Prihlasovanie filmov na Slnko v sieti za rok 2020

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) pripravuje udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2020. Na ocenenie Slnko v sieti môžu byť v súlade s aktuálnym štatútom ceny prihlásené hrané, dokumentárne a animované slovenské filmy a s nimi súvisiace tvorivé výkony, ak sa ich prvé verejné uvedenie za vstupné (distribučná premiéra) v kinách na území SR uskutočnilo v čase medzi 1. januárom a 31. decembrom 2020 a počas tohto obdobia sa uskutočnilo minimálne 7 verejných predstavení za vstupné. Podmienka uvedenia prihlásených audiovizuálnych diel v kinodistribúcii neplatí pre kategórie dokumentárny a animovaný film, záväzné však ostáva ich premiérové verejné uvedenie v hodnotenom období. Ďalšou podmienkou je, aby sa na filme podieľali – na základe štátnej príslušnosti – minimálne traja slovenskí zástupcovia v stanovených hlavných kreatívnych profesiách (podľa druhu filmu). Filmy a s nimi súvisiace tvorivé výkony prihlasujú producenti prostredníctvom online prihláškového formulára do 15. januára 2021. Všetky potrebné informácie pre producentov sú zverejnené na webovej stránke www.slnkovsieti.sk. O nomináciách a držiteľoch cien budú rozhodovať v dvojkolovom hlasovaní členovia SFTA. 

SFTA

Creative Europe Desk Slovensko informuje

Výsledky posledných výziev aktuálne sa končiacej generácie programu Kreatívna Európa, podprogramu MEDIA, sú pre slovenské spoločnosti viac než pozitívne. V rámci výzvy EACEA/17/2019, Podpora vývoja jednotlivých projektov (2. uzávierka), získali slovenské produkčné spoločnosti podporu na svoje nové projekty: D.N.A. 50 000 eur na projekt Unnatural, objectif 30 000 eur na projekt The Spacehead/Hlavička a Hailstone 25 000 eur na projekt dokumentárneho filmu We Have to Survive. Ak k tomu pripočítame podporu v rámci 1. uzávierky rovnakej výzvy pre spoločnosť KFS Production (50 000 eur na projekt The Flesh – A True Eastern) a podporu pre dve slovenské spoločnosti v rámci výzvy EACEA/18/2019, Podpora vývoja balíkov projektov (BFILM 195 000 eur, nutprodukcia 96 000 eur), dostaneme rekordnú podporu pre slovenské produkčné spoločnosti vo výše 446 000 eur. 

Máme už k dispozícii aj výšku podpory pre slovenské kiná v sieti Europa Cinemas. V roku 2020 získalo 25 slovenských kín spolu 167 117 eur. Všetkým úspešným spoločnostiam srdečne gratulujeme.

vs

Na Európske filmové ceny nominovali Pomaľované vtáča aj Šarlatána

Priazeň takmer štvortisícovej akadémie, ktorá rozhoduje o Európskych filmových cenách získali aj výpravná čiernobiela vojnová snímka Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul) a historická dráma Šarlatán (r. Agnieszka Holland). Na oboch sa koprodukčne podieľalo aj Slovensko. Pomaľované vtáčaakadémia nominovala v hlavnej kategórii svojich cien Európsky film roka. Konkurovali mu Chlast (r. Thomas Vinterberg), Berlin Alexanderplatz (r. Burhan Qurbani), Corpus Christi (r. Jan Komasa), Martin Eden (r. Pietro Marcello) a Undine (r. Christian Petzold). Šarlatán bol nominovaný v kategórii réžia, v ktorej sa okrem Agnieszky Holland uchádzali o cenu aj Jan Komasa, Pietro Marcello a Thomas Vinterberg s vyššie spomenutými filmami a tiež François Ozon a Maria Sødahl so snímkami Leto 85 resp. Nádej. S prihliadnutím na časy, ktoré komplikujú cesty filmov k divákom, rozšírila akadémia počet nominovaných v jednotlivých celovečerných kategóriách a v kategórii dokumentov z piatich na šesť. Víťazov 33. ročníka Európskych filmových cien predstavila séria virtuálnych podujatí od 8. do 12. decembra. Pomaľované vtáča, ani Šarlatán nakoniec nezvíťazili. 

Európsku filmovú cenu za najlepší film aj réžiu udelila akadémia snímke o alkoholickom experimente Chlast v réžii Thomasa Vinterberga, ktorý sa spolu s Tobiasom Lindholmom tešil aj z ceny za scenár. Akademici ocenil aj protagonistu Chlastu Madsa Mikkelsena, najlepšou herečkou sa stala Paula Beer za úlohu Undine v rovnomennom mýtickom berlínskom príbehu lásky v réžii Christiana Petzolda. Komédiou roka sa stal Triumf francúzskeho režiséra Emmanuela Courcola o skupine väzňov-divadelníkov, ktorí sa vyberú na turné s Čakaním na Godota. Európskym dokumentom roka je rumunský Colectiv (r. Alexander Nanau).  Požiar rovnomenného bukureštského klubu v ňom spustí lavínu odhalení korupcie v zdravotníctve. Najlepším animovaným filmom je debut francúzskeho ilustrátora a karikaturistu, ktorý si hovorí Aurel. Vo svojej snímke Josep zachytil málo známy osud katalánskeho ilustrátora Josepa Bartolího, ktorý predtým, než sa dostal do Mexika a stal sa milencom Fridy Kahlo, zažil hrôzy koncentračného tábora, kde sa spriatelil s jedným z dozorcov. Cena za krátky film putovala do Švajčiarska, získal ju režisér Lasse Linder s filmom Všetky mačky sú v tme sivé.

mak

Audiovizuálny fond podporil ďalšie kiná

Po tom, ako v prvom kole osobitnej výzvy 9/2020 na finančnú pomoc pri zmiernení dôsledkov anticovidových opatrení podporil 176 slovenských kinosál celkovou sumou 502 400 eur, pokračuje Audiovizuálny fond v pomoci kinám. Keďže viaceré z nich pôvodný termín nestihli, podľa fondu z objektívnych dôvodov, vyhlásila rada fondu dodatočný termín k spomínanej výzve. V ňom sa o podporu prihlásilo ďalších 11 jednosálových kín z rôznych regiónov. Celkový počet kín, ktorým fond poskytol finančný stimul, tak stúpol na 187. To je podľa fondu takmer 85 percent všetkých štandardných kín na Slovensku. Rada fondu zároveň koncom novembra schválila návrh riaditeľa AVF Martina Šmatláka, aby sa jednotková suma dotácie pre žiadosti predložené v dodatočnom termíne zvýšila z pôvodných 2 500 eur na 3 400 eur. Celková suma, ktorá pripadla na žiadosti podané v dodatočnom termíne, sa tak zvýšila na 37 400 eur. „V oboch termínoch na predkladanie žiadostí Audiovizuálny fond v rámci mimoriadnej výzvy rozdelil 539 800 eur medzi 68 prevádzkovateľov kín. Sumu 500 000 eur určenú na podporu kín z mimoriadnej dotácie ministerstva kultúry tak fond navýšil o takmer 40 000 eur z vlastného rozpočtu, aby tak operatívne pomohol udržaniu existencie a riadnej prevádzky čo najväčšieho počtu kinosál na Slovensku,“ uvádza sa na webovej stránke AVF. Podľa nej fond v súčinnosti s kinármi a distribútormi vytvoril aj návrh na ďalšiu pomoc na záchranu domácej filmovej distribučnej siete a čoskoro ho predstaví ministerstvu aj odbornej verejnosti. 

red

Dni slovenského filmu v Moskve

Po vlaňajšej jesennej prehliadke ruskej kinematografie v bratislavskom Kine Lumière sa tento rok recipročne uskutočnia Dni slovenského filmu v Moskve v kine 5 Zvezd. Od 7. do 13. decembra predstavili šesticu súčasných a jeden klasický film. V Rusku uviedli filmy Marka Škopa Nech je svetlo, Jonáša Karáska Amnestie, Teodora Kuhna Ostrým nožom a Petra Bebjaka Trhlina, všetky z roku 2019 aj koprodukčné snímky Jan Palach Roberta Sedláčka a Toman Ondřeja Trojana s vročením 2018. Doplnila ich satirická komédia Petra Solana Prípad Barnabáš Kos (1965). Po tom, ako bola digitálne reštaurovaná v Slovenskom filmovom ústave, mala v roku 2018 svetovú premiéru na festivale klasických diel v Lyone. 

red