Ako ďaleko zájde romantický hrdina? 

Niekoľko scén si budete pamätať aj pár dní po tom, ako vyjdete z kina a hrdinov si zamilujete. Vo vyjadreniach o svojom novom filme Modelár to sľubuje český režisér a scenárista Petr Zelenka. Kto si koho zamiluje, je isto individuálne, ale českí recenzenti sa zhodli, že nový Zelenkov film je opäť originálny, vtipný, provokatívny. A tiež asi najpolitickejší z tých, ktoré nakrútil. 

Slovenská distribučná premiéra filmu sa tak ako v mnohých iných prípadoch posúvala a chvíľu sa zdalo, že k tunajším divákom príde Modelár až rok po českej premiére. Po otvorení kín sa však Asociácia slovenských filmových klubov, ktorá snímku distribuuje, rozhodla nečakať a Modelára uviedla do kín hneď začiatkom decembra. O dva mesiace skôr ho ako otvárací film videli návštevníci tohtoročného jednodňového Febiofestu.

Režisér filmov ako Knoflikáři (1997) či Rok diabla (2002) a scenárista rovnako kultových Samotárov(2000, r. David Ondříček), zvoľnil v predošlej dekáde tempo nakrúcania a venoval sa viac práci pre divadlo či televíziu (seriály HBO Terapie, ČT Dabing Street). Pred piatimi rokmi potešil Petr Zelenka filmových fanúšikov zručne upletenou vtipnou mystifikáciou Stratení v Mníchove. Rozprávačsky precízne vystavaný komplikovaný príbeh, ktorý zároveň oplýval nonšalanciou, nadchol českých kritikov. Využil v ňom aj zábery z dronov. Pre film samotný to síce podľa neho nebolo potrebné, ale inšpirovali ho dronové posádky, ktoré videl na iných projektoch, a pripravoval si pôdu pre nasledujúcu snímku – Modelára„Chcel som bližšie spoznať dvoch slovenských dronerov, Jopiho a jeho kolegu. Nevravím, že sú predobrazom pre naše postavy z Modelára, ale určitá stopa od nich vedie,“ povedal Zelenka v propagačnom rozhovore na stránkach Českej televízie, ktorá je jedným z koproducentov česko-slovinsko-slovenského projektu. Jeho slovenským koproducentom je Ivan Ostrochovský so spoločnosťou Punkchart films a zo slovenských tvorcov na ňom spolupracovali aj kameraman Alexander Šurkala či skladateľ Miro Tóth. 

Ďalšou Zelenkovou inšpiráciou bol americký právnik Michael Ratner, ktorý bojoval proti porušovaniu práv a mučeniu väzňov z neslávne známeho Guantánama a zastupoval tiež zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea. Zelenku vraj fascinovalo, že existuje niekto, kto má ambíciu postaviť pred súd amerického prezidenta. Ľudia by si podľa neho nemali dávať iba malé ciele. 

Podobne smelé ambície ako Ratner má hrdina Modelára. Chemik Pavel (Kryštof Hádek) sa po niekoľkých rokoch vrátil z Tel Avivu do Česka. Jeho kamarát zo strednej školy a príležitostný raper prezývaný Plech (Jiří Mádl) rozbieha podnikanie s požičiavaním dronov a potrebuje niekoho, kto by s nimi vedel lietať podľa zadania klientov. Pavel, ktorý sa rozhliada po novej príležitosti a kedysi pilotoval modely lietadiel, je ideálny kandidát. Sľubne rozbehnutý biznis sa skomplikuje, keď sa začnú vyhrocovať životné postoje oboch kamarátov. Kým Plech, ktorého vzhľad aj rečový prejav modeloval Jiří Mádl podľa rapera Adama Svatoša alias Kata,  je pragmatik, autisticky pôsobiaci Pavel je jeho protipólom. Idealista, ktorý verí, že každý môže zmeniť svet, a túži po spravodlivosti. Keď neprichádza, rozhodne sa, že ju vezme do vlastných rúk. V prípade chemika, ktorý vie vyrobiť kadečo a dokáže dosť presne navigovať dron, to vyvoláva dosť veľké obavy. Ako ďaleko zájde romantický hrdina? Kam ho jeho ideály dovedú? Čo je ešte idealizmus a kedy sa z idealistu môže stať terorista?

Okrem Prahy či Brna strávili filmári vlani v lete štyri z tridsiatich natáčacích dní aj v Tel Avive, kde sa celý príbeh začína. „Tel Aviv vo filme je skutočný Tel Aviv, pretože ten sa dosť zle nahrádza iným mestom,“ povedal pre ČT24 režisér Petr Zelenka. „Aj Izrael je vo filme relatívne dôležitý, ale nechcem veľa prezrádzať, sám to nemám rád,“ dodal Kryštof Hádek. Vo filme o rôznych podobách práva a spravodlivosti uvidia diváci aj Richarda Stankeho, ktorý má ako prezidentský kandidát plné ústa všetkého, čo by ľudia radi počuli, a v úlohe prekladateľky z ruštiny sa vo filme, v ktorom znejú aj piesne ruskej speváčky Janky Djagilevy, predstaví Zuzana Fialová. 

Modelár (Modelář, r. Petr Zelenka, Česko/Slovinsko/Slovensko, 2020)
CELKOVÝ ROZPOČET FILMU: 1 234 220 eur (podpora z Audiovizuálneho fondu: 100 000 eur)
DISTRIBUČNÉ NOSIČE: DCP, DVD

Matúš Kvasnička
foto: ASFK