Modigliani, Monet, Klimt aj Schiele

Kino Lumière pokračuje v programovej ponuke cyklu zameraného na filmy o umelcoch, umeleckých dielach a tvorbe. Dokument Vizionár Modigliani (r. Valeria Parisi) pripomenie 100 rokov od úmrtia talianskeho maliara, sochára a bohéma Amedea Modiglianiho, ktorý za svoj krátky život, poznačený chorobami a závislosťami, stihol vytvoriť nezabudnuteľné diela, ovplyvnené africkým umením aj kubizmom. Snímka dokumentuje jeho život v rodnom Livorne, v Paríži, kde stretol svojho najväčšieho rivala Pabla Picassa aj múzu, mladú maliarku Jeanne Hébuterne. Prostredníctvom projektu Kino doma uvedú dokument Monetove lekná – mágia vody a svetla (r. Giovanni Troilo), venovaný tvorbe jedného z najvýznamnejších predstaviteľov francúzskeho impresionizmu. Viedenských umelcov Gustava Klimta a Egona Schieleho priblíži snímka Klimt & Schiele: Eros a Psyché (r. Michele Mally), ktorá divákov prevedie po najslávnejších kultúrnych priestoroch rakúskej metropoly, ako Albertina, Belvedere, Umeleckohistorické múzeum, Leopoldovo múzeum alebo Múzeum Sigmunda Freuda. Príbehy múzejných zbierok Madridu a Petrohradu priblížia dokumenty Prado – zbierka plná divov (r. Valeria Parisi) s komentárom Jeremyho Ironsa a Ermitáž – sila umenia(r. Michele Mally) s talianskym hercom Tonim Servillom.

PRÍBEHY UMENIA
12., 14. december          16.00
Bratislava, Kino Lumière
www.kino-lumiere.sk

6., 13., 20., 27. december         20.20
Kino doma (kiná Lumière, Úsmev, Fontána, Iskra, Tatran)
www.kino-doma.sk

 

Úsmev pozýva na maďarské filmy

Z pôvodne plánovanej prehliadky maďarských filmov ponúkne kino Úsmev archívnu, čiastočne kolorovanú snímku Zázračný plášť režiséra Tamása Fejéra z roku 1969. Uvedie ju maďarský filmový a divadelný vedec Peter Muszatics. V programe je aj kultový animovaný film Bélu Ternovszkého o vojne vládnucich mačiek a utláčaných myší Pasca na mačky z roku 1986. Ide o hravú snímku, koprodukciu Maďarska s Kanadou a so západným Nemeckom, ktorá odkazuje na známe filmové diela. Animovaný je aj akčný krimitriler z roku 2018 Zberateľ Ruben Brandt (r. Milorad Krstić), v ktorom je psychoterapeut nútený kradnúť obrazy klasických majstrov, aby odplašil príšerné nočné mory. Zo svojich pacientov vytvorí tím, ktorý úspešne vykráda najslávnejšie múzeá. Po celom svete ho začnú prenasledovať gangstri, lovci hláv aj súkromný detektív, špecialista na krádeže umeleckých diel.

PREHLIADKA MAĎARSKÝCH FILMOV
7. – 8. december
Košice, kino Úsmev
www.kinousmev.sk

 

Zaostrené na nemecké filmy

Goetheho inštitút v Bratislave v spolupráci so spoločnosťou Film Europe organizuje online prehliadku nemeckých filmov. Premiérový titul Christiana Petzolda Undine sa odohráva v súčasnosti, ale pracuje s prastarými mýtmi, aby rozprával o láske a prekliatí. V mikrosvete supermarketu sa odohráva Láska medzi regálmi (r. Thomas Stuber). V programe je aj nemecká verzia talianskeho filmu Úplní cudzinciPaola Genoveseho s názvom Takmer dokonalé tajomstvá (r. Bora Dağtekin) o tom, aké dramatické môže byť jedno posedenie priateľov pri večeri, keď sa začnú odkrývať tajomstvá skryté v mobilných telefónoch. Vo filme Všetka moja láska (r. Edward Berger) sa traja súrodenci dostanú do situácií, v ktorých  pocítia, že musia vo svojich životoch niečo zmeniť, aby si mohli povedať, že žijú šťastne.

#FILMDE – FESTIVAL NEMECKÝCH FILMOV
10. – 12. december
www.edisonline.sk/vod
www.filmeurope.sk
www.goethe.de/ins/sk

 

V meste hudby aj v duši umelca

Kino Lumière uvedie v rámci cyklu Music & Film hudobný dokument režiséra Michaela Murphyho New Orleans: Mesto hudby, ktorý sa mal pôvodne premietať už v októbri. Bohatou nielen hudobnou históriou mesta, ktorého rytmy stáli pri zrode modernej americkej hudby, bude divákov sprevádzať džezový trubkár Terence Blanchard. Objavia sa v ňom aj ďalšie osobnosti a hudobné legendy, ako kráľ džezu Louis Armstrong, jeden z priekopníkov rokenrolu Fats Domino, hudobník Allen Toussaint, pesničkár Dr. John a kapely ako The Neville Brothers a The Preservation Hall Jazz Band. Dokument Ronnie Wood: Niekto tam hore ma má rád režiséra Mika Figgisa prinesie portrét umelca a hudobníka, gitaristu skupiny The Rolling Stones. Snímka zachytáva jeho hudobné začiatky a pôsobenie aj so skupinami The Birds a The Faces, ako aj s hudobníkom Jeffom Beckom a so spevákom Rodom Stewartom. „Wood sa divákom predstaví ako maliar, gitarista, ale aj ako otec a manžel. Jeho obraz dotvárajú rozhovory s priateľmi, hudobníkmi a umelcami, ktorí sa stali dôležitou súčasťou jeho života. Nechýbajú medzi nimi Mick Jagger, Keith Richards, Rod Stewart, Imelda May či Damien Hirst,“ prezrádza zostavovateľ cyklu Miro Ulman, ktorý oba filmy aj uvedie.

MUSIC & FILM
16., 30. december          20.30
Bratislava, Kino Lumière
www.kino-lumiere.sk

 

To, čo sa do filmu nezmestilo, aby nakoniec zaujalo

Filmotéka Kina Lumière pokračuje v uvádzaní digitálne reštaurovaných snímok z Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu (NFA SFÚ). V decembri premietne pásmo pod názvom Reklamný film, ktoré tvorí 24 krátkych filmov z rokov 1955 až 1994. Program je zameraný na filmy propagujúce kozmetiku, elektrické spotrebiče, služby, poistenie, lotériu a v neposlednom rade aj kinematografické diela. Upútavky či trailery na filmy sa zvyčajne označovali ako ukážky alebo foršpány, pričom niekedy vznikali z materiálov, ktoré v záverečnom zostrihu neboli použité v samotnom kinematografickom diele,“ prezrádzajú zostavovatelia cyklu, ktorého kurátorom je riaditeľ NFA SFÚ Marián Hausner.

DIGITÁLNE KINO
14. december        18.20
Bratislava, Kino Lumière
www.kino-lumiere.sk

 

DAFilms.sk bilancuje

Programový špeciál Best of DAFilms.sk ponúkne najúspešnejšie tituly za uplynulý rok. „Vo februári to bude jeden rok od začiatku nášho fungovania. Začínali sme špeciálom najlepších alebo najúspešnejších titulov celej domény DAFilms, ktorá má okrem slovenskej aj českú, poľskú, európsku a od tohto roku aj americkú platformu,“ približuje Alexandra Gojdičová z DAFilms.sk a dodáva, že aktuálny špeciál bude tvoriť pätnásť až dvadsať titulov. Pôjde hlavne o slovenské a české, prípadne koprodukčné filmy. „Vo výbere sa určite objaví snímka Nech je svetlo, čo je pri pohľade na jeho sledovanosť suverénne najúspešnejší titul. Z hraných filmov tam budú aj Amnestie, z dokumentov Dobrá smrť, animovaný Sh_t Happens a za experimentálnu tvorbu FREM Viery Čákanyovej,“prezrádza Gojdičová. Ďalšie tituly by mali byť známe v najbližšom čase a do výberu by radi zaradili aj úspešné filmy, ktoré zarezonovali na zahraničných doménach.

 

BEST OF DAFILMS.SK
od 14. decembra
www.dafilms.sk

REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ.
PODUJATIA SA USKUTOČNIA PODĽA AKTUÁLNYCH POKYNOV, KTORÉ SA MÔŽU MENIŤ V ZÁVISLOSTI OD NARIADENÍ VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY.