JFK
(Magic Box)

Meno Oliver Stone sa rokmi stalo synonymom kontroverzného filmového tvorcu. Vo svojich najznámejších opusoch bol vždy nekompromisne na pulze doby a tvrdohlavo umelecky rýpal najmä do horúcich tém, ktoré ovplyvňovali a formovali dejiny USA v druhej polovici 20. storočia. Vo filme JFK sa podujal na rekonštrukciu jednej z najzásadnejších politických vrážd novodobej histórie, atentátu na prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho. Na tragédiu hľadí prostredníctvom postavy newyorského štátneho zástupcu. Jim Garrison pochybuje o oficiálnej verzii atentátu a z vlastnej iniciatívy preveruje všetky dostupné teórie a dôkazy. Faktograficky výživnú a „výbušnú“ látku, ktorá dodnes živí najrôznejšie konšpiračné teórie, spracoval Stone s dokumentaristickou precíznosťou. 

Blurayová reedícia JFK ponúka samotný film v takzvanom režisérskom zostrihu. Je zhruba o 17 minút dlhší ako verzia pre kiná. V bonusovej sekcii disk ponúka komentár režiséra, vystrihnuté scény, celovečerný dokument o nakrúcaní a trailer. Kým samotný film obsahuje podporu vo forme českých titulkov, bonusy sú iba v originálnom anglickom znení.

 

Krajina nomádov 
(Magic Box)

Kočovný spôsob života je pre niekoho životná voľba, pre iného zas jediná možnosť, ako čeliť nepriazni osudu. Domovom kočujúcich ľudí sú ich dodávky či iné vozidlá, ktorými cestujú okrem iného za sezónnou prácou. To, ako žijú títo nomádi, zachytila v knihe Krajina nomádov novinárka Jessica Bruder. Práva na sfilmovanie knihy kúpila herečka a producentka Frances McDormand. Keď hľadala režiséra zamýšľaného rovnomenného filmu, zaujala ju snímka Jazdec(2017) čínskej režisérky Chloé Zhao. Festivalové úspechy z nej robili filmárku čoraz zvučnejšieho mena, ktoré Krajina nomádov ešte viac zviditeľnila, keď snímka získala v Benátkach Zlatého leva a o čosi neskôr aj tri Oscary, jeden aj za herecký výkon Frances McDormand. 

Tá stvárňuje čerstvú vdovu Fern. Okrem manžela prišla aj o stabilné pracovné miesto. Nový zmysel života našla v komunite, ktorá deklaruje vzájomnú sociálnu empatiu, súdržnosť i podobnú, viac-menej vynútenú životnú filozofiu. Nekonečná roadmovie vedie Fern udalosťami všedného dňa i peripetiami vyplývajúcimi zo špecifického spôsobu takejto existencie. Čo najvyššiu mieru autenticity dosahuje režisérka kombináciou dokumentaristického prístupu a obsadením skutočných nomádov do väčšiny rolí, ako aj „malickovsky“ ladenými zábermi. Na DVD vychádza film v originálnom znení s českými titulkami. Dabing či bonusy na disku chýbajú.

Jaroslav Procházka