorodým podobám a formám sa bude venovať letný seminár, kým zimné 4 živly rozoberú tému Moc médií. Ako dokážu médiá ovplyvňovať spoločnosť? Akú súvislosť majú mediálne obrazy s realitou? Nakoľko im dôverujeme a nakoľko by sme mali?
www.foaje.net


Filmový maratón s Nymfomankou/Kino inak
7. február  19.00
(BRATISLAVA – A4 – KARPATSKÁ 2)

Vyše štvorhodinové dielo kontroverzného dánskeho režiséra Larsa von Triera sa v kinách premieta v dvoch častiach. V Kine inak máte možnosť vidieť v jeden večer všetkých osem kapitol príbehu. O chorobnej závislosti na sexe a o pocitoch viny a hanby si navyše môžete medzi projekciami podebatovať so zaujímavým hosťom.
www.a4.sk


Archívne kino – téma: Film a literárne kroniky 19. storočia
10., 17., 24. február
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Archívne pondelky vo februári predstavia filmové spracovania literárnych predlôh od Victora Huga a Stendhala. V dielach Bedári a Vanina Vanini zachytili títo francúzski spisovatelia atmosféru prvých desaťročí devätnásteho storočia. V dvoch filmových verziách s rovnomenným názvom Bedári (nakrútených v rokoch 1958 a 1982) sú prítomné aj dejinné súvislosti Napoleonovej vlády a nasledujúceho obdobia. Vo filme Vanina Vanini (1961) slúži režisérovi Robertovi Rossellinimu ako dejinné pozadie boj tajného revolučného spolku karbonárov.
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk


Osobnosti a výročia: Sergej Paradžanov
11., 18., 25. február
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Paradžanovova imaginácia bola výnimočná, jeho vysoko štylizované diela jedinečné, jeho výtvarné videnie sa naplno odrážalo v obrazoch jeho filmov: či už v obrazoch inšpirovaných folklórom – film Tiene zabudnutých predkov (1964) –, alebo v sprítomnení poetiky (a poézie) predchádzajúcich storočí, odrazoch štruktúr orientálnych kobercov a byzantskej mozaiky, ako je to vo filmoch Farba granátového jablka (1968) a Legenda o Suramskej pevnosti (1984). Všetky tri spomínané diela sa budú k nedožitým deväťdesiatim rokom Sergeja Paradžanova premietať v Kine Lumière.
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk


Zamatoví teroristi
13. február  18.00
(BRATISLAVA – A4 – KARPATSKÁ 2)

Premietanie dokumentárneho filmu Zamatoví teroristi súčasne s jeho projekciou na Berlinale. Traja režiséri filmu (Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský a Peter Kerekes) film uvedú cez Skype priamo z premiéry na berlínskom festivale.
www.a4.sk


Filmový kabinet – Francúzska nová vlna a premena: Na konci s dychom
13. február  18.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Vo februári sa začína tretí semester vzdelávacieho programu Filmový kabinet s podtitulom Cesty dospelosti. Prvé stretnutie je venované francúzskej novej vlne. Približne v polovici päťdesiatych rokov minulého storočia sa začína vo Francúzsku proces radikálnej premeny kinematografickej krajiny, ktorý kulminuje v období tzv. francúzskej novej vlny (1959 – 1963). V tomto období debutovalo približne 160 režisérov. Do popredia najvýraznejšie vystúpila skupina tvorcov (pôvodne filmových kritikov) združených okolo časopisu Cahiers du cinéma – Jean-Luc Godard, Claude Chabrol, Jacques Rivette, Eric Rohmer a François Truffaut. Mladí Turci, ako bývajú niekedy označovaní, prišli s novou, radikálne deklarovanou víziou kinematografie.
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk


Kino Fest Anča: Čarovný svet animovaného filmu s osobnou účasťou Rudolfa Urca #3
13. február  19.00

(BRATISLAVA – KINO FOAJÉ – ŠTEFÁNIKOVA 16)

Pokračovanie dokumentárneho cyklu o dejinách slovenského animovaného filmu s účasťou najerudovanejšieho človeka v tejto oblasti Rudolfa Urca. Tešiť sa môžete na časti: Chcel by som byť ceruzkou – o Viktorovi Kubalovi z pohľadu spolutvorcov, Keď bábky ožijú – o zrode slovenského bábkového filmu a jeho raketovom štarte a Do sveta – o distribúcii a predaji animovaných filmov v osemdesiatych rokoch.
www.foaje.net


Kino Kinečko: Jiné vize
20. február  19.00
(BRATISLAVA – KINO FOAJÉ – ŠTEFÁNIKOVA 16)

Nové číslo časopisu Kinečko je venované českej kinematografii. Ako dôkaz, že ide o výsostne súčasný pohľad na filmovú tvorbu našich susedov, uvádzame kurátorský výber dramaturgov Přehlídky animovaného filmu PAF v Olomouci s názvom Jiné vize.
www.foaje.net


KKKinečko
21. február  20.00

(BRATISLAVA – A4 – KARPATSKÁ 2)

Časopis Kinečko otvára svoju piatu sezónu. Oslávi ju krstom nového čísla zameraného na českú kinematografiu zo súčasného slovenského pohľadu. Súčasťou filmovej oslavy nášho bratstva bude projekcia experimentálneho filmu KKK (Kúsok, Krížová cesta, Kotúč) českého tvorivého združenia Argentum Vivum. Premietať ho budú naživo tvorcovia zo svojich 8 mm, 16 mm a 35 mm projektorov. Českí hostia budú vzápätí aj hrať do tanca.
www.a4.sk


Futurologický kongres/Kino inak
22. február  20.00
(BRATISLAVA – A4 – KARPATSKÁ 2)

Tvorca úspešného animovaného dokumentu Valčík s Bašírom (2008) – izraelský režisér Ari Folman – prichádza tentoraz so sci-fi príbehom, v ktorom opäť originálnym spôsobom kombinuje herecké výkony s animovanými pasážami. Futurologický kongres získal Európsku filmovú cenu za najlepší animovaný film.
www.a4.sk


iShorts/Kino inak
26. február  18.30, 20.00
(BRATISLAVA – A4 – KARPATSKÁ 2)

V rámci pravidelného cyklu projekcií iShorts máte v Kine inak jedinečnú možnosť vidieť všetky tituly nominované na Oscara 2014 v kategórii krátky animovaný a krátky hraný film.
www.a4.sk


Music & Film – Muse – Live in Rome Olympic Stadium
26. február  20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Záznam koncertu anglickej kapely Muse na Olympijskom štadióne v Ríme v júli 2013. Spektakulárnu javiskovú show, využívajúcu pyrotechniku, veľké obrazovky a niekoľko hercov, videlo 61-tisíc nadšených divákov. Vynikajúci priestorový zvuk DD5.1 umožní naplno vyznieť nielen piesňam z aktuálneho albumu The 2nd Law, ale aj klasikám, ako sú Uprising, Supermassive Black Hole, Starlight, Time Is Running Out, či Knights of Cydonia.
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk, www.ticketportal.sk


Filmový kabinet – Československá nová vlna (I) a umelecká tvorba: Slnko v sieti
27. február  18.00

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Koncom februára pokračuje tretí semester vzdelávacieho programu Filmový kabinet – Cesty dospelosti stretnutím, ktoré je venované československej novej vlne. Po uvoľnení v druhej polovici päťdesiatych rokov sa slovenská kinematografia v šesťdesiatych rokoch stáva svetovou. Po filmoch pod diktátom marxisticko-leninskej estetiky z predošlej dekády náhle obracia pozornosť na všed-nosť človeka a jeho existenciu. V dielach Hanáka, Havettu a Jakubiska sa napokon tematizuje aj problematika samotnej umeleckej tvorby, jej koreňov a zmyslu. Centrálnym pojmom sa tak stáva hra a jej vzťah k autenticite na jednej strane a k zmyslu na strane druhej.
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk, www.ticketportal.sk


Kino Foajé: Tvoje slza, můj déšť
27. február  19.00
(BRATISLAVA – KINO FOAJÉ – ŠTEFÁNIKOVA 16)

Filmový debut scenáristky a režisérky Evy Lustigovej s jej osobnou účasťou na premietaní.
www.foaje.net


Atomic Age/Veľká noc/Kino inak
28. február  18.00, 20.00
(BRATISLAVA – A4 – KARPATSKÁ 2)

Štartujeme nový cyklus projekcií: Filmové duetá – dva filmy na jednu tému v rámci jedného večera. Tentoraz je spojením nočné mesto. Uvedieme filmy Atomic Age (r. Héléna Klotz) a Veľká noc (r. Petr Hátle).
www.a4.sk

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

37. MFF Göteborg (ŠVÉDSKO)
24. január – 3. február

V sekcii Rómske obrázky sa bude premietať film Môj pes Killer (r. M. Fornay).
www.giff.se


Ozveny 17. MFDF Jihlava, Brusel (BELGICKO)
31. január – 8. február

Premietanie filmu Roberta Kirchhoffa Kauza Cervanová.
www.dokument-festival.cz


Maratón filmov Pavla Barabáša, Sofia (BULHARSKO)
3. – 6. február

V spolupráci so slovenským veľvyslanectvom v Sofii, s Poľským kultúrnym inštitútom a festivalom Bansko Film Festival sa premietne 12 filmov Pavla Barabáša, ktoré boli ocenené na festivaloch v Bulharsku. Maratón filmov Pavla Barabáša otvorí sám tvorca uvádzaných snímok a zároveň bude viesť workshop nielen pre študentov filmovej akadémie.
www.banskofilmfest.com/2014/01/17/movie-marathon-the-films-of-pavol-barabas/


Medzinárodný filmový festival Bombaj (INDIA)
3. – 9. február

Premietanie filmu Sneh (r. I. Šebestová).
www.miff.in


64. Medzinárodný filmový festival Berlín (NEMECKO)
6. – 16. február

Viac sa o slovenskej účasti na festivale dočítate v rubrike Aktuálne.
www.berlinale.de


Medzinárodný festival horských filmov Vancouver (KANADA)
7. – 15. február

Premietanie filmu Pavla Barabáša Stopy na hrebeni.
www.vimff.org


Tigre v meste, Paríž (FRANCÚZSKO)
11. február

Premietanie filmu Tigre v meste (r. J. Krasnohorský) v Inštitúte východných jazykov.
www.mzv.sk/siparis


Jánošík 1921, Varšava (POĽSKO)
12. február

Premietanie filmu Jánošík (1921, r. J. Siakeľ) v Slovenskom inštitúte vo Varšave.
www.mzv.sk/sivarsava


17. MFF ZOOM – ZBLIŹENIA, Jelenia Góra (POĽSKO)
18. – 23. február

Zvláštne uvedenie filmu Môj pes Killer (r. M. Fornay). V hlavnej súťaži bude premietnutý dokument Ja a Lucia (r. P. Komár). Režisér Adam Oľha bude viesť v rámci festivalu workshop.
www.zoomfestival.pl


Kino Visegrad, Paríž (FRANCÚZSKO)
22. február

Premietanie filmu Slepé lásky (r. J. Lehotský).
www.mzv.sk/siparis


8. medzinárodný filmový festival Domžale (SLOVINSKO)
24. – 28. február

Premietanie filmu Pavla Barabáša Stopy na hrebeni.
www.imffd.com