Iveta Grófová
režisérka

Spolu s Markom Leščákom a kameramankou Denisou Buranovou pripravujem celovečerný film na motívy knihy Moniky Kompaníkovej Piata loď. Dokončujem časozberný dokument pre ČT o matkách samoživiteľkách, ktoré pol roka nacvičovali divadelné predstavenie vychádzajúce z ich života. Film sa volá Samodiva – divadelní blues pro sólo matky. Paralelne dokončujem svojich 10 minút do poviedkového filmu Slovensko 2.0 a venujem sa príprave dokumentu Reborn o vzťahu ľudí k realistickým kópiám bábätiek. Dokončujem doktoranské štúdium a je toho nejako veľa. Som však vďačná za to, že robím presne to, čo ma baví.

 

Marek Kuboš
dokumentarista

Venujem sa montáži dokumentárneho filmu Dôchodcovia – made in Slovakia, dlho som hľadal výslednú skladbu filmu, snažil som sa ustrážiť charakter postáv a myšlienky, a po mnohých kompromisoch v sebe (tie sú neoddeliteľnou súčasťou tvorby) verím, že som v cieľovej rovinke. Po tomto procese nasleduje ešte postprodukcia. Spoločne s Fedorom Blaščákom pripravujeme film pod pracovným názvom !, ktorý nadviaže na moje filmy HLAS 98 (1999) a Taká malá propaganda (2001) a dotvorí „malú“ dokumentárnu trilógiu obdobia jedného „veľkého“ premiéra. Uchádzame sa o podporu v AVF, uvidíme, ako to tam dopadne.

 

Ján Ďuriš
kameraman

Režisér Juraj Jakubisko ma požiadal o spoluprácu na historickom veľkofilme Slovanská epopeja. V lete minulého roku sme absolvovali prvé obhliadky. Túto jar začneme natáčať prvé zábery, ktoré budú slúžiť ako test na výber najvhodnejšej trikovej technológie. Ako vedúci Ateliéru kameramanskej tvorby a fotografie FTF VŠMU sa snažím aj v ére digitálnej kinematografie udržať pôvodnú koncepciu výučby mladých kameramanov. Dobrý kameraman musí poznať všetky technologické postupy, len tak bude schopný natočiť dobrý film. Snažím sa svojim študentom vysvetliť, že nie je dôležité, na čo natáčame, ale čo natáčame!