Dunaj na Dunaji

Český dokumentárny film Dunaj vědomí (r. David Butula, 2019) odhaľuje zákulisie legendárnej brnianskej alternatívnej kapely Dunaj. „Jej členovia sa po rokoch stretávajú a sú odhodlaní zabudnúť na krivdy a nezhody z minulosti s cieľom spoločne odohrať pre svojich fanúšikov koncert na festivale v rumunskom Banáte. Na cestu sa vydávajú loďou po prúde rieky Dunaj, spomínajú na minulosť a reflektujú svoju hudobnú kariéru,“ približuje dramaturg cyklu Music & Film v Kine Lumière Miro Ulman. Keďže kiná na Slovensku sú zatvorené, film Dunaj vědomí uvedie v slovenskej premiére virtuálna kinosála Kino doma. Diváci sa môžu tešiť na šestnásť piesní od kapely, ktorá obnovila koncertnú činnosť a začala opäť tvoriť. „Bohužiaľ, koncert Dunaja a Ivy Bittovej v Bratislave bol zrušený, a tak je virtuálna projekcia tohto dokumentu jedinou šancou, ako sa s Dunajom a jeho hudbou stretnúť na Slovensku aspoň vo filme,“ dodáva Ulman.

Music & Film: Dunaj vědomí
15. decembra o 20.20 h.
virtuálna kinosála Kino doma

www.kino-doma.sk


Harmónia človeka a prírody

Karol Skřipský nebol len režisérom: tvoril námety, písal scenáre a vo väčšine prípadov stál pri svojich filmoch i za kamerou – aj preto sa považuje za jednu zo zakladateľských osobností slovenského autorského dokumentu s vlastným štýlom. Svoju pozornosť venoval kráse krajiny, ale aj kráse hmoty, štruktúram tvarov, detailom a prepojeniam človeka s prírodou. Väčšina jeho filmov sa odohráva v horskom prostredí, ktoré veľmi dobre poznal. Portál DAFilms uvedie v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom výber z jeho tvorby. V Senách na Doščanke (1967) zachytáva Skřipský podtatranský kraj odrezaný od sveta, mentalitu ľudí aj ťažké sociálne podmienky, v ktorých žijú. Ľudovým remeselníkom, ktorí z dreva vyrábajú užitočné a krásne predmety, sa venuje vo filme Obyčajné drevo (1964) a v snímke Mašinka (1967) zachytáva jednu z posledných lesných železničiek v Remetských Hámroch. Rok zo života Ľudovíta Čonku a jeho ženy, ktorí sú jedinými obyvateľmi opusteného ostrova tvoreného riekou Latoricou, dokumentuje jeden z jeho najznámejších filmov Štyri dni Ľudovíta Čonku (1967).

Profil: Karol Skřipský
od 28. novembra
DAFilms.sk
www.dafilms.sk


Kým sa skončí tento rok

DAFilms v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom ponúkne divákom online výber celovečerných filmov Petra Solana. Snímka Čert nespí (1956) je prvou slovenskou filmovou satirou a Solan ju nakrútil ako čerstvý absolvent FAMU spolu s režisérom Františkom Žáčkom. Predlohou im boli tri satirické poviedky Petra Karvaša. Podľa predlohy tohto dramatika a scenáristu vznikol aj film Prípad Barnabáš Kos (1964). Skromný nevýznamný hráč na triangli (Josef Kemr), z ktorého sa nečakane stane vedúci veľkého symfonického orchestra, sa spočiatku povýšeniu bráni, ale postupne je stále viac opitý mocou, spojenou s jeho funkciou. K dielam, ktoré zo Solanovej tvorby rezonujú najviac, patrí príbeh z koncentračného tábora Boxer a smrť (1962). Pod scenár podľa poviedky poľského spisovateľa a scenáristu Józefa Hena sa spolu s ním podpísal Tibor Vichta a v snímke, ktorá zaznamenala aj medzinárodný ohlas, stvárnil hlavnú postavu Štefan Kvietik. DAFilms sprístupní aj snímku Kým sa skončí táto noc (1965), ktorá nedávno vyšla ako blu-ray v prestížnom britskom vydavateľstve Second Run.

Hrané filmy Petra Solana
od 20. decembra
DAFilms.sk
www.dafilms.sk

pripravila Jaroslava Jelchová

REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ.
PODUJATIA SA USKUTOČNIA PODĽA AKTUÁLNYCH POKYNOV, KTORÉ SA MÔŽU MENIŤ V ZÁVISLOSTI OD EPIDEMICKEJ SITUÁCIE.