► Nový pôvodný 13-dielny seriál RTVS Kolonáda, ktorý sa odohráva v prostredí kúpeľov a vznikol v réžii Stanislava Párnického, odštartoval s veľkým diváckym záujmom. Jeho prvú časť pozeralo 12. januára 440 000 divákov, čo z neho urobilo najsledovanejší nespravodajský program dňa s podielom na trhu 18,2 percenta.

► Cenu Trilobit Beroun 2013, ktorú udeľuje Český filmový a televízny zväz FITES, získali aj dve slovenské snímky. FITES a mesto Beroun udelili Cenu poroty scenáristovi a režisérovi Robertovi Kirchhoffovi za dokument Kauza Cervanová. Cena Trilobit Beroun 2013 pripadla režisérovi Zdeňkovi Tycovi a scenáristke Markéte Bidlasovej za film Ako nikdy, ktorý je slovenskou minoritnou koprodukciou. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo 18. januára.

► Táňa Pauhofová získala nomináciu na Českého leva v kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe za výkon vo filme Hořící keř (r. Agnieszka Holland). Zuzana Mauréry je nominovaná v kategórii najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe v minoritne slovenskej koprodukčnej snímke Colette (r. Milan Cieslar) a Marián Geišberg získal nomináciu v kategórii najlepší herec v hlavnej úlohe za film Revival (r. Alice Nellis). Nominácie na ceny, ktoré udeľuje Česká filmová a televízna akadémia, boli zverejnené 22. januára a slávnostné vyhlasovanie výsledkov sa uskutoční 22. februára. Dvanásť nominácií má minoritná slovenská snímka režiséra Zdeňka Tyca Ako nikdy a osem nominácií získal ďalší slovenský koprodukčný film Klauni režiséra Viktora Tauša. Šancu získať Českého leva za kostýmy má aj film Petra Nikolaeva Cyril a Metod – Apoštoli Slovanov, nakrútený takisto v slovenskej koprodukcii.

► Dňa 22. januára vyšlo DVD so siedmimi dielmi nového animovaného seriálu pre deti Mimi & Líza Kataríny Kerekesovej. Filmy majú dovedna 52 minút a DVD obsahuje aj anglické titulky. Príbehy dvoch neobyčajných dievčat nedávno vyšli aj v knižnom spracovaní.

jar