Útek z Alcatrazu
(Magic Box)

Väzenia sú údajne plné nevinných ľudí. A mnohé z týchto „neviniatok“ sa stali stredobodom pozornosti vďaka zručným filmárom. Režisér Don Siegel s týmto žánrovým kánonom od začiatku počíta, no jeho uchopenie komerčných pák je odbremenené od prvoplánového akčného kalkulu. Námet s až dokumentárnou presnosťou dramatizuje útek trojice väzňov uskutočnený v legendárnej „Skale“ 11. júna 1962. Vtedy zo svojich ciel zmizli bratia Anglinovci – bankoví lupiči – a recidivista s údajne nadpriemerným IQ Frank Morris. Siegel rezignoval na neustávajúce dramatické vŕšenie ponúkajúcich sa zvratov a príbeh rozvíja v značne asketickom štýle. Napätie sa tak kumuluje do záverečných minút, keď väzni zúročujú starostlivo naplánovaný a do posledného detailu umne premyslený plán úteku. Jeho kľúčové prvky Siegel doslovne preberá z dobových vyšetrovacích záznamov. Režisérovým hereckým tromfom je predstaviteľ hlavnej úlohy Clint Eastwood. Podobne ako prvé DVD vydanie tohto legendárneho filmu z roku 2001 neprináša ani edícia DVD Bestsellery žiadne bonusy. K pôvodnému zneniu a českým titulkom však pribudol aspoň český dabing, známy aj z VHS.


Hodina dejepisu
(Filmpark production)

V roku 2013 vznikol v koprodukcii spoločnosti Filmpark production a Rozhlasu a televízie Slovenska 57-minútový dokumentárny film Dušana Trančíka Hodina dejepisu. Režisér sa v ňom venuje téme Trianonskej zmluvy z roku 1920, vnímaniu jej dôsledkov v dnešných časoch a prostredníctvom nej i spolunažívaniu väčšiny a menšiny na území bývalého Rakúsko-Uhorska. Robí to jednak formou filmového „dialógu“ maturantov a ich pedagógov z niekoľkých slovenských a maďarských gymnázií, z ktorého vyplýva odlišnosť ich pohľadov na túto tému (no zároveň prekvapujúca rozhľadenosť študentov), ale aj prostredníctvom inscenovaného poetického motívu dievčaťa z maturitného tabla z roku 1920. Hodina dejepisu bola s priaznivým ohlasom uvedená na festivaloch a prehliadkach doma i v Maďarsku a Dušan Trančík si za jej réžiu odniesol z vlaňajšieho udeľovania Igricov tvorivú prémiu za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu. Snímka je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9 a so slovenskými, maďarskými a anglickými titulkami.


Môj pes Killer
(Bontonfilm)

Druhý dlhometrážny film Miry Fornay Môj pes Killer má za sebou úspešný rok. Po svetovej premiére na prestížnom MFF Rotterdam 2013, odkiaľ si ako prvý slovenský film v histórii odniesol hlavnú cenu Hivos Tiger, putoval po svete a zbieral ocenenia, dostal sa i do oficiálneho širšieho výberu Európskej filmovej akadémie na Európske filmové ceny za rok 2013 a Slovenská filmová a televízna akadémia ho vybrala ako národného kandidáta na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Dej tohto autorského filmu Miry Fornay sa odohráva počas 24 hodín na slovensko-moravskom pohraničí. Hlavným hrdinom je 18-ročný osamelý skín (Adam Mihál), v ktorého živote nastane dramatický zlom, keď sa dozvie zamlčiavané rodinné tajomstvo. Film, rozprávaný pomalým tempom v dlhých záberoch, zaujme realistickou surovou atmosférou a výkonmi nehercov v hlavných úlohách, ktoré mu dodávajú autentické, miestami až dokumentárne vyznenie. Je to film nielen o rasizme, ale i „o snahe prežiť a niekam patriť“, ako povedala režisérka. Môj pes Killer je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9 a s voliteľnými českými, anglickými titulkami a českými titulkami pre nepočujúcich.


Walking Dead
(Magic Box)

Živá mŕtvola alias zombie patrí k najčastejšie používaným „rekvizitám“ hororového žánru. Od bledej postavy manipulovanej svojím „stvoriteľom“ z počiatkov kinematografie to dotiahla až k rozkladajúcim sa telám, ktoré devastujú brániace sa zvyšky preživšej populácie. Od roku 1968, keď George A. Romero zinscenoval Noc živých mŕtvych, sú navyše podobné námety obohatené o existenciálno-sociálne otázky ľudstva, rezonujúce v extrémnom okamihu pominuteľnosti. Od roku 2004 zažíva tento mŕtvolný subžáner svoju „novú vlnu“. Tvorcovia televízneho seriálu Walking Dead vychádzali z rovnomenného komiksu. Jeho ústrednou postavou je šerif Grimes. Pri výkone služby ho postrelia a z bezvedomia sa preberie do sveta zasiahnutého neznámou nákazou. Walking Dead ako celok oplýva takmer dokonalou výpravou, no postavy sú len plocho načrtnuté a námety jednotlivých epizód klišéovité v snahe o povrchné moralistické filozofovanie, úsporne prekladané atraktívnymi dejovými líniami vyplývajúcimi z predlohy. Domáca DVD edícia prvej série na dvoch diskoch ponúka prvých šesť epizód. Oproti zahraničným edíciám nabitým bonusmi je k dispozícii len dabing a pôvodné znenie s titulkami.

Miro Ulman, Jaroslav Procházka